Anasayfa / Kariyer ve İş / Senaristlik Aranan Mesleklerden Biri Haline Geldi

Senaristlik Aranan Mesleklerden Biri Haline GeldiSon dönemde atağa kalkan dizi ve film prodüksiyonları, senaristliği aranan mesleklerden biri haline getirirken aynı zamanda senaryo yazım tekniğini bilen kalifiye elemana duyulan ihtiyacı da ortaya çıkardı.

Bu ihtiyacı gören Burhan Sönmez, Eyüphan Erkul ve Ömer Türkeş bir araya gelerek yaratıcı yazım, roman ve senaryo konusunda eğitim vermek üzere Karakalem Akademi’yi kurdu. Behçet Çelik, Ahmet Büke, Gaye Boralıoğlu, Hakan Bıçakcı, Selim İleri, Sırrı Süreyya Önder, Tanıl Bora, Tarık Tufan’ın da konuk hocaları arasında yer aldığı akademide, atölyeler 8, 12 veya 15 kişiden oluşuyor. Karakalem Akademi’de her hafta bir oturum olmak üzere sekiz hafta süren atölye çalışmaları roman, yazı, senaryo ve son taslak senaryo çalışmasından oluşuyor. Senaryo atölyesinde hikaye işleme yöntemleri, senaryonun inşa edilişi, karakter yaratımı, sahne ve diyalog oluşturma gibi konularda örnekler üzerinden ortak çalışmalar gerçekleştirilerek alt yapıyı besleyen bilgiler geliştiriliyor.

Ortak çalışma ve yazma temeline dayanan yazı atölyesinde kurgu ve karakter nasıl işlenir, mekan, zaman ve betimlemeler romanın yapısına nasıl etki eder, yazar olmak yüzde doksan dokuz ilham mıdır, yoksa yüzde doksan dokuz çalışmak mıdır, dil nasıl kullanılır, anlatılan hikayeye en uygun dil nasıl yaratılır sorularına cevaplar aranıyor. Romanların alt metinlerinin, satır aralarının eşelendiği roman incelemesi atölyesinde edebiyat akımlarından, roman tekniklerine kadar pek çok konu inceleniyor. Yazar ile metin, metin ile okur arasındaki ilişkiyi açık hale getirmeyi sağlayan çalışmalarda hocaların eşliğinde roman üslupları tartışılıyor.
Edebiyat danışmanlığı da yapılıyor
Senaryo Atölyesi’nde, küçük bir hikayeden veya fikirden nasıl senaryo inşa edilir? Karakter nasıl yaratılır ve nasıl geliştirilir? Bir karakter yaratmanın incelikleri nelerdir? Sahne, sekans ve diyalog nasıl oluşturulur? Bir senaryo nasıl bir sayfa düzeniyle yazılır? Sinema, tiyatro, televizyon dizilerinin ortak noktaları hangileridir? Bir roman sinemaya nasıl uyarlanır? Komedi, kriminal, gerilim ve duygusal komedi gibi türlerin sırları nelerdir? Bazı filmler neden daha iyidir? Charlie Chaplin neden dehadır ve Susuz Yaz filmi neden kusursuzdur? Senaryo atölyesinde örnekler üzerinden ortak çalışmalar yapılıyor ve alt yapıyı besleyen bilgiler geliştiriliyor.

  Kamuda Çalışan Doktorlara Muayenehane Açma Yasağı

Karakalem Akademi’de edebiyat danışmalığı da yapılıyor. Akademiye gönderilen roman ve öykü kitapları üzerine ayrıntılı ve dikkatli bir okuma yapılıyor. Hazırlanan değerlendirme raporu yazara gönderilerek yazarın daha rahat adımlar atmasına yönelik neler yapması ve neler yapmaması gerektiği söyleniyor.

Yazı atölyesinin hocalığını, Kuzey ve Masumlar adlı kitaplarından tanıdığımız Burhan Sönmez yapıyor. Senaryo atölyesinde, Ferhunda Hanımlar, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Alanya Almanya, Harika Balon ve Kanıt gibi dizilerin senaristliğini yapan Eyüphan Erkul eğitim veriyor. Yazar ve senarist Barış Pirhasan ise senaryo çalışması son taslak atölyesinde ilgililerine dersler veriyor. Roman incelemesinde Anna Karenina’nın Tutkulu Aşkı ya da Dönüşüm’deki Gregor Samsa’nın Boğucu Dünyası isimli roman incelemelerinin ve kitap eleştirilerinin sahibi Ömer Türkeş, roman teknikleri, üslupları ve yazar ile metin arasındaki ilişkiler üzerine dersler veriyor.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.karakalemakademi.net/index.php
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşinizde ilk gününüz

Diyelim ki, yeni bir işteki ilk gününüz. Ato/ davranmalı, neler yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir