Haberler

Sel, birikimlerinizi almadan siz önleminizi alın

Sel, birikimlerinizi almadan siz önleminizi alın

Son yıllarda artış gösteren ve büyük maddi kayıplar yaratan sel felaketlerinin birikimlerinizi yok etmemesi için, sigorta ile önceden önleminizi alıp, yaşayacağınız zararın önüne geçebilirsiniz.

DÜNYA, son dönemlerde yaşanan felaketlerle boğuşuyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkisiyle, aynı anda bazı bölgelerde kuraklıklar yaşanırken, bazı bölgelerde ise seller ve taşkınlar meydana geliyor. Özellikle de sel felaketleri, her geçen yıl şiddetini daha da artırıyor.


Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de peş peşe gelen şiddetli sağanak yağışlar veya uzun süren hafif yağışlar sonucu oluşan sellerden dolayı, büyük can kayıpları ve ekonomik zararlar yaşanıyor. Her yıl ortalama iki yüze yakın sel felaketinin yaşandığı ülkemizde, bu durum yüz milyonlarca liralık büyük ekonomik kayıplara neden oluyor. Son yıllarda şiddetli yağışlarda önemli bir artış gösteren eğilimin, iklim değişikliğinin kuvvetlenmesi ile beraber daha da artması bekleniyor. Bu durumdan en az zararla kurtulmak ve birikimlerini korumak isteyen vatandaşların, kendi önlemlerini almasının yanı sıra, sigorta güvencesine altında bulunması gerekiyor. Büyük risklerini küçük primlerle sigorta şirketlerine devreden vatandaşlar, bir sel felaketi sonrasında, maddi zararını poliçesi sayesinde karşılama şansına sahip oluyor.

Konut da işyeri de güvence altında

Sigorta şirketleri, sundukları ürünler kapsamında genellikle sel teminatını bulunduruyor. Şirketler, sel/su baskını teminatını yangın poliçesine ek teminat olarak veriyor. Bunun dışında iş yeri, konut, kasko paket ürünlerinin kapsamında ya da mühendislik veya nakliyat poliçelerinde de bu teminat yer alabiliyor. Hatta yaşanan sel felaketleri sonucu büyük zararlara uğrayan tarım sektörü de, geçtiğimiz yıllarda devlet destekli tarım sigortasının teminatlarına eklenen sel/su baskını teminatı sayesinde, artık bu tür felaketlerde mağdur olmuyor.Ancak poliçelerde her zaman ana teminat olarak yer almayan bu teminat, bazı ürünlerde ek teminat olarak da sunulabili-yor. Sigortayı alırken, poliçesinde sel teminatı bulunup bulunmadığını sorgulaması gereken vatandaşın, ek teminat olarak sunulması halinde, ek prim karşılığında bu teminata sahip olması gerekiyor.

Dere taşmasının yaratacağı zarar, klozda yer alıyor

Sigorta konusu şeyler civarındaki nehir, çay, dere ve kanalların taşmasının, denizlerin gelgit olayları ve deniz depremi (tsuna-mi) dışında kabarmasının, yağışlar nedeniyle meydana gelen sel veya su baskınının, pis suların kanalizasyon ve fosseptik çukurlarından yağışlar nedeniyle geri tepmesinin ve her ne sebeple olursa olsun yeraltı sularının, riziko konusu kıymetlerde doğrudan sebep olacağı zararlar, sel/su baskını klo-zunda yer alıyor. Ancak bina içindeki veya dışındaki su borularının patlaması, depolarının patlaması veya taşması sonucu meydana gelen zararlar, kalorifer tesisatının patlaması, yağmur derelerinin ve oluklarının taşması sonucu meydana gelen zararlar, sel veya su baskını sonucu dahi olsa yer kayması nedeniyle meydana gelen zararlar, yağışlar nedeniyle meydana gelmediği takdirde riziko mahali dahilindeki kanalizasyon ve fosseptik çukurlarından geri tepen pis suların sebep olacağı zararlar ve denizlerin gelgit olayları ve tsunami sonucu kabarması nedeniyle meydana gelen her türlü hasar ise teminat dahilinde bulunmuyor.

Taşkın Risk Haritası hazırlanıyor

Sel riskini azaltmak ve felaketlerde yaşanan kayıplarının önüne geçmek amacıyla, Orman ve Su Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü bir çalışma başlattı. Buna göre, Türkiye 25 havzaya bölünecek ve bu havzalarda yapılacak çalışma sonucu Taşkın Risk Haritası oluşturulacak. Bu kapsamda, değişik yağış şiddetlerine göre meydana gelecek riskler ortaya konacak ve bu risklerin yaratacağı zararlar haritalar halinde gösterilecek. İleri yıllarda bölgelerdeki yapılaşmaları da etkileyecek olan bu çalışmanın, sigorta sektörüne de büyük fayda sağlaması bekleniyor. Sigorta şirketlerinin teminat vereceği bölgeyle ilgili bilgi sahibi olması, vatandaşın sigorta poliçesi için ödeyeceği primleri de etkileyecek. Çalışmanın, iki yılda tamamlanması bekleniyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu