Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Sermayesi Olmayan Girişimciler İçin Fırsatlar

Sermayesi Olmayan Girişimciler İçin FırsatlarSermayesi olmayan girişimcilere büyük fırsatlar

Facebook, Amazon, Apple gibi iş fikirlerinin hayata geçmesini sağlayan “melek yatırımcı” sistemi, TBAA (Melek Yatırımcılar Derneği-Türkiye) kurulmasıyla Türkiye’de iş fikri olan ancak, sermaye yetersizliği nedeniyle bu fikri hayata geçiremeyenlere yol gösterecek, aracı olacak.ABD’de 270 bin yatırımcının 26 milyar dolar, Avrupa Birliğinde 75 bin yatırımcının 4 milyar avro ciroya ulaştığı “Melek Yatırımcılık” sistemi, Baybars Altuntaş başkanlığında Türkiye’de teşkilatlandı. TBAA’da başkan yardımcılığı görevine Yalçın Ayaydın, Genel Sekreterliğe Adnan Akdemir, Saymanlığa Prof. Dr. Bahadır Erdemli getirilirken, Azmi Sarıbay üye olarak görev aldı.

Altuntaş yaptığı açıklamada, girişimciliği, “cin fikirleri” ile öne çıkan Türklerin önemli bölümünün sermaye bulamaması nedeniyle iş kuramadığı gerçeği göz önüne alındığında, derneklerinin önemli bir misyon üstleneceğinin yadsınamaz bir gerçek olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’DE 2 KİŞİDEN BİRİSİ KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTERSE ŞAŞIRMAYIZ
Yapılan bir araştırmaya göre ABD’de her 12 kişiden, Almanya’da 35, İngiltere’de 45, Finlandiya’da ise her 67 kişiden birinin kendi işini kurmak istediğinin tespit edildiğini ifade eden Altuntaş, şunları söyledi:
“Türkiye’de henüz böyle bir araştırma yapılmadı ancak, yapılsa her 2 kişiden birinin kendi işini kurmak isteyeceği sonucu ortaya çıkarsa da şaşırmamak gerekiyor. Öte yandan, ülkemiz girişimcileri çok önemli bir sorunla da başa çıkmaya çalışıyorlar. On binlerce girişimcimizin yüz binlerce iş fikri var, ancak bu iş fikirlerini ekonomiye kazandırmak ve insanların faydasına sunabilmek için gerekli finansman kaynağına da ulaşmaları gerekiyor. Melek Yatırımcılar Derneği, web sitesinden Türkiye’de ilk kez bir sivil toplum kuruluşu olarak girişimcilere yönelik bir bölüm açtı. Böylelikle girişimciler için, web ortamında dolduracakları özet iş planı dosyasıyla, kendilerine yatırım yapabilecek ortaklara ulaşım kanalı da açılmış oldu. TBAA, Türk girişimcilerin bu iş fikirleri için İngilizce ayrı bir site çalışmalarına da başladı. Böylelikle girişimcilerimiz, TBAA’nın üye olduğu WBAA (Dünya Melek Yatırımcılar Birliği) ve EBAN’daki (Avrupa Melek Yatırımcılar Ağı) yabancı yatırımcılara da iş fikirlerini sunup kendilerine yabancı ortak bulabilecekler.”

  Kadın girişimci mikro kredi ile iş sahibi olacak

Altuntaş, iş fikri olan ancak sermayesi olmayan girişimci ile sermayesi ve tecrübesi olan finansman sahibinin (Melek Yatırımcının) bir araya gelerek kurduğu bu sistemde, melek yatırımcının kendi şahsi parasını yatırımlarında kullandığını, sermayenin yanı sıra girişimciye düzenli olarak mentorluk (akıl hocalığı) yaptığını kaydetti.

DÜNYADA ORTALAMA 100 BİN DOLAR YATIRIM SERMAYESİ VERİLİYOR
Melek yatırımcılık sistemiyle kurulan işlerin aldıkları melek yatırım sermayesinin dünya ortalamasının şirket başı 100 bin dolar olduğunu anlatan Altuntaş, İngiltere, Portekiz, Hollanda’da devletlerin Co-Investment Fund/Ortak Yatırım Fonları ile girişimcilere ortak olabildiklerinin altını çizdi. Altuntaş, ABD ve AB ülkelerinde mobil teknolojileri ve IT sektörünün en fazla melek yatırım çeken sektörler olduğunu, melek yatırımcının, genellikle 10 bin ile 500 bin dolar arası yatırımlarla ilgilendiklerini bildirdi.

Altuntaş, “Melek yatırımcı da bizzat girişimci olmak zorunda. Genellikle yeni iş fikrinin kuruluş aşamasında bu yatırımcı ortaya çıkıyor. Melek yatırımcılar, ortalama 3–5 yıl arasında hisselerini satarak çıkış yapmayı hedefliyorlar. Bu yatırımcılarla yola çıkmış Ford, Apple, Amazon.com, Facebook, Yahoo gibi kuruluşlar başarılı örnekler” dedi.

Altuntaş, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in Türkiye’de doğmuş olsaydı, yine aynı başarıyı yakalayabilir miydi? sorusunun sıkça karşılaştıkları bir soru olduğunu vurgulayarak, “Bu çalışmalarla artık şunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz bir ortama doğru da önemli adımları atmış bulunuyoruz. Evet, Facebook gibi dünyanın en değerli markası olmaya aday yepyeni iş fikirlerinin Anadolu topraklarından rahatlıkla çıkabilmesinin yolu açılmış oldu” diye konuştu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir