Anasayfa / Şirket Haberleri / Şenpiliç’i 12 yılda 35 Kat büyüttü

Şenpiliç’i 12 yılda 35 Kat büyüttü

Şenpiliç’i 12 yılda 35 Kat büyüttü

senpilicİpek Üstündağ, 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdiğinde kariyer planında, babasının kurduğu Şenpiliç’te çalışmak yoktu. Fakat aileden gelen baskıyla erkenden işlerin içine daldı. 2003’ten buyana Şenpiliç’in genel müdürlüğünü yürüten Ustündağ, babasından aldığı güçlü alt yapıyla şirket cirosunu 12 yılda 33 kat büyüttü.

Temelleri inşaat mühendisi Haşim Gtirdamar tarafından Gebze’de atılan Şenpiliç, bu yıl 35’nci yılını kutluyor. Broiler çiftliği ile faaliyete başlayan şirket zamanla damızlık ve kuluçkahane yatırımlarıyla istikrarlı bir büyüme gösterdi. Şirket, Adapazarı’nda, 24 damızlık çiftliği, 2 kuluçkahanesi, 2 yem fabrikası ve ileri teknoloji iie donatılmış 2 kesimhaneye sahip. Yılda 210 bin tonluk üretim yapıyor ve 2 bini yakın kişiye istihdam sağlıyor.

Türkiye’nin 100 büyük şirketi arasında yer alan Şenpiliç, 2000 yılında 24 milyon lira olan cirosunu 2012 yılında 830 milyon liraya çıkarmasıyla dikkat çekiyor. 2000-2012 yılları arasında cirosunu öz sermayesi ile 33 kat artırmayı başaran Şenpiliç, geçen yıl gerçekleştirdiği 33 milyon dolarlık ihracatını da beş yıl sonra 150 milyon dolara ulaştırmayı hedefliyor.

Şirketin genel müdürlük görevini 10 yıl önce kumcu Haşim Gürda-mar’dan olan kızı tpek Üstündağ devraldı.Bu görevden önce şirketin yönetim kurulu üyesi ve büyüme sürecini yöneten Üstündağ somlarımızı yanıtladı:

Geçmişte, kariyer planınızda ailenizin bu işinde bir yer var mıydı?

Pek olduğunu söyleyememem. 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi işletme Bölümü’nü bitirdim. O zamanlar moda olan bölüm işletmeydi ama ben aslında arkeoloji okumak istiyordum. Babam ise inşaat mühendisi olduğu için mimar olmamı istedi.

Mezun olduktan sonra bir yıl kadar Emst & Yo-ung’ta çalıştım. O yıl içinde evlendim. O dönem ailem kendi şirketimizde çalışmam konusunda baskı yapmaya başlamıştı. Onların ısrarlarına fazla dayanamayarak bir yıl kadar süren profesyonel iş hayatımı noktalayıp aile şirketimize geçiş yaptım. Aslında hata yaptım…

Neden?

Çünkü en az teş yıl fazla dışarıda çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Böylece hem profesyonel iş hayatını görme imkanı oluyor, hem de olgunlaşıyorsunuz. Aksi halde kısa sürede aile şirketine geçiş yapıldığında deyim yerindeyse ‘baba evinden’ kurtulmamış oluyorsunuz.İki erkek çocuğum var ve onların da okulları bittikten sonra en az beş yıl profesyonel olarak başka şirketlerde çalışmalarını uygun buluyomm. Ondan sonra arzu ederlerse bizimle çalışabilirler. Aıtık aile şirketlerinin yöneticilerinin çoğunun benim gibi düşündüğünü biliyorum.

Aile şirketi olmanızın zorluklarını yaşadınız mı?

Şirketimiz o zamanlarda bile kurumsal bir yapıdaydı, iş tanımlan vardı. Kimse kimsenin işine kanşmazdı, işteki sürtüşmeler de aile içine taşınmadı hiç. O nedenle 25 yıldır hiçbir somn yaşamadım. Ayrıca bizde çok bölünmüş bir aile şirketi yapısı olmaması da bizim için bir avantaj.

Bu nasıl bir avantaj yaratıyor?

Aile şirketlerinde birkaç baş olduğunda sorunlar çıkıyor. Bence bir tane lider olur ve ona biat edilir. Biat etmek biraz ağır bir kelime gibi gelse de doğru İrence. Lider olan kişinin verdiği kararların yüzde 80’ini doğm buluyorsanız onu dinlemek zorundasınız diye düşünüyorum. Bizde somn çıkmadı hiç.

Sizin dışınızda aileden kimler var şirket yönetiminde?

Biz üç kardeşiz. Ortanca kardeşimiz Aydın Gürdamar, şirketteki teknik konularla ilgileniyor. Diğer kardeşimiz Gül Güldamar ise pazarlama ayağıyla ilgileniyor. Kız kardeşimin ayrıca ihracat yapan ‘Eternal Child’ adında bir tekstil markası da var.

Babanız işlerden tamamen çekilmiş durumda mı?

Babam zor koşullarda okumuş ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisiliği Bölümü’nü bitirmiş. 1978’de ise tüm enerjisini vererek Şenpiliç’i kurmuş. Aslında babam işleri bana devretti ama haftada üç gün şirkete geliyor. Bundan da çok mutlu oluyoruz. Bir anlamda ‘koçluk’ yapıyor bize.

İki oğlunuz var. İş hayatı ve annelik dengesini nasıl kurdunuz?

Kolay olmadı tabi. Bence her başarılı kadının arkasında anneler var. Annem ve kayınvalidem sayesinde çocuklarımı yetiştirmek konusunda sorun yaşamadım. Şimdi biri 21, biri 13 yaşında. Mutlaka eve işimi götürürüm, işle ilgili çocuklanmla konuşuruz, hatta bazen onların fikirlerini sorarım. Çocuklarımıza bırakacağımız değerin önemli olduğuna inanıyoaım.

Türkiye’nin en büyük piliç eti üreticilerinden biri olarak ne kadarlık üretim yapıyorsunuz?

2012 yılında 210 bin tonluk üretim yaptık. 2014 yılında açacağımız Ali Fuat Paşa kesimhanemiz ile üretim kapasitemiz yüzde 50 artacak.

Geçen yılı ne kadarlık bir ciro ile kapattınız? Bu yılki hedef cironuz nedir?

Son üç yıldır şirket olarak yüzde 10-15 oranında büyüyoruz. 2012’de 830 milyon liralık ciro yaptık. Bu yıl ise 950 milyon liraya ulaşmayı hedefliyoaız.

Şenpiliç olarak nerelere ihracat yapıyorsunuz ve hedef pazarlarınız nereler?

Son dönemde Türkiye’nin piliç eti ihracatında önemli gelişmeler oluyor. Geçen yıl Türkiye’nin bu alandaki ihracatı yüzde 40 oranında artarak 570 milyon dolara ulaştı. Biz de üretimimizin yüzde 9’unu ihraç ediyoruz. 2012’de 33 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bu rakamı önümüzdeki beş yıl içinde 150 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Ortadoğu ve Arap ülkelerine satış ya-pıyonız ama hedefimiz Afrika ülkeleri.

Girmeyi düşündüğünüz başka bir alan var mı?

Şirket olarak tavuk ve inşaat dışında başka bir alana girmek yok planlarımızda. Ama benim kişisel olarak bir tarım yapma hayalim var.

Adapazarı’ndaki arazimiz üzerinde tarım yapmak istiyoruz. Çünkü Türkiye’nin geleceğinin bu alanda olduğuna inanıyorum. Herkesi de bu alana teşvik ediyorum.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir