Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Sesli Komutları Algılayan Akıllı Baston Üretildi

Sesli Komutları Algılayan Akıllı Baston ÜretildiTeknoloji insan hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Özellikle de engelli kardeşlerimiz için üretilimiş bir teknolojiden bahsedeceğiz. Görme engelliler için üretilen akıllı baston.Sese duyarlı ve navigasyon teknolojisinin olduğu bir sistemle görme engellileri istedikleri adrese ulaştırabiliyor.

akilli bastonCyclops, görme engelliler için mucize bir baston üretti. Sesli komutları algılayan akıllı baston, Navigasyon frekanslarını okuma özelliğiyle yoldaki engellere karşı uyarıyor. Kullanıcı istediği adrese güvenli şekilde ulaşıyor
Bilişim sektöründe faaliyet gösteren Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) son yıllarda birbirinden önemli buluşlara imza atıyor. Bu firmalardan biri olan Cyclops Bilgi Teknolojileri, görme engelli ve yaşlıların hayatını kolaylaştıracak mucize bir baston üretti. Kamuoyunda HGS olarak bilinen otoyollardaki Hızlı Geçiş Sistemi’nin de mimarı olan şirketin tasarladığı baston, radyo frekanslarını algılayarak, yoldaki taş ve tümsekler konusunda uyarıda bulunuyor. Akıllı telefonlara uyarlanabilen ve sesli navigasyon özelliği bulunan icat, Türkiye’ye uluslararası birçok ödül kazandırdı.

BASTONLA KONUŞABİLİRSİNİZ
Buluşun en önemli özelliklerinden biri sesli komutları algılayabilmesi. Kişinin bastona nereye gitmek istediğini söylemesiyle sistem çalışmaya başlıyor. Cyclops Bilgi Teknolojileri İş Geliştirme Müdürü Erhan Ark, bastonunun kullanıcıya sunduğu avantajları şu sözlerle anlattı: “Alette navigasyon sisteminin yanı sıra olası sapmaları sıfırlamak amacıyla çok daha ileri bir teknoloji kullandık. Örneğin Radyo Frekansı Tanıma Sistemi’yle (RFID) görme engellilerin ulaşımlarını kolaylaştırıyoruz. Kullanıcı, A noktasından B’ye giderken, daha önce tanımlanmış olduğu bakkal, market, eczane gibi noktalara da kolayca uğrayabilecek. Sistem lokasyonları tanımladığı için örneğin görme engelli kişi ‘Beni kafeye götür’ dediğinde cihaz onu yönlendirecek. Tehlikeli bir noktaya geldiğinde ‘Yol ağzındasın ya da ışıklar var dikkat et’ diyerek uyaracak.”
TAKSİM MEYDANI’NA KOŞU ALANI
Navigasyonlu bastonla sahil yollarında ve geniş meydanlarda yüzde 100 güvenlik sağlamak mümkün. Bu konudaki önemli adreslerden birinin de yenilenen Taksim Meydanı olması bekleniyor. Görme engellilere özel olarak oluşturulacak parkurlarda bastonlarla en üst düzey performans sağlanacak. Pasif radyo frekansı etiketlerinin yollara döşenmesi sayesinde görme engelliler bastonları aracılığıyla, hiçbir güvenlik endişesi duymadan yürüyebilecek. Hatta dileyen koşarak, spor bile yapabilecek.

  Denizkulağı Dişlerinden Dayanıklı Malzeme Keşfedildi

Sistem 2013’te İstanbul’da başlıyor
Ulaştırma Bakanlığı tarafından da desteklenen projenin ilk uygulanacağı şehir İstanbul olacak. Konuyla ilgili çalışmaların hızla ilerlediğini söyleyen Ark, “Bu yıl bastonların uygulamaya geçtiğini göreceksiniz. Bu icat aynı zamanda bizim için sosyal bir proje. Birçok engelli vatandaşın hayatı kolaylaşacak. Onları şehirdeki birçok tehlikeden koruyacağız” dedi.

Akıllı baston ödül getirdi
Cyclops Bilgi Teknolojileri’nin bu çalışmaları yerli ve yabancı birçok alanda ödül getirdi. İcat, son olarak TET İstanbul Elektrik- Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları’nın yarışmasında 200’den fazla proje arasından finale kalmayı başardı. Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “TET Ar-Ge Proje Pazarı’nda çok önemli buluşlar ortaya çıktı. Ayrıca proje sahipleri ve sanayiciler aynı platformda bir araya geldi” diye konuştu.

3 ADIMDA ÖĞRENİN

Kimler için?
Akıllı bastonlar, görme engelliler, alzheimer hastaları ve yaşlılar için üretildi.

Ne işe yarar?
Engellilerin bulundukları noktadan istedikleri yere güvenli ve hatasız olarak gitmelerini sağlar.

Nasıl Çalışır?
Sistem Radyo Frekansı Tanıma Sistemi (RFID) denilen ve navigasyon teknolojileriyle çalışıyor.

Kullanılacak güzergâhlar, önceden RFID etiketleriyle donatılıyor.
Bu sayede yol üzerindeki bir santimlik taşı veya minik bir çukur dahi okunabilir hale geliyor.

Akıllı bastondaki okuyucular, yoldaki bu bilgileri bluetooth teknolojisiyle cep telefonuna veya özel bir analiz cihazına aktarıyor.

Buradaki yazılımlar ve navigasyon sistemleri etiket bilgilerini hesaplayarak kullanıcıya sesli olarak iletiyor.

Mucize baston sesli komutla da çalışıyor. Örneğin ‘beni x kafeye götür’ dediğinizde sistem çalışmaya başlıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir