Anasayfa / Sağlık Haberleri / Şeker Hastalığında Ameliyatla Kurtulmak Mümkünmü?

Şeker Hastalığında Ameliyatla Kurtulmak Mümkünmü?Şeker hastalığında ameliyat, diyabette ameliyat, şeker hastalığınde cerrahi operasyon, şeker hastalığında son gelişmeler, diyabet hastalığında son gelişmeler, diyabet 2013, şeker 2013

İnce bağırsağın son bölümünün başa, baş bölümünün sona alındığı metabolik cerrahi operasyonuyla, şeker hastalığı yüzde 95 oranında ortadan kalkıyor. Hasta üç-dört ay sonra diyet yapmasına gerek kalmadan istediği her şeyi yiyebiliyor

Universal Taksim Alman Hastanesi Metabolik Cerrahi Ünitesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Alper Çelik, şeker hastalığını tarihe gömecek olan metabolik cerrahi operasyonunu anlattı:

ÖNERİLERE UYMUYORLAR

Şeker hastalığı ilaçla tedavi edilirken, insanlar niye ameliyat olsun?

Dünyada kilo problemi olan şeker hastalarının sadece yüzde 7’sinin, doktorların önerilerine iki yıl uyabildiği tespit edilmiştir. Diyet, egzersiz, insülin ve ilaçlar, sadece hastanın o gününü kurtarmaya yöneliktir. Hasta o gün tatlıyı biraz kaçırmışsa, bu önlemler de işe yaramaz. En önemlisi metabolik sendromda; insülin ve ilaçla hastalığın etkilerinin tamamen ortadan kalmasından söz etmek mümkün değildir. İlaç tedavisinde sadece kontrol vardır ancak ameliyattan sonra hastalığının ortadan kalkma ihtimali söz konusudur.

Hasta açısından zor bir ameliyat mı, organ kaybı oluyor mu?

İnce bağırsağın son bölümünü başa, baş bölümünü sona alıyoruz. Buna ilaveten gerekli görülen durumlarda; mide ve karın içerisindeki organları saran yağlı dokular üzerinde de cerrahi işlem yapabiliyoruz. Bu yer değişikliğinden dolayı emilimde bir farklılık olur ancak bir yıl sonra vücut normale döner. Bu hastalar ameliyattan bir yıl sonra vitamin takviyesine de ihtiyaç duymuyorlar.

GELECEKLERİNİ KURTARIYORUZ

Bu ameliyatla diyabet tamamen ortadan kalkıyor mu?
Yüksek ünitelerde insülin kullanmak zorunda olan hastanın, ameliyat sonrasında insülin ve ilaç kullanma miktarlarında ciddi oranlarda düşüş oluyor. Bazı hastalar insülini bırakarak çok düşük miktarlarda ilaç ile hayatlarını sürdürebiliyor. Bu durumda yüzde 100 faydalı, yüzde 95 kesin çözüm diyebiliriz. Bu sonucu ameliyat sonrası hastalarımızın yaşadığı kişisel sorunlar, stres, psikiyatrik destek ve ailenin sosyal durumu etkiliyor. Örneğin; hastanın şekerinin düşmesi birkaç ay alıyorsa, çevresindekilerin boş yere ameliyat olduğu yönündeki yorumları, tedaviden alınacak yanıtı geciktiriyor. Bizim ameliyat ettiğimiz hastalar iki gruba ayrılıyor. Birincisi organ hasarı başlamak üzere olan hastalar, ikinci grup ise dışarıdan bakıldığında sıkıntısı olmayan, normal kiloda ama şekeri 300-500 seviyesinde olan hastalar. Biz onları 15 yıl sonra sorun yaşamamaları, organlarını kaybetme noktalarına gelmemeleri için, bir anlamda geleceklerini kurtarmak için ameliyat ediyoruz.

  Düzenli kahvaltı yapanlar iş hayatında daha başarılı

TÜM DÜNYADA SADECE SEKİZ DOKTOR BUNU YAPABİLİYOR!

Bu ameliyatı ne zaman yapmaya başladınız?

İlk ameliyatımı 2008’de yaptım. Sonra Brezilya’ya giderek metabolik cerrahinin temellerini öğrendim. 2009’da Hindistan’da üst düzey metabolik cerrahi ameliyatlarını öğrendim. Toplamda 300 şeker hastasının ameliyatını yaptım.

Dünyada hangi ülkelerde yapılıyor peki?

Bu ameliyat sadece Brezilya, ABD, İtalya, Hindistan, Japonya ve Türkiye’de yapılabiliyor. Brezilya ve ABD’de ikişer doktor var, diğer ülkelerde ise bir doktor var bu operasyonu yapabilen. Yani altı ülkede, sadece sekiz doktor tarafından yapılan bir ameliyat bu!

OPERASYON BEŞ SAAT SÜRÜYOR

Ameliyat kaç saat sürüyor ve kaç kişilik bir ekiple yapılıyor?

Ameliyat yaklaşık 4-4.5 saat sürüyor ve beş kişilik bir ekiple gerçekleştiriliyor.

Riskleri var mı peki?

Risk oranı herhangi bir sindirim sistemi cerrahisindeki risk kadardır.

SGK bu ameliyatı karşılıyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu henüz karşılamıyor. Ancak kapsamlı bir dosya hazırlayarak kuruma teslim ettik. İleride SGK kapsamına gireceğine inanıyoruz.

3-4 AY SONRA İSTEDİKLERİNİ YİYEBİLİYORLAR

Ameliyat sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?

Açıkçası biz onlara daha çok yemekleri hakkında önerilerde bulunuyoruz. Hastalar ameliyattan sonra bir ay sonra sebze yemeklerine ve kıymalı yemeklere başlayabiliyorlar. 3-4 ay sonrasında ise diledikleri yemeği, diledikleri kadar yiyebilirler. Zaten bu ameliyatı olan hastalarımız çok fazla miktarda yemek de yiyemez çünkü beslenme alışkanlıkları bir yaptırım ve zorlama olmadan değişir. Ameliyatın ardından eskisi kadar çok acıkmazlar ve açlık hissetmezler. Sofraya oturduklarında en fazla bir tabak yemek, onlar için yeterli olur. Ameliyat az ama sık yemek yemelerini sağlar. Buradaki en önemli nokta; hastaların diyet yapma zorunluluğundan kurtulmalarıdır. O yüzden ameliyat sonrasında hastalarımızın artık eskisi gibi diyet yapmalarına gerek kalmamaktadır.

TİP 2 DİYABET HASTASI İÇİN YARARLI

Bu ameliyatı kimler olabilir?

Tip 2 diyabet hastaları bu ameliyatı olabilir. Operasyonun başarılı olması için gerekli olan en önemli kriter; vücudun hâlâ insülin salgılıyor olmasıdır. Hastanın en az yüzde 20-25 seviyesinde insülin deposuna sahip olması ve deponun en az yarısının aktif olması gerekmektedir. Hastanın en az iki yıllık diyabet geçmişinin olması da önemli bir veridir. İlaç tedavisine rağmen şekeri kontrol altına alınamayan, organ hasarı başlayan ve ciddi kilo problemi olanlar ameliyat için uygundur. Öte yandan yağ dokusu kaynaklı direnç hormonlarının da belirli sınırlarda olması gerekmektedir.

Sabah
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir yorum

  1. size nasıl ulaşırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir