Anasayfa / Kariyer ve İş / Sestek, Ses Teknolojisi Şirketi Yenilikçilikle Büyüdü

Sestek, Ses Teknolojisi Şirketi Yenilikçilikle BüyüdüProf. Dr. Levent Arslan

Prof. Dr. Levent Arslan, Türkiye’nin ilk yerli ses teknolojisi şirketi Sestek’in sahibi. Aynı zamanda bu alanda dünyaca ünlü bir akademisyen. Boğaziçi Üniversitesi’nde haftanın 3 günü ders veriyor. İTÜ Teknokent’te duygusal müşteri analizlerinden ses tanıma yazılımlarına kadar ileri teknoloji ürünlerini üreten Arslan 11 yılda geldiği noktayı ve hedeflerini şöyle anlatıyor:

ABD’DE PATENT ALDI

Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’ni kazanınca İstanbul’a taşındım. Ses teknolojileri ne ilgi duymam da üniversitede okurken aldığım sinyal işleme dersi sayesinde oldu. ABD’de yüksek lisans ve doktoramı da bu alanda yaptım. Ses konusunda yaptığım araştırmalar sonrasında ABD’de 10’a yakın patentim oldu. Geliştirdiğim ses temizleme algoritması halen Samsung cep telefonlarında kullanılıyor ve telefonda daha net konuşma yapılmasını sağlıyor. 13 yıl önce de milli duygular ağır basınca öğretim üyesi olarak Türkiye’ye döndüm. Amerika’da çalıştığım şirket Türkiye’ye döneceğimi duyunca ‘Evden çalış’ diye çok ısrar etti. Ancak kararımı vermiştim: Türkiye’ye dönecek ve burada çalışmalarıma devam edecektim.

İLK ORTAĞI KOÇ HOLDİNG
Türkiye’ye kesin dönüş yaptıktan sonra önce Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştım. Ardından da kendi işimin sahibi olmak için çalışmalara başladım. Ses teknolojileri konusunda geliştirdiğim patentler ile büyük holdinglerin kapısını çaldım. En sonunda o dönem Koç Bilgi Grubu’nun başında olan Ali Koç’u ikna etmeyi başardım ve birlikte Geveze’yi kurduk. 4 yıl önce de Geveze’deki Koç Holding hisselerini devraldım. Artık yolumuza Sestek olarak tek başımıza devam ediyoaız. Teknoloji işinde ilk yıllarda zarar kaçınılmaz. Bu yüzden teknoloji ancak KOBİ’lerin yapabileceği bir iş. Büyük şirketlerin risk alıp yapması zor. Biz de kurulduğumuz ilk 3-4 yıl zarar ettik. Şimdi ise yıllık büyüme hızımız yüzde 60-70 seviyesine çıktı. Bugün Sestek olarak ileri teknoloji ürünler konusunda çok iddialıyız.

  Beşler Türkiye’nin En Büyük Makarna Üreticisi

YENİLİKÇİLİKLE BÜYÜDÜ

Türkiye’de rakibimiz yok. En büyük rakibimiz ABD’de cirosu 6 milyar doları aşan bir dünya devi. Türkiye’de 11 yılda ses teknolojileri konusunda çok önemli işlere imza attık.

Türkçe konuşulanları yazıya çeviren teknolojiyi Türkiye’de ilk biz geliştirdik. İngilizce, Almanca, Azerice ve Türkçe’de yazıyı sese çeviren yazılımlarımız var. Hedefimiz bu programın Rusça, Arapça ve İspanyolcasını yapmak. Büyümemizde sürekli yeni ürün geliştirmemiz etkili oldu. Yılda 5 ila 6 yeni ürün çıkarıyoruz. Teknoloji alanında kendi işini kuranlara en önemli tavsiyem 2-3 yılı düşünerek plan yapmaları.

Danışmanın tavsiyesi

Jobula.com Genel Müdürü Erdal Büyük, sektörde yazılımcı bulmakta sıkıntı çeken Levent Arslan’a şu tavsiyede bulunuyor:

PROFESYONEL DESTEK Türkiye’de yazılım teknolojisi alanında çok yetenekli çalışanlarımız var. Bu kişiler tercihlerini yüksek ücret ödeyen telekomünikasyon ve bankacılık sektörlerinden yana kullanıyor.

KOBİ‘ler bu ücretlere çıkamadıkları için istedikleri yazılım mühendislerini kolayca istihdam edemiyor.

İŞİ İYİ ANLATMAK İyi yazılımcıları kendi bünyelerinde çalışmaya ikna etmek için bu tür şirketlerin çok iyi İK ekiplerinin olması ya da bu alanda profesyonel destek almaları lazım. Bunun dışında katma değeri yüksek, orijinal bir iş yaptıklarını çok iyi anlatıp adayları kendi bünyelerinde çalışmaya ikna edebilirler.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Türkiye’nin önde gelen özel sektör akademileri

Türkiye’nin önde gelen özel sektör akademilerini derledik. Üniversite mezunu olmak her zaman iş hayatına hazır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir