Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Savunma sanayisine nanoteknoloji imzası

Savunma sanayisine nanoteknoloji imzasıSavunma sanayisine nanoteknoloji imzası

nanotomKısa adı Nanotam olan Nanoteknoloji Araştırma Merkezi, 2003 yılında Bilkent Üniversitesi bünyesinde kuruldu. Nanotam Direktörü Prof. Dr. Ekmel Özbay, merkezde nanofabrikasyon ve karakterizasyon laboratuarları bulunduğunu ve buralarda deneysel nanoteknoloji konularında araştırma yapıldığını söylüyor. Türkiye’nin nanoteknoloji konusunda faaliyet gösteren en önemli merkezlerinden biri olan Nanosavunma sanayi için çok önemli projelere imza atılıyor. Merkez, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile birlikte üç yıldır yürüttüğü Nanoaygıt projesi ile dünya çapında pek çok ilke imza atmayı başardı.
TÜBİTAK tarafından desteklenen Nanoaygıt projesi, Türkiye’de savunma ve güvenlik uygulamaları alanında gerçekleştirilen ilk nanoteknoloji projesi. Proje kapsamında dört ayrı alanda çalışmalar yapılıyor. İlk çalışmada üretilen nano ışık kaynakları ve nano fotodedektörler aracılığıyla çok hassas dedektörler yapılması mümkün hale geldi. Böylece füze ikaz sistemleri ve termal kameraların hassasiyeti 10 kat arttı.

Mor ötesi dalga boylarında dünyada ilk kez gerçekleştirilen bu çalışma sayesinde TSK’nın kullandığı elektro optik sistemlerine boyut, ağırlık ve güç tüketimi açısından önemli avantajlar getirildi. İkinci çalışmada, biyolojik ve kimyasal ajanlara duyarlı nano biyosensörler geliştirildi. Yeni nano sensörler yüksek hassasiyete sahip ve farklı biyolojik ajanlara duyarlı. Algılama süreleri ise 20 kat daha hızlı. Proje kapsamında yapılan diğer bir çalışmada ise güçlü radyo frekans sistemlerinde kullanılan galyum nitrit temelli nano transistörler geliştirildi. Bu teknoloji ile yeni nesil jammer sistemleri üretilmesi planlanıyor.

  Hazır olun! Kuantum bilgisayarları geliyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir