Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Seçim Sonrası Borsa Analiz Yorumları

Seçim Sonrası Borsa Analiz YorumlarıBorsa yatırım için uygun mu?

Analistlere göre, Türkiye’de genel seçimin ardından politik risklerin azalması, piyasa için çok olumlu. Reformlarla yatırımcıların borsada alımları düşünebileceği ifade ediliyor. Pozitif bir global gündem ve içeride kurun gevşemeye devam etmesiyle borsadaki bayram havasının devam edeceği savunuluyor. Kar satışları durumunda görülebilecek 81 bin-82 bin 500’ler borsa için uygun olabilir. Analistler, seçimlerden sonra gelen alımlarla borsanın hızla primlendiğini, bu nedenle yüksek volatilite riski olduğunu da hatırlatıyor.

secimden sonra borsa

Kısacası yatırımcılara risk algılarına göre alımlarda temkinli olmaları öneriliyor. Özellikle ABD verilerinin Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasalarını etkilediğine de dikkat çekiliyor. Yılsonuna doğru açıklanacak ABD verileri ve FED’in faiz artış kararının BIST için neredeyse hayati öneme sahip olduğu konusunda hemen herkes hemfikir. Teknik olarak seçim ertesi iş gününde büyük bir boşluk ile açılan borsanın bu boşluğu gelecek haberlerin etkisi ile kapatma yönünde hareket edebileceği de düşünülüyor. Analistler, borsada uzun vadeli yatırım düşünmeyenlerin beklenen veriler netleşene kadar bir miktar izlemesinde fayda olduğunu belirtiyor.

Seçimden tek parti hükümetinin çıkmasıyla BIST, hızlı bir yükseliş yaşadı. Analistler bu yükselişin 90 binlere kadar sürebileceğini savunuyor. Bundan sonrasını yeni hükümetin ekonomi yönetimi ile FED kararlarının belirleyeceği konusunda herkes hemfikir.
1 KASIM seçimlerinden tek parti iktidarının çıkması, geçen hafta piyasalarda bayram havası yaşanmasına neden oldu. Siyasi belirsizlik dolayısıyla gelişmekte olan piyasalara kıyasla negatif ayrışan Türkiye’nin varlıklarında seçim sonrası ciddi bir iyimserlik dalgası yaşandı. Analistler, söz konusu pozitif havanın birkaç hafta daha devam etmesini bekliyor.

Seçimlerle birlikte 7 Haziran’daki gibi bir süreç yaşanmayacağı için hükümet konusunda herhangi bir belirsizlik bulunmuyor. Ancak analistler, borsada kalıcı yükselişler görülebilmesi için daha fazla olumlu durum görmemiz gerektiğini belirtiyor.

  Sanayicinin kur tahterevallisi

Yükselişi destekleyebilecek veya engel olabilecek iki önemli faktöre dikkat çeken analistlere göre bunlardan birincisi Amerikan Merkez Bankası’ndan (FED) gelecek faiz artışı diğeri de yeni hükümetin ekonomi yönetimi ile izleyeceği yol…

FED KARARLARINA KADAR TEMKİN

FED’in aralık ayında faiz artışı ihtimalinin yüzde 60’a yükselmiş durumda olduğunu hatırlatan analistler, bankanın aralık toplantısına kadar olan süreçte ABD’den gelecek verilerin, kur ve borsa tarafını olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuyor. Takip edilmesi gereken diğer gelişme ise analistlere göre, AK Parti’nin ekonomi kurmayları Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’in yeni ekonomi yönetiminde alacakları roller…

Seçim sonrasında BIST’te en anlamlı tepkiyi bankaların verdiğini hatırlatan analistler, sanayi endeksindeki yükselişin ise banka endeksine göre biraz daha düşük kaldığını hatırlatıyor. Endekste daha kuvvetli yükselişin bankacılık hisselerine sanayi hisselerinin de eşlik etmesiyle ortaya çıkacağını söyleyen analistler, bunun olması içinse hem Türkiye ekonomisine hem de FED’e yönelik daha olumlu bir hava olması gerektiği konusunda hemfikir. Yurtiçinde hükümetin icraatları, yurtdışmda ise FED’in izleyeceği politikaların piyasalar tarafından izlenerek buna göre yol çizileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan BIST’in yükselişinin önündeki en büyük engel olarak aralık ayında gerçekleşme olasılığı olan FED faiz artışım gören analistler, FED’in faiz artışını 2016 yılma ertelemesi durumda piyasanın yükseleceğini savunuyor. Analistlere göre, bu durumda BIST-100 endeksi 90 bin-92 bin bölgesini test edebilir. Bu durumun yanı sıra TCMB’den gelebilecek bir faiz indiriminin de gerçekleşmesi halinde endeksin yukarıda 94 bin seviyelerini hedefleyeceği tahmin ediliyor. Ancak FED’in faiz artırması durumunda kurdaki yükselişle birlikte endeksin 75 bin seviyelerine geri çekilebileceği de kaydediliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir