Anasayfa / Haberler / Sigara Kira Sözleşmesini Feshettirdi

Sigara Kira Sözleşmesini FeshettirdiSigara Kira Sözleşmesini FeshettirdiYargıtay, sigara içilen işletmenin kira sözleşmesini feshetti Yargıtay 6. Hukuk Dairesi’ne söz konusu kararı aldıran olay İstanbul’da yaşandı. İstanbul’da özel bir hastane, binasındaki kafeteryayı 2 yıllığına sözleşme imzalayarak kiraya verdi. Kiracı olan işletme, sigara yasağına karşın, kafeteryada sigara içilmesine göz yumdu. Hastane yönetimi, kafeteryada sigara içildiğini tespit edince, sigara yasağına ilişkin yasaya aykırı davranıldığı gerekçesiyle sözleşmeyi tek taraflı feshetti ve işletmeciden kafeteryayı tahliye etmesini istedi.

DAVA AÇTI
Kiracı ise sözleşme süresinin henüz dolmadığı gerekçesiyle İstanbul Asliye Hukuk
Mahkemesi’ne dava açtı. Kafeterya sahibi, “Sigara içirmek sözleşmenin fesih sebebi değildir” diye kendini savundu.Mahkeme de sigaranın fesih nedeni olamayacağını
belirterek, tahliyeyi durdurdu. Mahkeme kararının temyiz incelemesini Yargıtay 6. Hukuk Dairesi yaptı. Duruşmalı yapılan incelemede tanıklar, kafeteryada sigara içildiğini doğruladı. Daire, mahkeme kararını bozarak “sigaranın fesih nedeni olduğunu” savundu.
FENA KULLANIM
Yargıtay kararında “Umuma açık kapalımekânlarda sigara içilmesi, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun ile yasaklanmıştır. Bir kuruluş bünyesinde kiralanan kantin kafeteryada sigara içilmesi halinin Borçlar Kanunu’nun 256. maddesinin 2. fıkrası hükmünce kiralananın açıktan açığa fena kullanılması durumunu teşkil edeceğinin kabulü gerekir” denildi. Yargıtay, sözleşmenin feshedilebileceğini belirtirken, bunun için mülk sahibinin ihtar yapmasına dahi gerek olmadığını kararlaştırdı:

“Tahliyede davalıya ayrıca bir ihtar yapılmasına da lüzum yoktur. İstemin kabulü ile kiralananın tahliyesine karar vermek gerekir.”

‘Karar, konutu kapsamaz’
Prof. Ahmet Kılıçoğlu, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Kiracı kira sözleşmesine ve yasa hükümlerine uygun olarak kiralananı kullanmak zorundadır. Yasa, tütün ürünlerinin kullanılmasını umuma açık yerlerde yasaklıyor. Kiracı, sigara yasağına uymak zorundadır. Aykırı davranması mal sahibi için tahliye sebebidir. Ancak bu durum konut için geçerli olmaz. Çünkü yasak, umuma açık yerleri kapsamaktadır.”

Kaynak: Habertürk

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.