Anasayfa / Ekonomi-Finans / Seçimlerin Ekonomiye Faydaları

Seçimlerin Ekonomiye Faydaları
Genel seçimler, özellikle nisan ve mayıs aylarında ekonomiye ivme kazandıracak. Partilerin ve adayların 1 milyar doları bulması beklenen harcamaları, birçok sektöre can suyu olacak. Reklamdan cateringe, emlaktan hazır giyime, promosyondan ulaşıma onlarca sektör Seçim pastasından payını alacak…

7 HAZİRAN 2015’te yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine iki ay kaldı. 20 yıl öncesinde olduğu gibi artık hükümetler ‘seçim ekonomisi’ uygulamıyor; dahası bütçe disiplinine azami dikkat ediyorlar. Belki siyasi partiler eskisi gibi bol keseden vaatlerde bulunmuyor ama yine de her seçimin yarattığı doğal bir ekonomi var.

Partilerin ve adayların harcamaları, her seçim öncesinde ekonomiye doğal bir doping oluyor. Piyasalarda seçime bağlı olarak yaşanan hareketlilikten matbaadan ulaşıma, gıdadan hazır giyime, emlaktan promosyona kadar birçok sektör payını alıyor.

secim ve piyasalar

Seçim ekonomisinin yarattığı canlılık, önümüzdeki iki ayda piyasada daha net hissedilecek. Zira, siyasi partiler 7 Nisan günü, yani bu hafta Salı günü, kesin aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na bildirecek. Dünya pazarlarındaki durgunluk nedeniyle ihracat hedeflerinin tutturulmasında zorlanıldığı, iç piyasanın özellikle soğutulduğu son yıllarda piyasalar “kısa süreli” de olsa aradığı dopingi seçimle bulacak.

Para Dergisi olarak seçim harcamalarının hangi sektörleri hareketlendireceğini araştırdık. Sektör temsilcilerine göre, seçimin firmaların iki aylık cirolarında yüzde 10 ila 20’lik bir artış sağlaması bekleniyor.

531 MİLYON TL’LİK YARDIM

Seçim ekonomisinin en önemli kaynağı, şüphesiz siyasi partilerin Hazine’den aldıkları seçim yardımları. YSK (Yüksek Seçim Kurulu) 31 siyasi partinin 7 Haziran Genel Seçimleri’ne katılmasına “onay” verdi.Bu partilerden yalnızca AK Parti, CHP ve MHP seçim yardımı alabilecek. Yapılan hesaplamalara göre 2015 bütçesinden bu üç partiye 531 milyon TL seçim yardımı yapılacak. Partilerin aldığı oy oranlarına göre, bu kaynağın 298 milyon TL’si AK Parti’ye 115.3 milyon TL’si CHP’ye, 77.8 milyon TL’si de MHP’ye gidecek.

Ancak bu rakamdan daha fazlasını adaylar harcayacak. YSK’nm kararma göre 31 partiye seçime katılma izni verilmiş durumda. Bu partilerin her biri 550 milletvekili adayı gösterirse, toplamda 17 bin 50 aday yarışacak.

Ancak tüm partilerin tüm bölgelerde aday göstermesi olası değil. Bu nedenle ortalama 5 bin milletvekili adayının yarışa katılması makul görülüyor.

Yaptığımız araştırmaya göre, bir milletvekili adayının en azından 50 ila 100 bin TL arasında bir harcama yapması bekleniyor. Alt limitten harcama yapılsa bile 5 bin adayın oluşturduğu ekonominin büyüklüğünün 250 milyon TL olacağını varsayabiliriz.

ADAY ADAYLARININ REKABETİ

Milletvekili seçilmek isteyen isimler asıl harcamayı adaylıkları netleşince yapıyorlar ama daha aday adaylığı sürecinde pamuk eller cebe gidiyor. Zira bu genel seçim öncesinde CHP’nin de ön seçim yapmasının da etkisiyle, aday adayların hem parti merkezlerini hem de teşkilatları etkilemek için seçim harcamalarına başladığına şahit olduk. Üstelik de aday adaylığı süresinde tanıtımın parti tüzükleri gereğince yasak olmasına rağmen… Özellikle ana arterlerde aday adayların tanıtım pankartları nedeniyle adeta boş yer kalmadı.

Aday adaylarının harcama trafiği, partilere ödedikleri aday adaylığı ücretleriyle başlıyor, iktidar partisi AK Parti erkek aday adaylarından 5 bin TL, kadın adaylardan da 2 bin 500 TL talep etti. CHP’de, kontenjan adaylığı için başvuracaklardan 7 bin 500 TL, önseçime girecek adaylardan 5 bin TL, kadınlar, engelliler ve gençlerden ise 2 bin 500 TL ücret alındı.

MHP’de aday adaylarından 2 bin TL başvuru aidatı alınırken, HDP’ye aday adaylığı için başvuruda bulunan erkekler 2 bin TL, kadın ve 27 yaş altındaki gençler ise bin TL ödediler. Saadet Partisi, Merkez Partisi gibi partiler erkek aday adaylığı ücretini bin TL, kadın aday adaylığı ücretini ise 500 TL ile sınırlı tuttular.

Bu arada bağımsız adayların ise 7 Nisan gününe kadar bulundukları çevrenin il seçim kuruluna 10 bin TL yatırmaları gerektiğini belirtelim.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir