Anasayfa / Kariyer ve İş / Sezgin Group Gümüşte Başarı Sırrını Buldu

Sezgin Group Gümüşte Başarı Sırrını BulduHakan Sezgin

GÜMÜŞTE BAŞARI SIRRINI BULDU

Dünya markası yaratma peşindeki Sezgin Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sezgin, hedefe doğru ilerliyor, babam kuyumcuydu. Kapalıçarşı’da bir dükkanı vardı. Gümüş, altın gibi çeşitli mücevherat satardı. Ben de onun yanında yetiştim. Babam işi çok fazla büyütmek isteyen biri değildi. Emlak ve inşaat işlerine girmek istiyordu. Bense gümüş işinde yoğunlaşmak istiyordum. Liseden sonra ticarete atılmaya karar verdim ve babamla yollarımızı ayırdık. Ardından ben de Kapalıçarşı’da bir dükkan açtım. Özellikle gümüşü tercih ettim çünkü bu alanda boşluk vardı.

1987’de Aksaray’da küçük bir atölye açtım. Ardından sipariş almak için çalışmaya başladım. Bütün konsolosluklara ve büyükelçiliklere teleksle ulaşarak, gümüşle uğraşan ticari firmaların listesini istedim. Gelen adreslere büyük bir sabırla oturup, daktiloyla tek tek mektup yazdım. Bir senenin sonunda ürünleri görmek isteyen bir Japon girişimciden ilk siparişimi aldım. Bu belki kaybettiğim zamanı telafi edecek büyüklükte bir sipariş değildi ama benim için müthiş bir moral kaynağı oldu. O döneme kadar turistik bölgelere mal satarken böylece dışarıya da açılmış olduk. Japonya’dan sonra Yunanistan, Kuzey Avrupa ülkeleri ve İtalya’dan sipariş aldım. Benetton, Sisley, Max, Pierre Cardin, Joop gibi markalar için üretim yaptık.
2003 yılında So Chic (çok şık) mağazalarını açtık. So Chic dışarıdaki marka yüzümüz oldu. 2004’te Metrocity’de açtığımız franchise mağazası, bugün So Chic’in 70’e yakın franchise mağazasına ulaşmasının ilk adımı oldu. Kendi ürettiklerimizi So Çine’lerde satmaya başladık. Giderek ürettiğimiz modeller çoğaldı, ihracata başladık. Şu anda İtalya’dan Amerika’ya, Japonya’dan Karayiplere 70 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yılda 12 fuara katılıyoruz. New York’ta ofis açtık.

İşe gümüşle başladık ve So Chic, Fix Silver ve Moj markalarıyla portföyümüze 18 ayar altın ve mücevheri de kattık.

  Emniyet Genel Müdürlüğü 2 Bin Komiser Yardımcısı Adayı Alacak

En büyük hedefimiz bir yandan So Chic, Fix Silver ve Moj markalarını büyütürken, bir yandan da lüks markalar tarafındaki ayağımızı güçlendirmek. So Chic markalı mağaza konseptimizi yurtiçi ve vurtdışmda büyütmek ve bir dünya markası olmak istiyoruz. Yüzde 30 büyümeyi hedefliyoruz. Şu anda 100’e yakın mağazamız var. Londra’nın en önemli alışveriş merkezi Westfield, Hollanda, Bakü ve Kıbrıs’ta toplam yedi adet So Chic mağazası var. Beş kişiyle başladığımız işimizde bugün 300, mağaza personelimizle birlikte bin kişilik bir ekibiz. En son Monte Carlo’nun dünyaca ünlü mücevher markası Misaki’yi Türkiye’ye getirdik.

Gümüş kategorisinde trendleri belirleyen ve dünya markası olmuş bir şirket olmak en büyük hayalim.

Tavsiyem

Önce ekibinizi ardından tezinizi oluşturduktan sonra gidip daha çok ve daha büyük şeyler talep edebilirsiniz.

Şule Laleli
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

CEO’ların yerine yönetim kurulu başkanları geçmeye başladı

Son dönemde bazı şirketlerde ayrılan CEO’ların yerine yönetim kurulu başkanları geçmeye başladı. Son olarak Borusan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir