Anasayfa / Haberler / Şeker Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şeker Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şeker ve Çikolata Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram öncesi şeker ve çikolata alışverişi zirveye çıkarken, Tüketiciler Birliği’nden vatandaşın sağlığını etkileyecek, son kullanma tarihi geçmiş şeker ve çikolataların da piyasaya sürülebileceği yönünde bir uyarı geldi.

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, tüketicinin birinci tercihinin fiyat olmaması gerektiğini belirterek, “Özellikle çikolata alırken dikkat edin. Son kullanma tarihi geçen ürün kutusundan çıkarılıp yeni bir paket ile yeni son kullanma tarihi ile yeni ürünmüş gibi tezgâhlardaki yerini alabiliyor.” uyarısında bulundu.‘Merdivenaltı’ üretimler şekerin fiyatını düşürüyor. Piyasada şekerin kilosu 4-5 liraya, çikolatanın kilosu ise 10 liraya kadar iniyor. Markalı şeker fiyatları 10 liradan başlarken, çikolata fiyatları ise yaklaşık 20 lira. Fiyat ve kalitenin birlikte değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, vatandaşa ürünün etiket bilgilerinin okumasının yanı sıra son kullanma tarihine özellikle dikkat etmesini tavsiye etti. Sadece fiyat tercihinin göz önüne alınmaması gerektiğini belirten Kaya, “Aksi takdirde ucuz diye aldığımız çikolata ve şeker ağzımızın tadını bozarak daha pahalı hale gelebilir. Bizim tercihimiz vatandaş bir tane çikolata yesin ancak o kaliteli olsun.” dedi. Türkiye’de yıllık şeker pazarı 800 milyon lira, dünyada 50 milyar dolar.

Öte yandan Alışveriş Merkezleri (AVM), Ramazan Bayramı süresince kapanış saatlerini 23.00’a aldı. Ramazan süresince de 50 AVM bir saat geç kapanmıştı. Ramazan ayında AVM ziyaretçi sayıları ve cirolarda, bir önceki aya göre yüzde 4-5 artış meydana geldi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir