Anasayfa / Şirket Haberleri / Sebze ve Meyvelerin Ömrünü 9 Güne Kadar Uzatan Buzdolabı

Sebze ve Meyvelerin Ömrünü 9 Güne Kadar Uzatan Buzdolabı

Türk tüketicisinin çok alışveriş yapmasından ve buzdolabının hep dolu olmasından yola çıkarak sebze ve meyvelerin ömrünü 9 güne kadar uzatan buzdolabı geliştiren Indesit, Hotpoint markası ile ürünü piyasaya sundu. Yüzde 100 Türk mühendislerinin geliştirdiği ve 17 aylık Ar-Ge çalışmasının sonucunda 10 milyon euro’luk yatırım ile geliştirilen ürün, yüzde 60 Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya ülklerine ihraç edilecek. Indesit Company Satış Direktörü Turgay Dağ, “Şimdiden yüksek rakamlarda siparişler gelmeye başladı. Ürün sayesinde hanelerdeki israf ciddi anlamda önlenmiş olacak. Başka bir ülkede 9 kiloluk karpuz alıp buzdolabında saklamak gibi bir alışkanlık yok ama Türkler böyle yapıyor. Biz de ürünü geliştiriken bundan esinlendik” dedi. Ürünün Ar-Ge sürecinde 60 mühendisin görev aldığını belirten Turgay Dağ, “Ürün tamamladığında Indesit merkezinde de çok beğenildi. Indesit’in dünya genelinde toplam 14 tane üretim tesisi bulunuyor. Bunun 4 tanesi buzdolabı üretimi gerçekleştiriyor. Indesit merkezinden çıkan sonuçlara göre 4 tesis arasında en iyisi biziz” diye konuştu.Indesit Company Pazarlama Müdürü Marco Falaschetti ise “Hotpoint’in yeni buzdolabının en önemli özelliklerinden birisi de, A sınıfı enerjili bir dolaba göre, yüzde 40 enerji tasarrufu sağlıyor olması” dedi. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Aziz Akgül ise, Türkiye’de her yıl millî gelirin dörtte birinin israf edildiğini belirterek, “Indesit gibi büyük şirketlerin ürettikleri dolaba girecek olan meyve sebzeye sahip çıkması gerek” ifadelerini kullandı. Toplantıya Indesit Company Türkiye Ülke Müdürü Andrea Ojetti de katıldı.

250 milyar TL çöpe gidiyor

Türkiye ve Avrupa’da millî gelirin dörtte birinin israf edildiğine dikkat çeken Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Aziz Akgül, “Türkiye’de yılda 250 milyar TL’lik israf yapılıyor. Eğer ki bu kadar israf yapılmasa şu anda Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 30 bin doları bulurdu. Gıda israfında en başı meyve ve sebze çekiyor. Hemen ardından da restoranlarda ve davetlerde kalan, atılan yiyecek içecekler geliyor. Türkiye’de her gün 5 milyon ekmek israfı gerçekleşiyor. Tatil beldelerimizde geçen yıl 134 bin geceleme yapılmış. Bu süre içerisinde toplam 538 bin ton gıda yiyecek servis edilmiş. Bu gıdalardan yalnızca 250 bin tonu tüketilmiş, 338 bin tonu israf edilmiş. Aslında çok küçük hamlelerle bu israflar en az yarı yarıya düşürülebilir” diye konuştu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir