Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Sigortacılıkta satın alma rüzgarı

Sigortacılıkta satın alma rüzgarı

Sigortacılıkta satın alma rüzgarı

Sigortacılık, yabancı ağırlığı en yüksek sektörlerin başında geliyor. Ancak, sektörde global krize rağmen ciddi bir satış rüzgarı esiyor.

Hisselerinin satışı için çalışma başlatma kararı verilen Yapı Kredi Sigorta’ya ilişkin konuşmalar henüz tazeliğini korurken, Finans Emeklilik, yeni ortaklık için imza attı.

Finansbank yönetimi, şirketin yüzde 51 hissesini ABD’li Cigna’ya 85 milyon Euro değerle devredecek.

Sabancı Holding ortaklığıyla, 1980’lerin sonunda Türkiye’ye gelen, ancak umduğunu bulamayarak çekilen Cigna,2011’de yeniden Türkiye’ye geldi. Şirket, halen, hayat, sağlık ve ferdi kaza poliçeleri pazarlıyor. Yetkili otoritelerden alınacak izinler ve hisse devrinden sonra, emeklilik alanına da girmiş olacak.

Sigorta sektöründeki konuşmalar, sadece bu iki şirketle sınırlı değil. Sektör yöneticileri arasında konuşulan söylentilere göre, Liberty Sigorta, Aviva Sigorta’yı satın almak için görüşmeler yapıyor.

Türkiye’de büyüme konusunda en çok hevesli şirketlerden biri olarak gözüken Liberty Sigorta’nm Genel Müdürü Ragıp Yergin, defalarca büyüme konusunda fırsatlarla ilgileneceklerini söylemişti. Şirketin global başkanı da şu ana kadar 370 milyon lira yatırım yaptıkları Türkiye’de satın almalarla ilgilendiklerini açıklamıştı.

Sektörle ilgili bir diğer söylenti de yabancı ortaklı bir emeklilik şirketiyle ilgili.

İddialara göre, yabancı ortak, Türkiye’den çıkmak için Türk ortaklarıyla görüşmelere başladı. Ancak bu iddiayı doğrulayacak henüz bir bilgiye ulaşamadık.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir