Şirket Haberleri

Siemens’ten Sürdürülebilir Çözümler

Siemens’ten Sürdürülebilir Çözümler

Hüseyin Geliş

SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER” YAKLAŞIMIYLA BİR İLKE İMZA ATAN SİEMENS, YAŞAMIN HER ALANINA DÖNÜK PROJELER HAYATA GEÇİRİYOR. “SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER” KONSEPTİNİN İLK ADIMI GAZİANTEP’TEKİ TOPLANTIYLA ATILDI. SIRADA İSE İZMİR VAR. PROJENİN MİMARLARINDAN SİEMENS CEO’SU HÜSEYİN GELİŞ, “BU YAKLAŞIMIN TEMELİNDE BİR ŞEHRİ, GELECEKTEKİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK MODERN BİR YAPIYA ULAŞTIRMAK YATIYOR” DİYOR.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, son dönemin en fazla öne çıkan kavramlarından. Bu konuyla ilgili her geçen gün yeni bir proje kamuoyuyla paylaşılıyor. Şirketlerin ajandasında giderek daha fazla yer alıyor. Siemens ise bu alandaki öncü yaklaşımıyla dikkat çeken şirketlerden. Siemens, “Sürdürülebilir Şehirler” konseptiyle konuyu bir şirket politikası olmaktan öteye taşıyor.“Dünyamızın kaynakları sürekli azalıyor, ancak diğer yandan şehirlerimizin nüfusu hızla artıyor” diyen Siemens Türkiye CEO’sıı Hüseyin Geliş, “İşte bu yüzden, Siemens olarak tüm çalışmalarımızda sürdürülebilirliği ön planda tutuyor, bunu sağlayacak olan enerji verimliliği, modern teknoloji gibi yöntemleri şimdiden uygulamaya alıyor, kişi ve kurumlan yönlendiriyoruz” diye konuşuyor. Hüseyin Gelis’e, gerçekleştirdikleri çalışmaları ve sürdürülebilirliğe yönelik yaklaşımlarını sorduk.

Sürdürülebirlik kavramı her geçen gün daha fazla şirketin gündemine giriyor. Siemens’in gözünden bu kavramı nasıl tanımlıyorsunuz?

Sürdürülebilirlik kavramının üzerinde bu kadar durmamızın, özel konseptler geliştirmemizin temelinde insan ve içinde yaşadığımız dünya yatıyor. Bugün geldiğimiz noktada insanlık olarak kaynakları her geçen gün daha hızlı tüketiyoruz. Daha fazla tüketim de hem elimizdeki kaynakları daha uzun süreli kullanabilmeyi hem yaşam biçimimizi ve üretim tekniklerimizi buna uygun olarak yeniden planlamamızı gerektiriyor. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde, başta ürün ve hizmetlerimizi sunduğumuz alanlarda sürdürülebilirliğe yönelik uygulamalar için yönlendirme yapmamız ve örnek olmamız gerekiyor.

Siemens ismi son dönemde “Sürdürülebilir Şehirler” konseptiyle anılmaya başlandı. Bu konsept neleri içeriyor? Bir şehir neden sürdürülebilir olmalı?
Şehirler, içinde bulunduğumuz yaşam alanları. Tamamı göz önünde olmamakla birlikte etrafımızı saran, enerji altyapısından aydınlatmaya, ulaşımdan sağlık hizmetlerine, altyapıdan güvenlik hizmetlerine pek çok ürün ve hizmeti kullanıyoruz. Ama o kadar uzun bir süredir bu şehirlerin içindeyiz ki, kimi zaman saydığımız bu hizmetleri şehrin toprağında doğal olarak bulunduğunu varsayabiliyoruz. Oysa her şehir, yaşayan bir organizmadır. Sistemler birbiriyle entegredir ve içinde yaşayan insanların taleplerine karşılık verebilmek adına sürekli yenilenmeli ve geliştirilmelidir. Siemens olarak “Sürdürülebilir Şehirler” konseptini bu denli ön plana çıkarmamızın gerekçesi de bu.

Sürdürülebilir Şehirler”in temelinde bir şehri, gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayacak modern bir yapıya ulaştırmak yatıyor. Siemens olarak bir şehrin enerji altyapısını yenileyebilir, başta raylı sistemler olmak üzere ulaşım altyapısını ve araçlarını modernize edebilir, hastaneleri sadece tıbbi cihaz değil, bina yönetimi anlamında daha iyi hizmet verebilir hale getirebilir veya sıfırdan tüm şehri kapsayacak güvenlik ve trafik yönetim sistemleri kurabiliriz. Bu konsepti dünyada uyguladığımız pek çok şehir bulunuyor. Bu başarılı örnekleri zaman zaman Türkiye’deki belediyelerle buluşturuyor ve ülkemizdeki yerel yönetim yetkilileriyle paylaşıyoruz. Türkiye’de yürüttüğümüz çalışmalar arasında “Sürdürülebilir Marka Şehir” toplantılarının büyük önemi bulunuyor. Bu kapsamda geçtiğimiz şubat ayında Gaziantep’te ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantıya şehir yönetimindeki önemli isimlerin dışında önde gelen iş adamları da katıldı. Gerçekleştirdiğimiz bu ilk “Sürdürülebilir Şehirler” toplantısında Gazi-antep’i tüm yönleriyle ele alırken, ileriye yönelik olarak ne tür çalışmaların yapılması gerektiği, hangi alanlarda iyileştirmelere gidilebileceği bilgilerini de aktardık. Tüm bu toplantı gündemi ve sonrasındaki görüşmeler, gelecekte Gaziantep’in daha da modern bir yapıya sahip olmasını ve sunduğu hizmetlerin sürdürülebilirliğine katkıda bulunacak.

İlkini Gaziantep’te gerçekleştirdiğimiz toplantıları, zaman içinde ülkemizdeki diğer şehirlerde de gerçekleştirmek istiyoruz.

Peki ya gelecek? Gelecekte sürdürülebilirlik kavramını nasıl tanımlıyor olacağız?

Gelişim, tarih boyunca yaşandığı gibi sürmeye devam edecek. Önemli olan, yapılan tüm yatırımların, gerçekleştirilen tüm çalışmaların sürdürülebilir ve entegre olması gerçeğinde yatıyor. Bugün, bir şehrin ulaşım sistemini revize edebilirsiniz, ancak yakın gelecekte elektrikli otomobilleri yollarımızda görmeye başlayacağımızı düşününce hem ulaşım sistemini hem enerji altyapısını hatta kent güvenlik yönetim sistemini bu yeniliğe göre uyarlama ihtiyacı ortaya çıkıyor. Geliştirilen tüm çözümlerin, hayata geçirilen tüm projelerde sürdürülebilirliğin ve enerji verimliliğinin ön planda tutulması gerekiyor. Çünkü dünyamızın kaynaklan sürekli azalıyor, ancak diğer yandan şehirlerimizin nüfusu hızla artıyor. Bir sistemdeki aksamanın tüm şehir sistemini etkilediğini düşündüğünüzde yaşanabilecek herhangi bir olayın, eksikliğin insan yaşamının sürdürülebilirliği için önemi de ortaya çıkıyor. İşte bu yüzden, Siemens olarak tüm çalışmalarımızda sürdürülebilirliği ön planda tutuyor, bunu sağlayacak olan enerji verimliliği, modern teknoloji gibi yöntemleri şimdiden uygulamaya alıyor, kişi ve kurumlan yönlendiriyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu