Anasayfa / Haberler / SBS Türkiye Birincisi Nezihe Ezgi Menzi

SBS Türkiye Birincisi Nezihe Ezgi MenziTED Mersin Özel İlköğretim Okulu öğrencisi Nezihe Ezgi Menzi, SBS Türkiye birincisi olduğunu, bir müsabakaya katılmak için geldiği Konya’da öğrendi.

Geçen yıl satrançta Avrupa 2’ncisi olması nedeniyle hak ettiği ek puanında eklenmesiyle SBS’den 507.424 puan alarak Türkiye birincisi olduğunu belirten Menzi, sevinçli haberi yatağına uzanıp, uyumak istediği sırada cep telefonuna gelen mesajla öğrendiğini söyledi.

Yaşadığı anı anlatan Menzi, şunları söyledi: ” Cep telefonuma mesaj geldi. Sosyal paylaşım sitesi facebooktan bir arkadaşımın gönderdiğini sandım. Ama mesaja baktığımda dershanedeki öğretmenlerimden biri ismimin TV’lerde SBS Türkiye birincisi olarak yer aldığını söyledi. Birden yataktan fırlayıp, televizyonu açtım ve birinci olduğumu öğrendim.”

BAŞARININ SIRRI SATRANÇ

8 yaşında satranca başladığını ve şu an milli takım oyuncusu olduğunu kaydeden Nezihe Ezgi Menzi, satranç da Türkiye ve Avrupa’da önemli derecelerinin olduğunu ifade etti. Satrancın ders çalışmasına olumlu etkisinin olduğunu vurgulayan Menzi, sözlerin şöyle sürdürdü:
“Satranç, sana nasıl düşünmen ve davranman gerektiğini öğretiyor. Olaylara düz mantıkla bakmıyorum. Farklı yönlerini ele alarak bakıyorum. Bunları hepsi benim hesaplamamı, daha hızlı düşünüp, yorum yapmamı geliştiriyor. Sınavda da bunun çok faydasını gördüm.”

SBS’YE 90 SAAT DERS ÇALIŞARAK HAZIRLANDI

Satrancın hayatında önemli bir yeri olduğunu ve zamanının büyük bir bölümünü satranca ayırdığını ifade eden Menzi, SBS’ye sınav tarihine son bir ay kala hazırlandığını belirtti. Mayıs ayına kadar ders çalışamadığını ifade eden Menzi,”Ders çalışmaya fazla fırsatım yoktu. Satranç turnuvaları nedeniyle neredeyse 4 ay okula gidemedim ve derslerim aksadı. En son Romanya’dan Dünya Yaş Grupları müsabakalarından döndükten sonra dershane ve okuldaki öğretmenlerinin sayesinde derslerimdeki eksik bölümleri tamamlayıp, sınava hazırlanabildim. Oda günde 2 veya 3 saat anca ders çalıştım. Bir ayı ele alacak olursak ta 90 saat anca ders çalıştım.”diye konuştu.

  Acil Durum Fonu Nedir

ÖNEMLİ OLAN ÇOK DERS ÇALIŞMAK DEĞİL

Çok ders çalışmanın önemli olmadığına inandığını kaydeden Menzi, “Önemli olan ne kadar çok ders çalışmak değil. Nasıl çalıştığını bilip, verimli çalışmak. Satranç bana nasıl çalışmam gerektiğini öğretti.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Kavun Üreticileri Rekolteden ve Fiyatlardan Memnun

Birçok tarım ürününün üreticisi dert yanarken kavun üreticileri rekolteden ve fiyatlardan memnun. Tarlada 1.5 TL, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir