Anasayfa / Kariyer ve İş / Sertifikalı Anketörlük İçin Eğitim Programı

Sertifikalı Anketörlük İçin Eğitim ProgramıSeçim dönemleri de hesaba katıldığında Türkiye’deki anketör sayısı ortalama 15 bini buluyor. https://www.myfikirler.org Pek çok kişinin öğrencilik yıllarında harçlığını çıkarmak için yaptığı bu iş Türkiye’de meslek olarak görülmüyor. Ipsos KMG, anketörlüğün güçlendirilmesi ve meslek olarak görülmesi için bir eğitim programına başladı.

Pazar araştırma şirketi Ipsos KMG, anketörler için bir eğitim programı hazırladı. Ağustos ayında başlayan Saha Araştırma Uzmanlığı Sertifika Programı’nın ilk bölümünde anketörlere ve süpervizörlere pazarlama araştırmaları hakkında temel bilgiler, kullanılan yöntem ve teknikler hakkında genel bilgilendirmeler, ulusal ve uluslararası etik kurallar anlatılıyor. Programın amacı anketörlüğün güçlendirilmesi ve bu işin meslek olarak görülmesi.
Sertifika eğitiminin ikinci bölümü olan temel saha eğitimi, anketörlerin etkin anket yapabilmelerine destek verecek iletişim tekniklerinden oluşuyor. Anketleri yanıtlayan katılımcılar ile doğru iletişimin kurulması, anket formunda yer alan ölçümlerin eksiksiz ve doğru yanıtlanması adına nelerin yapılması, nelerin de yapılmaması gerektiği paylaşılıyor. Bu bölümde aynı zamanda araştırmanın tasarımına bağlı olarak uygulanan kalite kontrol sistemleri hakkında bilgi veriliyor

Sertifika eğitiminin son bölümü ise farklı veri toplama tekniklerine yönelik alan eğitimlerini kapsıyor. Veri köşesi/südyo çalışmaları, alışveriş noktasında gerçekleştirilen araştırmalar, iş yerlerinde uzman görüşmeleri ve hanelerde kapı kapı dolaşarak yapılan çalışmalar kapsamlı olarak ele alınıyor.

Bugüne kadar İstanbul ve İstanbul dışı bölge saha organizasyonlarında görev yapan toplam 235 saha araştırmacısı (anketör), süpervizör ve yönetici bu bir tam günlük eğitimden geçti. Eğitimin sonunda tüm katılımcılar Ipsos KMG tarafından hazırlanan bir eğitim sertifikasına hak kazanıyorlar. Sertifikalar, Ipsos KMG sahalarında çalışabilmenin ön koşulu haline geliyor.

Kariyer yapmak mümkün
Eğitimlere Ipsos KMG’ye saha araştırma hizmeti sağlayan iş ortaklarının anketör ve süpervizör kadroları katıldı. Ücretsiz olan eğitimler ilk aşamada İstanbul’da yapıldı. Ankara, İzmir ve diğer bölgeler için de ayrı eğitim programları düzenlenecek.Eğitimlerin temel amacının pazar araştırmalarında yaratılan değerin ilk halkasını oluşturan veri toplama sürecinde en yüksek kalite standartlarına ulaşmak ve bunu sürdürülebilir kılmak olduğunu söyleyen Ipsos KMG Operasyon Genel Müdürü Akın Şahin, “Anketörlük Türkiye’de çoğunlukla bir meslek değil, genellikle yarı zamanlı yapılan bir iş olarak görülüyor. Ancak belirli şartlar altında anketörler tam zamanlı olarak bunu bir meslek olarak yürütebiliyor, ya da araştırmacılık mesleğinin ilk adımı olarak buradan başlayarak farklı alanlarında uzmanlaşabiliyorlar. Saha araştırmacılarının bir kısmı süpervizör ve yönetici olarak bu alanda kariyer yapıyor. Bir de öğrenciler, ev hanımları gibi bunu belirli bir dönemde ek gelir amaçlı yapan kesimler var. Özellikle bu eğitimlere katılarak sertifika alan öğrenciler için Ipsos KMG, belirli bir dönemdeki proje performanslarına bağlı olarak staj ve işe alımlarda görüşme önceliği veriyor” diyor.
Kişilik haklarımıza saldırılıyor
Genelde üniversite öğrencileri, ev hanımları ya da yeni mezunların tercih ettiği anketörlük, Türkiye’de meslek olarak değil, geçici bir iş olarak görülüyor. Çok zor şartlar altında çalışan, kimi zaman tüm gün bir tek görüşmeyi tamamlamak için onlarca insanla temas etmeleri gereken anketörler en çok insanların onlara karşı olan tavırlarından şikayetçi.
6 aydır anketörlük yapan Ahmet Aksungur, mesleğinin zorluklarını şöyle anlatıyor: “En temelde insanlar ile uğraşıyoruz, 21. yüzyılda halen kendini elit diye tanımlayan bölgelerde apartman kapılarında ‘dilenci, pazarlamacı, anketör giremez ibaresi’ var, ürün geliştirmede fikrini beyan etmeyenler daha sonra çıkacak ürünler hakkında da söz sahibi olmamalıdırlar. Halen insanlar anketi bir fişleme yöntemi olarak görüp gerek kişisel bilgilerini gerekse iletişim bilgilerini yanlış vererek anketimizin iptal olmasına ve o gün harcadığımız tüm eforun boşa gitmesine neden oluyorlar.”
Yaklaşık bir buçuk senedir anketörlük yapan, haftada 56 saat çalışan Kader Demir, işverenin yarattığı sıkıntılardan dert yanıyor: “Her ne kadar esnek çalışma gibi gözükse de, yaptığımız iş itibariyle tam gün çalışan kadar hatta daha fazla efor harcıyoruz. Bunun yanı sıra hiçbir iş güvencesine sahip değiliz. Bizim işimiz yaz-kış sokakta oluyor. Bu nedenle mesleğin yarattığı sağlık sorunlarıyla karşılaşmanız işten bile değil. Kışın insanlar evlerinden çıkamazken biz anket yapmak zorundayız. Çünkü elinizde bir proje var ve bu projenin belli bir süre içinde bitmesi gerekiyor. Maalesef ki; toplum anketörleri mesleki açıdan bir yere koymuş değil. Bir alana çıktığınızda herkesi ikna etmek zorunda kalmamız bu işin en yorucu kısmı. Kapıcısından, o binada yaşayan hane sakinlerine hatta sokaktaki alakasız insanlara kadar herkesi ikna etmek zorunda kalıyorsunuz. Elimizde izin belgelerimiz olmasına rağmen kapıdan kovulabiliyoruz. Kişilik haklarımıza dönük saldırılara maruz kalıyoruz.”
Hürriyet İK – Burcu ÖZÇELİK
  Tosyalı Holding 2011'de 1000 kişiyi işe alacakYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir