Anasayfa / Kültür Sanat / Şeyh Maktum’un hat ve tezhip koleksiyonu İstanbul’da

Şeyh Maktum’un hat ve tezhip koleksiyonu İstanbul’daŞeyh Maktum’un milyon dolarlık hat ve tezhip koleksiyonu İstanbul’da sanatseverlerle buluştu. Sergi 14 Ekim’e kadar gezilebilecek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kültür Günleri kapsamında İstanbul’da hat ve tezhip sanatının nadide örnekleri sergilenmeye başlandı. Dolmabahçe Sarayı ve İstinye Park’ta eş zamanlı gerçekleşen iki sergiden biri, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid Al Maktum’un özel koleksiyonunda yer alan seçme örneklerden oluşuyor. Dünyada İslam eserlerinin en iyi toplayıcıları arasında gösterilen şeyhin koleksiyonundan ‘Süvarinin Rüyası’ ismini verdiği bir bölüm, 10 Ekim’e kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sergide Maktum’un koleksiyonundan seçme 23 eser yer alıyor. Türkiye’nin en önemli çağdaş hat koleksiyonerlerinden İstanbul Antik Sanat’ın sahibi Mehmet Çebi’ye göre serginin değeri milyon dolarları buluyor. Sergide Mehmed Özçay’ın sekiz hat eserinin dışında Abdülkadir Al Rayyis’in suluboya eserleri ve Hakim Gannam’ın kasideleri de yer alıyor. Koleksiyonda Mehmed Özçay dışında başka Türkiyeli hattatların da olduğu biliniyor.

HAT ALIYORLAR
Açılış için gelen Birleşik Arap Emirlikleri Kültür, Gençlik ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Abdurrahman El Üveys, sergiyi İstanbul’da açma nedenlerini şu sözlerle açıkladı: “Kur’anı Kerim Mekke’de nazil oldu, İstanbul’da yazıldı, Kahire’de okundu. Bu bir ger çek. Tüm dünyada hat sanatı İstanbul merkezli gelişiyor. Türkiye’de çok başarılı hattatlar var. Birleşik Arap Emirlikleri olarak sanata önem veriyor, bu alanı sosyal ve sivil alanlara ulaşmanın en etkili yolu olarak görüyoruz.”
‘TÜRK HATTATLARI TERCİH EDİYORUZ’
Birleşik Arap Emirlikleri Kültür, Gençlik ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Abdurrahman El Üveys, “Şeyhimiz El Maktum başta olmak üzere bizler de koleksiyonumuza Arap sanatçıların yanı sıra Türkiyeli hattatları da dahil ediyoruz” dedi. Birleşik Arap Emirlikleri Kültür, Gençlik ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği El Bürde yarışmasında dereceye giren 70 eser ise Dolmabahçe Sarayı’nda sergileniyor. Sergi 14 Ekim’e kadar ziyarete açık olacak.

  Kültür sanat alanındaki destekler

ŞEYH, ÖZÇAY’A ÖZEL SİPARİŞ VERİYOR
Yaşayan en pahalı çağdaş hattatlar arasında gösterilen Mehmed Özçay’ın eserleri Şeyh Maktum dışında BAE Meclis Başkanı’nın da koleksiyonunda var. En çok Dubai’ye eser sattığını söyleyen Özçay, zaman zaman Maktum’un siparişle özel eser istediğini de söylüyor. Dubaili ve Türkiyeli çağdaş hat koleksiyonerleri arasında ciddi bir yarış yaşandığını belirten Özçay, şunları söyledi: “Hat sanatı hem tarihi, hem piyasası gereği İstanbul merkezli gelişiyor. Türk resmi bizim için önemli ama batıda resim çok daha köklü, çok iyi ustalar var. Bu topraklarda hattın en büyük ustaları yetişti. Üstelik tüm dünyada trend resimden hat sanatına yöneliyor. Yakın gelecekte bu sanata ilginin daha da artacağını düşünüyorum.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Sattım!.. Aldım!.. Müzayede Evlerini Sizler İçin Araştırdık

Müzayededen eser alıp satmak artık çok daha kolay. Online müzayedecilik sayesinde bu alana yönelik ilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir