Anasayfa / Ekonomi-Finans / Şereflikoçhisar’dan tuz ihracatı!

Şereflikoçhisar’dan tuz ihracatı!
Dünyanın önemli tuz üretim merkezlerinden Tuz Gölü’nün, Şereflikoçhisar İlçesi sınırları içinde bulunan iki işletmesinde, ihracatta görülen patlama nedeniyle son yılların en yoğun çalışması yapılıyor.

İlçeden Mersin Limanı’na günde 400 kamyon tuz sevk ediliyor.
Özellikle Avrupa’da hava şartlarının çetin geçmesi sonucu Almanya, Fransa, Hollanda, Danimarka, Polonya, İngiltere, İrlanda, Belçika gibi ülkelerin kar ve buzla mücadele için Tuz Gölü’nden çıkan tuzları kullandıkları belirtildi. Bu nedenle Şereflikoçhisar’dan Mersin limanına günlük ortalama 400 kamyon tuz gönderilidiği ifade edildi. Yaptıkları ihracat ile ülkeye döviz, ilçeye ise sıcak para kazandıran Kaldırım Koyuncu ve Kayacık Mutlucan Tuz işletmesi yetkilileri, bundan sonra da ihracata ağırlık vereceklerini, uzun süreli anlaşmalar yapmak için pazar araştırması içerisinde olduklarını söyledi.

HEDEF 12 AY İHRACATKoyuncu Tuz İşletmesi yetkilisi Kimya Mühendisi Ramazan Hakkı Özşahin, kış mevsimi nedeniyle yurt dışına yaklaşık 150 bin ton tuz ihraç edildiğini, günlük 200 TIR ile Mersin limanına tuz taşıdıklarını, bu hareketliliğin Şubat ayı sonuna kadar devam edeceğini belirtti. İhraç ettikleri tuzu ilk etapda sadece kırarak gönderdiklerini anlatan Özşahin, asıl hedeflerinin sofra ve kimya sanayinde kullanılan tuzu ihraç etmek olduğunu, böylelikle sadece kış mevsiminde değil, yılın 12 ayı ihracat yapmak için çalıştıklarını söyledi. Özşahin şöyle konuştu:
“Bu yıl tuz ihraç ettiğimiz Almanya, Hollanda, Danimarka, Polonya, İngiltere ve İrlanda gibi ülkeler daha önce Mısır’dan deniz tuzu alıyorlardı. Bu sene Mısır’ın üretimde yeterli olmaması sebebi ile bizim çıkarttığımız tuza rağbet ettiler. Bu aşamada da Tuz Gölü’nden çıkan tuzun çok kaliteli olduğunu fark ettiler. Mısır’da çıkan tuz limanın hemen yanında olduğu için gemiye yüklenme maliyeti 15 dolar. Ancak bizde durum 28 Euro’yu buluyor. Ancak kalite, bu fiyat farkını geride bırakacağa benziyor. Bizimle uzun süreli anlaşma yapmak isteyen ülkeler var. Bizim amacımız ise önce pazarı ayarlayarak 12 ay her türlü meslek dalında kullanılacak tuzu işleyerek ihraç etmek.”

ÜRETİMİN KAT KAT ÜSTÜNDE TALEP

Mutlucan Tuz İşletme Müdürü Tuncay İldan da, yurt dışından aşırı tuz talebinin olduğunu, günde 200’e yakın araç ile sevkiyat yaptıklarını belirtti. İldan şunları söyledi:

“2010 yılında 700 bin ton tuz üretimi yapmıştık. Şu anda üretimimizin kat kat üstünde bir talep var. Avrupa ülkeleri, kendisine yakın ülkelerden tuz ihtiyacını karşılıyordu. Ancak kaliteli değildi. Biz şu anda kar ve buzla mücadele tuzu satıyoruz ve günlük 6 bin ton tuz ihraç ediyoruz. Daha önce gemi bazında olmasa da, TIR bazında Fransa, Belçika, Hollanda ve Almanya’ya sanayide kullanılmak üzere tuz ihracatımız olmuştu. Tuz işletmemizde Türkiye’de ilk sıralara gelecek bir laboratuvarımız bulunmakta ve tuz ile ilgili olarak sürekli araştırmalar yaparak kalitesini artırma yönünde çalışmalarımız devam etmektedir. Biz bunları yaparken de doğal olarak eleman ihtiyacımız artıyor ve Şereflikoçhisar’dan bu ihtiyacımızı karşılıyoruz.”

Zeynep GÖRGÜLÜ/ŞEREFLİKOÇHİSAR (Ankara), (DHA)


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir