Anasayfa / Kariyer ve İş / Sigortacılık “geleceğin mesleği” Olarak Nitelendiriliyor

Sigortacılık “geleceğin mesleği” Olarak NitelendiriliyorŞişli Meslek Yüksek Okulu Okul Müdürü Prof. Dr. Aynur Aydın, bazı mesleklerin tarihin tozlu raflarına kalktığını, yepyeni mesleklerin ise dünyanın merkezine oturduğunu belirterek, “Sigortacılık da bu mesleklerin en önemli örneği” diyor.

sisli meslek yuksek okuluSİGORTA sektörü, her geçen gün biraz daha yıldızını parlatıyor. Finans sektörünün önemli kollarından biri olan sektör, insan kaynağı alanında da fırsatlar yaratmaya devam ederken, nitelikli işgücünün önemi de her geçen gün artıyor. Bu fırsatlar, sektöre olan ilgiyi de artırıyor ve sigortacılık şimdiden “geleceğin mesleği” olarak nitelendiriliyor. Sektörde kariyer hedefleyen öğrencilere ise 100’ü aşkın okulda eğitim veriliyor. Bu okullar sektörü daha da ileriye taşıyacak nitelikli işgücünün yetişmesi için çaba sarf ediyor.

Sektörün dinamizmine katkı sağlamak için yola çıkan okullardan biri de; İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu. Şişli Vakfı tarafından 2012 yılında kurulan Şişli Meslek Yüksek Okulu’nda, Bankacılık ve Sigortacılık bölümü de dahil olmak üzere 9 alanda eğitim veriliyor. Şişli Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Aynur Aydın, sigortacılık bölümünün okulda en çok tercih edilen bölümlerden olduğunu belirtiyor. Aydın, değişen ve küreselleşen dünya ile birlikte bazı mesleklerin tarihin tozlu raflarında yer bulduğu, yepyeni mesleklerin de dünyanın merkezine oturduğunu belirterek ve “Sigortacılık da bu yeni mesleklerin en önemli örneği” diyerek sigorta sektörünün dünya pazarında giderek büyüyen, dinamik ve güçlü bir yapıda olduğunu belirtiyor.

Aydın, gelişmekte olan ülkelerde sigortalılık oranının oldukça düşük olduğunu ve bu kategoride değerlendirilen ülkemizde de artan genç nüfus ve sigortalılık oranının düşük olması sebebiyle sektörün gelişmesi, büyümesi ve rekabetin artmasının kaçınılmaz olduğunu vurguluyor. Aydın, “Türkiye’de sigortacılık sektörü; piyasaya yeni girecek girişimcileri, yeni ürün demeti ve büyüme eğilimi ile geleceğin gözde sektörleri arasında yer alacak” diyor.

Öğrenciler için staj anlaşmaları yapıldı

Öğrencilerin okul yaşamlarında başarılı olması kadar, pratik eğitimlerinde yani stajlarında da başarılı olmaları önemli bir gerçektir. Bu noktada önemli bir başka etken de stajın yapıldığı kurumdur. Aydın, okullarında bankacılık ve sigortacılık başta olmak üzere bölüm öğrencilerinin alanlarında hizmet veren kuruluşlarla staj anlaşmalarının yapıldığını belirtti. Şişli bölgesinin sınırlarında banka ve sigorta şirketlerinin genel merkezlerinin yer aldığını belirten Aydın, “Bölgede sigortacılık bölümü öğrencilerimizin uygulamalı stajlarını yapabilmesi için sigorta şirketleri ile de anlaşmalar yapıldı. Öğrencilerimiz eğitim döneminde haftanın bir günü stajlarını yapacaklar. Böylelikle ileride yapacakları iş hakkında yakından bilgi sahibi olarak öğrendiklerini tecrübeyle birleştirme imkanına kavuşacaklar” şeklinde konuşuyor.
Sigortacılık, en çok tercih edilen bölümlerden

Aydın, bu yıl ilk öğrencileriyle eğitim veren okulun Bankacılık ve Sigortacılık bölümünün gençler tarafından ikinci en çok tercih edilen bölüm olduğunu belirtiyor. İki sene süren eğitim sürecinde yoğun ve sıkıştırılmış bir program uyguladıklarını belirten Aydın, “Mezunlarımızın kendi alanında son derece donanımlı, sektörünü iyi tanıyan, daha okurken mesleği hakkında pratik yaparak bilgi sahibi insanlar olmaları için elimizden gelen alt yapıyı oluşturduk” diyor. Bölüm mezunlarının belediyeler, kamu ve özel bankalar ile sigorta şirketlerinde iş imkanına kavuşacağına dikkat çeken Aydın, mezunların bankacılık ve sigortacılık alanlarında satış ve bireysel pazarlama elemanı olarak da görev yapabileceğini söylüyor.

  15 bin lira maaşla ‘iş güvenliği uzmanı’ aranıyor!

Şişil Belediye Başkanı Mustafa Sangül: Amacımız bilimsel düşünen öğrenciler yetiştirmek

Eğitimin öğrenciye verilen değerle başladığına inanıyor ve gençlerin geleceğini düşünen projelere öncelik veriyoruz. Şişli Meslek Yüksekokulu sıradan bir eğitim kurumu değil. Milyonlarca işsiz gencimizi, okurken iş ve meslek sahibi yapma hedefimiz var. Okulun bölümleri için piyasa araştırması yaparak istihdam olanağı en yüksek alanları seçtik. Şişli ilçesi gerçek bir tekstil ve moda, finans, sağlık ve iş merkezi. Bölümlerimizi bu gerçekten yola çıkarak belirledik. Böylece hem öğrencilerimize iyi bir iş ve tecrübe imkanı, hem de yöre esnafına istihdam sağlamış olacağız. Bölümlerimizde eğitim gören çocuklarımız, okurken aynı zamanda bölgemizdeki saygın iş yerlerinde tecrübe imkanı bulacak. Böylece mesleklerini uygulamalı olarak öğrenme şansı elde edecekler. Bizim amacımız, sadece meslek öğrenen değil, bilimsel düşünen, doğru karar verebilen, kendi toplumsal ve kültürel değerlerine sahip çıkan başarılı öğrenciler yetiştirmek.

Şişli Meslek Yüksekokulu Sigortacılık ve Bankacılık Bölümü Öğrencileri

Sigortacılık eğitimimi devam ettirmek istedim

Yıldırım Çakmak: Lisede sigortacılık okudum ve bu mesleğe devam etmek istedim. Şişli Meslek Yüksekokulu da yeni açılan bir okuldu ve iyi tanıtıldığı için bu okula sıcak bakıyordum. Bir televizyon programında da Mustafa Sarıgül’ün konuşmasına şahit oldum. Mezuniyet sonrasında iş olanaklarının fazla olduğu anlatıldı, ileride bu okulu bitirdiğim zaman işsizlik korkusunun olmadığına ikna oldum ve bu okulu seçtim.

Etkin bir kariyerim olacağından şüphem yok

Volkan Batu: Kariyerimin ve hayatımın bundan sonraki yıllarını sektörde etkin ve faal bir şekilde geçirmek amacıyla İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nü tercih ettim. Mütevelli Heyet Başkanımız ve Şişli Belediye Başkanı Sayın Mustafa Sarıgul’e olan güvenimiz sayesinde, hayatımızın bundan sonraki yıllarının çok güzel ve başarılarla dolu geçeceğinden şüphemiz yok.

İş olanakları fazla

Ersin Yıldırım: Bu okulu bankacı olmak için seçtim. Bankacılık sektörünü seviyorum. Bir sene kadar staj yapmış olmam, sektörü sevmemin en büyük sebebi. Şişli Meslek Yüksekokulu’nu seçmemin nedeni ise, iş olanaklarının fazla olması ve staj yapacağımız yerlerde devamlı çalışabilme imkanı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir