Anasayfa / Ekonomi-Finans / Seçimlere Kadar Alınabilecek Hisseler

Seçimlere Kadar Alınabilecek HisselerSeçime kadar dalgalı da olsa alım ağırlıklı bir piyasa olacağını öngören analistler, doğru hisse seçimiyle bu süreçten kazançlı çıkılabileceğini düşünüyor. Analistler, enerji, ulaştırma, iletişim, inşaat, çimento, holding, otomotiv, cam, konut, demir çelik ve bankacılık sektörlerinden bu dönemde alınabilecek 16 hisse belirledi…

GENEL seçimlere dört ay gibi kısa bir süre kaldı. 7 Haziran’da yapılması beklenen seçimlere kadar piyasanın nasıl bir trend izleyeceği yatırımcıların en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Geçmiş seçim dönemleri incelendiğinde, özellikle hisse senedi yatırımcılarının seçim öncesi beklentileri satın aldığı dikkat çekiyor. Bu beklentiler satın alınırken borsada en fazla kazandıran şirketlerin genellikle hizmet, kimya, petrol, plastik, tekstil, deri, sanayi, taş-toprak ile gıda-içecek sektörlerinden olduğu’ görülüyor. Seçim sonrasında ise bankacılık, menkul kıymet yatırım ortaklığı ve hizmet sektörü hisseleri ön plana çıkıyor.

alinabilecek hisseler

Evet, Borsa İstanbul’un (BIST) seçim öncesi ve sonrasındaki seyri kısaca beklentisi olan hisseleri satın almak yönünde gerçekleşiyor. Ardından da kar realizasyonları ve hisse değişimleri geliyor. Analistler, bu yıl da borsada seçim dönemine kadar dalgalı ve volatil bir seyrin etkili olacağını seçimler yaklaştıkça ve beklentiler netleştikçe alım-kırın artacağını düşünüyor. BIST-100 endeksi için önce 90 binler, ardından yıl genelinde 93 bin 500 ve psikolojik sınır olan 100 binlerin görülebileceği öngörülüyor, Al-sat’tan uzak durarak doğru hisse seçilmesi kavdıvla yatırımcıların bu dönemden endişe etmelerine gerek olmadığını belirten analistlere göre, enerji, ulaştırma, iletişim, inşaat. Str çimento ve farklı iş kollarını bünyesinde barındırması açısından holding, otomotiv, cam, konut, demir çelik ile bankacılık sektör hisseleri arasından yapılacak doğru seçimler yatırımcılara kazandırabilir. Ancak analistlerin bu seçimlerin yatırım uzmanları aracılığı ile yapılmasından yana olduklarını da belirtelim.

Biz de analistlerden seçime kadar alınabilecek hisseleri belirlemelerini istedik. Analistler, beklentilere ve olası dalgalanmalara rağmen bu dönemde seçime kadar alınabilecek 16 hisse belirledi. Bu hisseleri, olası prim potansiyelleriyle birlikte ilerleyen sayfalarda görebilirsiniz.
“BIST-100 YENİDEN 90 BİNİ AŞABİLİR”

Seçimlere kadar Borsa İstanbul’da dalgalı seyrin devam etmesini bekleyen Destek Menkul Değerler Ekonomisti Osman Kadri Koca’ya göre, Avrupa ihracat pazarının daralması, komşu ülkelerle ilgili gelişmelerin sınır ticaretlerindeki negatif etkisi istikrarsızlığı yükseltiyor. Ancak Koca, seçim sürecinde siyasi yatırımların her dönemde olduğu gibi bu yıl da harcamalar kanalını yükselteceği görüşünde.

  Türkiye’de halı sektöründe öncülüğü Gaziantep sürdürüyor

Seçim öncesinde Borsa İstanbul’un pozitif fiyatlama yapmasını bekleyen Koca, “BIST-100 endeksi yılın ilk yansını yeniden 90 bin sınırını aşarak sonlandırabilir. Yılın ikinci yarısında ise ABD’deki olası faiz artırımı ve iç riskler volatiliteyi artırabilir. Bu arada Borsa İstanbul’da şirket karlılıklarının düşmesi, yabancı yatırımcıların pozisyon değişimi, TL’deki değer kaybının hızlanması ve faiz oranlarındaki değişimler endeksin 76 bin 500 desteğine kadar geri çekilmesine neden olabilir. Bu dönemde eneıji fiyatlarının ve endekslerin dalgalanma olasılığı nedeniyle yatırımcılar varlıklarındaki riski dağıtmalı. Yatırımların en az yüzde 35’inin sabit getirili varlıkla ra kayması korunmacı portföyler için uygun olabilir. Kısa ve uzun vadeli karar almanın zorlaştığı dönemlerde, orta vadeli kararlar almak portföylerin başarı oranını yükseltir” diyor. Koca, seçim sürecinde yatırımcılara eneıji, ulaştırma, iletişim, inşaat, çimento ve farklı iş kollarını bünyesinde barmdıran holdinglerden seçimler yapmalarını öneriyor.

“DALGALI VE VOLATİL OLMA İHTİMALİ YÜKSEK”

Meksa FX Araştırma Uzmanı Eren Can Ümüt de piyasada seçim sürecine kadar oldukça dalgalı bir seyir bekliyor. Öncelikle FED etkisini unutmamak gerektiğini hatırlatan Ümüt, FED’in faiz artırımına gideceği tarihin piyasa tarafında daha erkene alınabileceğini belirtiyor. Söz konusu tarihin haziran ayında yapılacak FOMC toplantısı olarak belirlenebileceğini söyleyen Ümüt,“Birinci ve en önemli etki bu. ikinci etki ise, haziran ayında yapılacak seçimler olacak. Türkiye’de seçim öncesi siyasi iklimin sertleştiğini biliyoruz. Dolayısıyla yeniden sert volatilite yaratmaya aday günlere yaklaştığımızı belirtelim” diyor.

Bu gibi ortamlarda endekste tahmin aralığı vermenin zor olduğunu kaydeden Ümüt’e göre, borsada volatilite sadece haziran ayında yapılacak seçimlerle ilgili olmayacak. Ümüt, olası dalgalanma yaratabilecek unsurları şöyle özetliyor:

“FED’in haziran ayında faizlerde artırıma gidip gitmeyeceği, petrol fiyatlarının seyri, kur tarafmda yaşanan gelişmeler, faizlerin durumu, Yunanistan ile euro bölgesi belirleyici olacak konulardan bazıları.” Ümüt, gerek FED, gerek jeopolitik riskler ve gerekse de yurtiçinde seçimlerin olumsuz etkilerinin olması durumunda endekste 77 bin seviyelerinin, tersi durumda (iyi senaryoda) ise 90 binlerin izlenebileceği kanısında.

hisse-2
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 yılı para ve kur politikası

Merkez Bankası, yayımladığı son raporunda 2019 yılında uygulanacak para ve kur politikasını açıkladı. Buna göre, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir