Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Sıcak para bollaşacak doğrudan sermaye zor

Sıcak para bollaşacak doğrudan sermaye zorSıcak para bollaşacak doğrudan sermaye zor

Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzeye çıkarması, en çok portföy yatırımlarının Türkiye’ye akışını hızlandıracak. Fakat doğrudan sermaye akışının aynı yoğunlukta gelmesi zor görünüyor. Yine de gelecek sıcak para, faizleri düşürebilir ve bir yıldır durgun olan iç talebi canlandırabilir. Ancak bu durumda da cari açık tırmanacak. Bu nedenle Merkez Bankası’nın döviz girişlerine müdahale etmesi bekleniyor.

Dünyanın üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Fitch’in kasım ayının ilk haftasında Türkiye’nin kredi notuna ilişkin bir açıklama yapacağı uzun süredir biliniyordu. Nitekim sermaye piyasalarında bu açıklamanın Türkiye’nin notunun “yatırım yapılabilir seviye”ye yükseltilmesi şeklinde olacağı yönünde yapılan spekülasyonların boş olmadığı, geçen hafta başında ortaya çıktı.

Fakat uzmanların çoğu, not artışı değil notun görünümünde değişiklik bekliyordu. Bu kez spekülatörler haklı çıktı. Fitch, Türkiye’nin döviz cinsinden uzun vadeli borçlanmasına ilişkin kredi notunu BB+’dan BBB-‘ye yükseltti. Böylece Türkiye 18 yıl sonra yeniden yatırım yapılabilir ülke statüsüne kavuştu.

FİTCH İKNA OLDU

Esasında Fitch Türkiye’yi değerlendirmeye başladığı Ağustos 1994’ten bu yana ilk kez yatırım yapılabilir notu veriyor. Fakat bu alandaki diğer iki büyük kuruluş olan Moody’s ve S&P 1992 ve 1993 yıllarında Türkiye’ye yatırım yapılabilir notu vermişti. Bu statüyü 1994 krizinde kamunun mali dengeleri iyice bozulunca kaybetmiştik.

Aynı statüye yeniden kavuşmamız ise kamunun dengesini tekrar sağladıktan tam sekiz yıl sonra gerçekleşti.

Kredi notunu en çok etkileyen iki değişken olan bütçedeki açığı ve kamu borcunu daha 2000’li yılların ortasında makul bir düzeye düşürmüştük ama Fitch tövbe ettiğimize ancak ikna oldu. Moody’s ve S&P ise hala o noktaya gelemedi.

DEVAMI GELECEK Mİ?

Şimdi bir taraftan bu iki kurumun Türkiye’nin notunu ne zaman yatırım yapılabilir ülke statüsüne yükselteceği merak edilirken, bir taraftan da bunun ne getireceğinin muhasebesi yapılıyor.

Uzmanların çoğu Moody’s ve S&P’nin Fitch’i izleyeceğine kesin gözüyle bakıyor. Mesela Garanti Yatınm Stratejisti Tufan Cömert, “Beklentimiz önümüzdeki 6-12 ayda diğer kunım-lardan da not artırımının geleceği yönünde” diyor.

Fitch’in kararından sonra ekonomik kamuoyunda 100 milyar dolara kadar varan yabancı yatınm girişi beklentisi doğdu ama gerçekleşme daha mütevazı boyutlarda olacağa benziyor. Çünkü yabancılar Türkiye’yi zaten epeydir yatırım yapılabilir statüsünde bir ülke gibi değerlendiriyor ve her uygun oıtamda paraya boğuyordu. Son aylarda da döviz girişinde bir sorun yoktu. Şimdi bu döviz girişi belki biraz daha artacak. Ancak öyle çok büyük boyutlara varması beklenmiyor.

PORTFÖY YATIRIMI

Merkez Bankası bünyesinde geçenlerde yapılan bir araştırmada, daha önce notu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilen ülkelerde ne gibi gelişmeler olduğunu araştırıyordu. Bu araştırma Fitch’in kararından sonra bir rehber konumu kazandı. Buna göre notu yatırım yapılabilir seviyeye çıkan ülkelerde bu karardan sonra yabancı portföy yatırımlarında hızlanma oluyor. Buna karşılık doğrudan yatırımlarda bir değişiklik olmuyor.
Uzmanlar, Fitch’in kararını Moody’s ve S&P’nin de izlemesinden sonra Türkiye’de de benzer gelişmelerin yaşanacağı görüşünde. JP Morgan Ekonomisti Yarkın Cebeci “Bu kararla Türkiye’ye not nedeniyle yatırım yapamayan, özellikle Asya ülkelerindeki fonlar yatırım yapabilecek” diyor. Portföy yatırımlarının hızlanmasıyla Türkiye’de tahvil piyasasının gelişmesi ve dış borçlanmada maliyetlerin düşmesi bekleniyor.

İÇ TALEP CANLANIR

Buna göre Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkması esas itibariyle iç talebi canlandırıcı bir gelişme olacak. Dış kaynak girişinin artması hem bankaların kredileri hızlandırmasına hem de özel sektörün yeni yatırımlara girişmesine zemin hazırlayacak.

  Gümrük Birliği Anlaşmasının Gözden Geçirilmesi

Türkiye’de iç talep geçen yılın sonlanndan beri durgun. Geleceğe güven çok düşük olduğu için de Merkez Bankası’nın yaz aylarında para politikasını gevşetmeye başlamasına rağmen bir türlü canlanmıyor. Böyle bir ortamda kredi notunun artması ekonominin işine yarayacak.

Ancak iç talebin çok fazla canlanması geçen yılı milli gelirin yüzde 10’u düzeyinde kapatan ve bu yıl ancak yüzde 7 civanna düşürebildiğimiz cari açığın yeniden yükselmeye başlaması demek. Merkez Bankası’nın ise finansal istikrar kaygısıyla cari açıkta yükselme istemediği biliniyor. Bu nedenle Merkez Bankası’nın döviz girişlerinin aşırıya kaçması halinde buna müdahale etmesi bekleniyor. Merkez Bankası, halen yüzde 5 olan faiz koridomnun alt sınırını daha aşağıya çekerek döviz girişlerini frenlemeye çalışabilir.

“DİĞERLERİ FITCH’İ İZLEYECEK”
Simon Quijano Evans
ING Bank EEMEA Bölgesi Gelişen Piyasalar Baş Ekonomisti

“Bu uzun zamandır beklenen karardı. Fitch kesinlikle yatırım yapılabilir notunu ilk veren olduğuna pişman olmayacak. Diğer kuruluşlar da önümüzdeki aylarda bu notu vereceklerdir. Türkiye’nin mali görünümü Batı Avrupa’nın en iyisi. S&P Türkiye’nin para birimini yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmış olsa da, birçok analist ülke notunun da bu seviyeye çıkmasını bekliyordu. CDS piyasaları da bir süredir bunun fiyatlamasını yapıyordu. Karar, kısa vadede TL’ye destek olacak. Orta vadede ise spreadler aşağı gelirken, Türkiye tahvil piyasasının bölgede en iyi durumda olduğunu göreceğiz. Daha uzun vadeli tahviller çıkacaktır. Bir süredir zaten fiyatlanıyor olmasına rağmen hisse senetlerinde de yukarı gidiş görülecek.”

“TÜRKİYE’NİN SORUMLULUĞU ARTTI”
Steen Jakobsen
Saxo Bank Baş Ekonomisti

“Fitch’in kararını diğer not kuruluşları da takip eder. Tahvil fiyatlamalarında bu durumun doğrudan etkisi görülür. Avrupa ve küresel ekonomide Türkiye’nin rolü gün geçtikçe artıyor. Etkileyici büyüme oranı, demografisi ve krizden bir yılda sıyrılmasına karşın, GSYİH’sinin yüzde 7-8’i oranındaki cari işlemler açığı ve sermaye bağımlılığı ile mali dengesi üzerindeki yüzde 2’lik açık bazı uzun dönemli endişeler yaratsa da, Türkiye giderek daha dengeli bir ekonomiye sahip oluyor. Türkiye, böylece sermaye açığını uzun dönemli düşürmeye daha çok odaklanacak ve ihtiyaç duyacak. Bu gelişme Türkiye’ye sürdürülebilir politikalar üretme sorumluluğu da getiriyor.”

“NOT ARITIRIMI HAKLI”
Tufan Cömert    
Garanti Yatırım Stratejisti    

“Makro değişkenler not artırımını haklı çıkarıyor. Beklentimiz önümüzdeki 6-12 ayda diğer kurumlardan da not artırımının geleceği yönünde. Böyle bir durumda birçok fon Türkiye’ye gelecek. Uzun vadeli yatırımda ise şirketler kendi değerlendirmelerini yapıyorlar. Piyasalarda psikolojik seviyeler test ediliyor. Kararın getirdiği iyimserlik bir süre daha devam eder. Dolar/TL’de çok aşağıları görmüyoruz ama bir süre daha yukarıya gitmeyecek en azından. Faiz tarafında ise Fitch etkisi olmakla beraber asıl önemli etken para politikası. Faiz koridoru yeniden daraltılabllir. Özellikle kredi ve mevduat faizlerinde ise düşüşler sürecektir.”

“BORÇLANMA MALİYETİ DÜŞECEK”
Yarkın Cebeci
JP Morgan Ekonomisti

“Bugünlerde bir sıçrama yaşanıyor. Ancak kısa vadede Türkiye yine dünyaya bağlı. Türkiye’ye yine dünyadaki risk algısı yönünde yatırım olacaktır. Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da yatırım yapılabilir kararı almasıyla uzun vadeli etkiler görülür. Bu kararla Türkiye’ye not nedeniyle yatırım yapamayan, özellikle Asya ülkelerindeki fonlar yatırım yapabilecek. Ayrıca artık firmalar da düşük maliyetle borçlanabilirler.”

ORHAN KARACA / KIVANÇ OZVARDAR / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir