Anasayfa / Ekonomi-Finans / Seçimden güçlü iktidar çıkarsa kredi notu artar

Seçimden güçlü iktidar çıkarsa kredi notu artarGeçen yıl ekonomisi yüzde 8,9 büyüyerek dikkatleri üzerine çeken Türkiye’nin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından ülke notunun hâlâ ‘yatırım yapılabilir’ olarak değiştirilmemesi farklı yorumları beraberinde getiriyor.

2011’in başlarında notun artımıyla ilgili sinyaller gelse de henüz atılmış somut bir adım yok. 3 büyük uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye’nin kredi notunu pozitifte tuttuğunu belirten HSBC Türkiye Baş Ekonomisti Murat Ülgen, seçimden güçlü bir iktidar çıkarsa kredi notunun artacağını söyledi.
Ülkelerin yeni yatırımlar çekmesi için önemli çıpa kabul edilen kredi notları konusunda yetkili kuruluşlar Türkiye’nin notunda çekimser politika izliyorlar. Bunun en önemli sebeplerinden biri de 12 Haziran’da yapılacak genel seçimler olarak görülüyor. Zaman’a açıklamalarda bulunan HSBC Baş Ekonomisti Ülgen, Türkiye’nin kredi notunun pozitifte tutulduğunu belirterek, “Bu, ‘Ben senin notunu artıracağım’ demek. Ama zamanlamasını bilemeyiz. Bence bu kuruluşlar da cari açık konusunda ne tarz gelişmeler olacağına bakıyorlar. O yüzden seçim sonrası güçlü iktidar ve bu iktidarın uzun soluklu bir reform haritası ortaya koyması önemli olacak. Şu an buraya odaklanmış durumdalar. Pozitifte tuttuklarına göre Türkiye’nin notunun artmasını bekleyebiliriz.” dedi. 2011 yılının cari açık ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Ülgen, bu açığın düşmesi için Türkiye’nin üretim ve ihracatını artırması gerektiğini söyledi. Hükümetin reformlar çerçevesinde kayıt dışı ekonominin kayıt altına alması için yapması gereken çok iş olduğunu söyleyen Ülgen, piyasanın hükümetten beklediği adımları; kapsamlı vergi bağışı, enerji konusunda hızlanma, iş gücü piyasasında esneklik, tarımın gelişimi için toprak reformları şeklinde sıraladı. Seçimden sonra reformların geleceğini beklediğine dikkat çeken HSBC Baş Ekonomisti, “Seçimden de bir sürpriz beklemiyoruz. Tek partili bir hükümetin istikrarlı devamını bekliyoruz.” dedi. Piyasanın artık siyaset tarafına pek bakmadığını söyleyen Ülgen, piyasanın odaklandığı konunun artık ekonomik gelişmeler ve dünyadaki konjonktür olduğuna dikkat çekti. Ülgen, “15 yıllık kariyerimde seçim öncesi ekonomi çevrelerinin siyaset konuşmadığına ilk defa tanık oluyorum. Ekonomi ile siyasetin ayrışması Türkiye açısından çok iyi bir kazanç. Siyaset seçimden sonra tek partili güçlü bir iktidarın bu reformları yol haritası olarak önümüze koyması önemli. Artık ekonomi dünyası buna bakıyor.” şeklinde konuştu.

Merkez Bankası’nın munzam karşılıkların artırılması ile ilgili aldığı kararı değerlendiren HSBC Türkiye Baş Ekonomisti Murat Ülgen şunları söyledi: “MB, finansal istikrarı çok net bir şekilde cari açıkla özetliyor ve bu kadar artmasına izin verilmemesi konusundaki söylemi doğru tespitlerdir. Şu an banka, bir politika bileşimi uyguluyor. Cari açıkla ilgili açıklanan rakam olumsuz olduğuna göre mutlaka bir önlem alacaktır diye düşünüyorum. Ama sadece makro önlem olarak para politikası değil, maliye politikasının da yapacağı var, yapısal reformları da koymak lazım.”

KENAN MEHMETZADE

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.