Anasayfa / Ekonomi-Finans / Seçimler ve Piyasalar

Seçimler ve PiyasalarEndeksin performansında büyük ölçüde cumhurbaşkanlığı anket sonuçları belirleyici olacak. 80 bin-80 bin 500 bandı üzerinde kaldığı sürece ana trend yukarı. Ancak dış piyasalarda olağandışı bir bozulma olmaması koşuluyla…

endeks

■ Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın mesajları neydi? Bu mesajlar piyasaları nasıS etkileyecek?

Merkez Bankası geçen haftaki toplantısında politika faizi olan haftalık repo faizini 0.5 baz puan indirerek yüzde 8.25’e çekti. Mayıs ayından bu yana toplam indirim miktarı ise 1.75 puan oldu. Merkez Bankası gecelik borç verme faizi olan koridorun üst bandına ise dokunmadı.

Gecelik borç verme faizi yüzde 12’de bırakıldı.

Koridorun alt bandı olan gecelik borç alma faizini de 0.5 puan indirerek yüzde 7.5’a çekti.

Bu adımların çok net mesajları var. Birincisi, Merkez Bankası faiz indirmek niyetinde değildi.

Ancak politik baskılar sonucu zoraki bir indirim yaptı. İkincisi, alt bantta yapılan indirim MB’nin ağustos ayındaki toplantısında da faizleri 0.5 puan daha indireceğinin işareti. Bu da muhtemelen son indirim olacak. Üçüncü mesaj ise koridorun üst bandında yatıyor. MB’nin tavan faize dokunmamış olması, kurdan çekindiğinin çok net işareti. Merkez Bankası, kurdaki görünüm ve özellikle yılın son çeyreğinde başlayacak olan zorlu FED takviminden çok endişeli. O nedenle MB aslında kurda yukarı yönlü hareket eğilimi başlarsa üst bant faizini değiştirmeyerek orta vadede faiz artışı yapacağının sinyalini veriyor. Özetle, yakın vadede -ağustos ayında – 0.5 puanlık bir faiz indirimi daha gelecektir. Bu indirim son faiz indirimi hamlesi olur.
Ağustos ayından birkaç ay sonra da yeniden faiz artırımlarına başlayabilir. Bir başka ifadeyle Borsa İstanbul (BIST) açısından MB’nin faiz indirim havucunun artık ortadan kalktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Merkez Bankası’mn piyasalara ek momentum sağlaması bundan sonra beklenmemeli. Ancak bu BIST’in yükselemeyeceği anlamına gelmiyor.

  Tarım ve Hayvancılık İşlerini IFC Kredisiyle Büyüttü

■ BIST’te görünüm nasıl?

Oldukça kuvvetli. Endeks 80.000-80.500 bandının üzerinde kaldığı sürece ana trend yukarı. Dış piyasalarda olağandışı bir bozulma olmadığı sürece endekste cumhurbaşkanlığı seçimleri fiyatlaması devam edecek. Yabancı yatırımcılar cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanacağı beklentisiyle Türkiye riskini artırıyorlar. Anketler Erdoğan’ı yüzde 50’nin (önemli bir marjla) üzerinde gösterdiği sürece yükselişin devam etmesi beklenir. Endeksin performansı açısından anket sonuçlan belirleyici olacak.

■ Dolar/TL kurunda görünüm ne olur?

Kurda 2.05-2.08 bandında başlamış olan ana yükseliş trendi içerisindeyiz. Yakm vadede geri çekilmeler dolara geçme fırsatı verecek. Hele ki 2.10’un altına doğru yaşanabilecek sarkmalar. Orta vadede yükseliş trendinin 2.40 bölgesine kadar devam etme olasılığı yüksek.

■ Parite konusunda görüşünüz geçerli mi?

Evet. Dolar yönlü trend devam ediyor. Parite geçen hafta Cuma günü itibariyle 1.35 bölgesine geriledi. 1.3480’in altına yerleşmesi halinde ilk hedef 1.33-1.3350 bölgesi olabilir. ABD ve Almanya Hazine faizleri arasındaki makas, paritenin 1.30’un altına kadar kayabileceğine işaret etmekte.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 Yılında Yatırımınızı Burcunuza Göre Yapın

2019 yılında yatırım yapacak girişimciler için iş dünyasının burç yorumlarını, ekonomiyi neler bekliyor tüm detaylar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir