Şirket Haberleri

Siemens, tüm dünyada gelecegin yaraticilarini ariyor

Siemens Saglik’in Almanya’daki “Innovation Think Tank” (Inovasyon Beyin Takimi), yüksek lisans ve doktora da dahil olmak üzere her yastan ögrenciyi gelecegin yaraticilari arasinda yer almaya davet ediyor.

Siemens Saglik’in Almanya’daki “Innovation Think Tank” (Inovasyon Beyin Takimi), yüksek lisans ve doktora da dahil olmak üzere her yastan ögrenciyi gelecegin yaraticilari arasinda yer almaya davet ediyor.

Siemens AG içinde disiplinler arasi yenilikleri tesvik etmek üzere kurulan bir platform niteligindeki Inovasyon Beyin Takimi, tüm dünyada saglik alaninda yeni yaraticilari aramaya basliyor. Bugüne kadar 115’in üzerinde icadiyla sira disi bir rekora sahip olan Inovasyon Beyin Takimi Platformu, yüksek lisans ve doktora da dahil olmak üzere her yastan ögrenciyi gelecegin mucitleri arasinda yer almaya davet ediyor.

Basvurularin 13 Subat 2011 tarihine kadar kabul edildigi yarismanin amaci; kronik hastalardaki (diyabet, kronik kalp hastaligi, felç vb) artisin saglik bakim sistemleri üzerinde yarattigi olaganüstü yükü azaltmak ve insanliga yardimci olacak fikirleri hayata geçirmek.

Gelecegin saglik teknolojilerinin gelistirilmesini desteklemek amaciyla ilk defa düzenlenen yarisma kapsaminda; yaslanan nüfus için çözüm önerileri, yeni teshis ve tedavi görüntüleme cihazlari ve yöntemleri, görüntüleme cihazlari bilesenleri, görüntüleme cihazlarini destekleyen altyapilar ve gelismekte olan ülkeler için kirsal ortam bakim ürünleri ana basliklari altinda yeni fikirler degerlendirilecek.

Yarisma ayrica kronik hastalik yönetimi, ev bakim cihazlarina (örnegin kan sekeri takibi, kan basinci takibi vb.) yönelik yeni is fikirleri ve saglik bakim is modelleri olmak üzere saglikla ilgili her konuda yeni is fikir ve çözüm önerilerine açik olacak.

Ilk 10 aday Almanya’daki kampa katilacak
Yarismanin 1‘inci, 2‘nci ve 3’üncüleri sirasiyla 5000 euro, 3000 euro ve 2000 euro ödül kazanacak. Ilk 10 adaya, 3 ay boyunca Siemens mucitleriyle birlikte gerçek yasam problemleri üzerinde çalisma imkâni verilecek. Siemens A.G, 10 adayin, ulasim ve konaklama masraflarinin yani sira mucitlerin 3 aylik dönemde temel ihtiyaçlarini giderebilmeleri için özel bir ödeme de yapacak.

Adaylar, bu 3 ayda, ödül kazanan fikirlerini gerçeklestirme veya Siemens’in önerdigi inovasyon projelerinden herhangi birinde çalisma sansina sahip olacak. Mucitleri 3 aylik kampta üzerinde çalistiklari projeler ise Siemens çalisanlarindan olusan bir komite tarafindan; ticari/ekonomik deger (yüzde 25), sosyal deger/etki (yüzde 25), yenilikçi deger (yüzde 25) ve teknik gerçeklestirme degerine (yüzde 25) dayali olarak degerlendirecek.

Adaylarin yarismaya katilabilmesi için; fikirlerinin kendi fikri mülkiyetleri oldugunu ve fikrin baska yarismalara sunulmadigini dogrulamalari, akademi veya arastirma enstitülerinden bir ‘itirazsizlik belgesi’ almalari ve fikirlerini üçüncü taraflara ifsa etmemeleri isteniyor.

Yarişa katilim kosullari:

1. Bir aday en fazla 3 fikir sunabilecek. Yalnizca son sunus tarihi ve öncesinde teslim alinan fikirler degerlendirilecek.

2. Fikirler gruplar halinde sunulabilecek. Takimlardaki maksimum katilimci sayisi ise 3 kisi olabilecek. Yarismaya takim halinde girilmesi durumunda, ödül adaylar arasinda paylastirilacak.

3. Basvuru için proje özeti; her bölüm en fazla 500 kelime olmak üzere: Problem tanimi, Mevcut durum, Çözüm önerisi, Avantajlar/kullanim (gerekliyse niceliksel bir degerlendirmeyle birlikte) içerecek sekilde hazirlanacak.

4. Projenin tamaminin elektronik bir form içinde gönderilmesi ve prototipin/fikrin ayrintilarini, uygulama adimlarini, takim profilini ve ilgili kurumlardan bir itirazsizlik sertifikasini içermesi gerekiyor.

5. Proje raporunun tamaminin (formda) 10 sayfayi geçmemesi gerekiyor.

6. Uluslararasi bir yarisma oldugu için raporun Ingilizce olarak yazilmasi isteniyor.

Sonuçlarin Mart 2011’de açiklanacagi olan yarismaya katilim sartlarina ve detayli bilgiye, http://www.siemens.com/innovationthinktank adresinden ulasilabilir.

Tarihler

• Yarisma baslangici: Aralik 2010

• Özet gönderim son tarihi: 13 Subat 2011

• Bütün proje son gönderim tarihi: 28 Subat 2011

• Sonuçlarin açiklanmasi: Mart 2011

• Ödül töreni: 9 Mayis 2011

• Icat kampi: En iyi 10 fikir sahibi: Mayis-Temmuz 2011, Almanya (yer belirtilecek)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu