Anasayfa / Haberler / Sigortacılık Haftası Başlıyor

Sigortacılık Haftası BaşlıyorSigortacılık Haftası başlıyor

Toplumda sigorta bilincini artırmaya yönelik düzenlenen Sigortacılık Haftası’nda sektörel sivil toplum kuruluşları ve şirketler birçok organizasyona imza atacak. Hafta boyunca konserler düzenlenecek, yürüyüşler yapılacak, billboardlara afişler asılacak, öğrencilere yönelik eğitim çalışmalarına ağırlık verilecek.

ÜLKEMİZDE sigorta sektörü hızlı bir büyüme trendine sahip olmakla birlikte, sigortalılık oranları halen yeterli düzeyde değil. Bu durumun en önemli sebebi ise, sigorta bilincinin yeterince gelişmemiş olması…

Bu nedenle Hazine Müsteşarlı-ğı’nın 2009-2013 yılları Stratejik Planı kapsamında mayıs ayının son haftası “Sigortacılık Haftası” olarak ilan edildi. İlki geçen yıl düzenlenen bu haftada, ülke genelinde toplumda sigorta bilincini artırmaya yönelik faaliyetler yapılacak.

Konserler düzenlenecek

Bu yılki organizasyonların geçen yıla kıyasla daha renkli geçmesi bekleniyor. Acenteler sigortacılık yürüyüşü yapacak; çeşitli kentlerde konserler düzenleyecek. Bilboardlara ve geçitlere afişler asılacak. Uçurtma şenlikleri ve değişik oyunlar ile yarışmalar düzenlenecek. Türkiye Odalar ve Borsalar Birli-ği’ne bağlı 365 oda ve borsa ile birlikte, sektörel sivil toplum kuruluşları Sigortacılık Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Öğrenciler eğitilecek
İlköğretim öğrencileri arasında konusu sigortacılık olan kompozisyon yarışmaları düzenlenecek. Haftanın kutlanması sırasında yapılan bütün bu etkinlikler halkın dikkatini çekeceğinden, sigorta konusunun tekrar hatırlanmasına neden olacak. Sigorta şirketleri de çeşitli toplantılar ve organizasyonlar düzenleyerek tüketicilerin bilinçlenmelerine katkıda bulunacak.

Sigorta bilinci küçük yaşta oluşturulmalı

Anadolu Sigorta 1. Genel Müdür Yardımcısı Musa Ülken: Tüketicilerin, satın aldıkları poliçelerin içeriği ve teminatlar gibi konularda doğru bilgilendirilmeleri ve sigortanın önemi hakkında bilinçlenmeleri, sektörün geleceği açısından büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Anadolu Sigorta olarak sosyal medya üzerinde, şirketimize ait platformları kullanarak, çeşitli iletişim çalışmaları gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ülkemizdeki sigorta bilinci ne yazık ki henüz arzu edilen seviyelerde değil. Yapılan çeşitli araştırmalar gösteriyor ki, toplumumuzda sigortalı olma bilincinin düşük olmasının sebebi, kişilerin sigorta ürünlerinden haberdar olmamasından değil, sigortayı bir ihtiyaç olarak görmemesinden kaynaklanıyor. Bu durum toplumumuzun hemen her kesiminde kendisini gösteriyor. Sigorta bilincinin geliştirilmesi için, bilgi ve güven kritik iki kavram olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle sigorta şirketlerine büyük sorumluluklar düşmesi de kaçınılmaz. Bir sigorta ürünü sunarken, açık ve net ifadelerle gerekli tanıtımların yapılması, poliçe kapsamının tam olarak anlatılması, en ucuz fiyat yerine, müşterinin gerçek ihtiyacına çözüm olacak en uygun ürünün sunulması için sigortalıların yönlendirilmesi şart. Tüketicilerin sigorta bilincinin artırılması için, elbette Sigorta Haftası tek başma yeterli bir faktör değil. Ancak sigorta konusunu gündeme taşıması ve sigortanın önemini bir kez daha hatırlatacak olması açısından faydalı olduğunu düşünüyoruz. Sigorta bilincinin tabana yayılması ve geleceğin bugünden yapılandırılması için bu bilincin küçük yaşta oluşturulması gerekiyor. Bu amaçla, ders programlarına sigorta konusunun eklenmesi gibi aktivitelerin de önemli etkileri olacak. Ayrıca, sigortaya güvenin artırılmasında çağı yakalamış profesyonel aracılara da büyük görev düşüyor.

  Uluslararası Çevreci Tasarım ÖdülleriYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir