Anasayfa / Sağlık Haberleri / Sıcak Çarpmasına Karşı Nasıl Korunurum

Sıcak Çarpmasına Karşı Nasıl Korunurumİstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, sıcak havalarda, güneş yanıklarının yanı sıra, sıcak çarpmasına karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek, “Bol sıvı alınmalı, haşlanmış sebze ve meyve tercih edilip yağlı gıdalar ve alkolden kaçınılmalıdır” dedi.

Dokucu, yaptığı yazılı açıklamada, hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde, mevsim normallerinin üzerine çıkmasının beklendiğini belirtti.
Hava sıcaklığında olabilecek artışın nemdeki artışla birlikte daha fazla etkili olacağı ve bunun, gerekli önlemler alınmadığı durumda, insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini vurgulayan Dokucu, bu durumdan, özellikle çocukların, hamilelerin, yaşlıların, kalp ve akciğer hastalarının daha fazla etkilenebileceğinin bilinmesi gerektiğini ifade etti.
Dokucu, yaz mevsimiyle birlikte artan hava sıcaklığının ve güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:
“Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmamalıdır. Sıcak havalarda güneş yanıklarının yanı sıra, sıcak çarpmasına karşı dikkatli olunmalı, bol sıvı alınmalı, haşlanmış sebze ve meyve tercih edilip, yağlı gıdalar ve alkolden kaçınılmalıdır. Kanser hastaları, kemoterapi hastaları ve değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmesi gerekir. Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmalıdırlar. Sık sık ılık suyla duş yapmakta fayda vardır. Havasız ve kapalı yerlerde uzun süre kalınmamalı ve bulunulan ortamda hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Açık renkli, pamuklu, bol giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır. Ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler takılmalıdır. Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmelidir.”

Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ve benzeri maddelerin kullanılmaması gerektiğini belirten Dokucu, böyle bir durumda soğuk kompres uygulaması yapılması ve müdahale gereken durumlarda mutlaka hekime danışılması gerektiğini kaydetti.
Dokucu, gözlerde ağrılı kızarıklıkların olması durumunda da soğuk kompres yapılması ve bir hekime başvurulması gerektiğini ifade ederek, şöyle dedi:
“Sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak, başı ve vücudu ıslatılmak suretiyle serinletilmelidir. Bilinç bulanıklığı olan sıcak çarpması durumlarında, 112 Acil sağlık hizmeti hemen aranmalı ve güneş çarpmasına maruz kalındığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.”

  Sağlık turizmi 6 yılda 5 kat büyüdüYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir