Sağlık Haberleri

Şeker Hastalığı İçin Bitkisel Şeker İlacı Geliştirildi

Biota, Türkiye’nin ilk bitkisel ilacını 500 bin dolar maliyetle geliştirdi. İlaç kandaki şeker oranını düzenliyor. Genel Müdür Dündar: “Pazarlamaya 1 milyon $ ayırdım” dedi

Türkiye ilaç sektörü jenerik teknolojilerle dünyada kendine önemli bir yer edindi. Yıllardır “Neden yerli araştırmacı ilaç şirketleri kurulmuyor” diye yapılan tartışmalara Biota son noktayı koydu. İki yıldır çalışmalar yürüten şirket, şeker hastaları için tamamen bitki ekstresine dayanan ilaç geliştirdi. Biota Genel Müdürü Cihat Dündar, “Halk arasında çok tanınan ve binlerce yıldır kullanılan bir bitki ana hammaddemiz oldu. İlacın tüm klinik çalışmaları tamamlandı. Ruhsat için başvurduk. Mart gibi piyasaya sürmeye hazır duruma geliriz” dedi. Bitkisel şeker ilacının piyasadaki sentetik ürünlerden önemli bir farkı olduğuna değinen Dündar, geliştirilen yeni üründe parsiyel agonist özelliği keşfedildiğini vurgulayarak şunları söyledi: “İlaç, sadece şekeri düşürmüyor ya da sadece yükseltmiyor. Dengeleyici özelliği var. Hasta aldığında düşük değerler yükseliyor, yüksek değerler de düşüyor. Laboratuvar ortamında muadili olan sentetik ilaçlarla kıyaslandı ve bu özelliği kanıtlandı. Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde de hiçbir yan etkiye rastlanmadı.”
MÜMESSİL ORDUSU KURACAK
Bitkisel ilaç yatırımlarını hızlandırdıklarını anlatan Dündar, bu alanda araştırma yapmanın kimyasal ilaca göre daha düşük maliyetli olduğunu ve daha kısa sürede sonuca ulaşıldığını söyledi. Şeker hastalığı için geliştirdikleri ilacın 500 bin dolarlık maliyeti olduğunu ifade eden Dündar, ilaç mümessilleri ekibi kuracaklarını belirterek, “Pazarlamaya yıllık 1 milyon dolar yatırmayı düşünüyorum” dedi.

BOĞAZ SPREYİ ÜRETECEK
Şu anda saç dökülmesini önleyen iki ilaçlık serinin piyasada olduğunu belirten Cihat Dündar, yeni hedeflerle ilgili şunları söyledi: “Bitkisel ilaçlar geliştirip ihraç edeceğiz. Antibiyotik etkisi olan bir boğaz spreyi ürettik. Hammaddesi Uzakdoğu’da nadir yetişen değerli bir ağaç. Tanesi 150 bin dolar.”

DEVLET KARŞILAMIYOR
Etnobotanik tüm dünyada gelişen bir bilim dalı. Almanya’da 30 bine yakın bitkisel ilaç devlet tarafından destekleniyor ancak Türkiye’de bitkisel ilaçlar SGK kapsamında değil. Cihat Dündar şimdilik sektörde yerli bitkisel ilaç bulunmadığını ancak şeker hastalığı ilacına ruhsat aldıktan sonra bu konuda gerekli bakanlıklarla görüşmeler yapacaklarını belirtti. Dündar, “İlaç şimdilik pahalı gelecek. Parası olanlar alabilecek” dedi.

Sabah


2 Yorum

  1. çörek otunu sabahları aç karnına 1 çay kaşığı çiğneyerek tüketin düzenli olarak 2-3 ay sonra ne derece etkili olacağını göreceksiniz

    gurmar cinnema otunu çay gibi demleyip tüketin

  2. kış aylarında eczacımın önerdiği soguk algınlığı için ve hastalıklardan koruyan IMU-S gıda takviyedini kullanıyorum.Son derece faydalı tşklerimi sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu