Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Siirt’e Yatırım İçin En Cazip Sektörler

Siirt’e Yatırım İçin En Cazip Sektörler

SİİRT HES VE GÜNEŞ ÖNE ÇIKIYOR
YATIRIM İÇİN EN CAZİP SEKTÖRLER
ENERJİ – MADENCİLİK – HİZMET SEKTÖRÜ – TARIM – HAYVANCILIK

siirt yatirimSiirt, tarım ve hayvancılık, hizmet sektörü veya imalat sektörünün hemen hemen her alt sektöründe yatırım yapılabilir cazip bir ortama sahip. HES potansiyeli hali hazırda değerlendirilen ve yeni yatırımlar için düşünülebilecek alanların arasında. Ayrıca yeni yatırımcılar güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda da teşvik ediliyor. Siirt’te son dönemde özellikle enerji alanında önemli yatırımlar yapıldı. Alkumru barajı yıllık 1 Milyar kVVh kapasiteli büyük bir yatırım olarak tamamlandı ve faaliyete başladı. Hali hazırda devam eden büyüklü küçüklü toplam 18 baraj yapımı var. Bunlar arasından Çetin Barajı 1,4 Milyar kVVh kapasitesi ile en büyük yatırım.Enerji yatırımları arasında güneş enerjisi de şu an gündemde olan bir konu. Bu konuda yatırım destek ofisi yedi lisanssız üretim için proje hazırladı ve fizibilite çalışmaları yaptı. Dicle Kalkınma Ajansı da bu konuda yapılacak projeler için hibe veriyor. Ayrıca madencilik yatırımları da yapılmakta ve değerlendirilebilir potansiyele sahip. Taş, kum, kireç ocakçılığı yapılabilecek yatırımlar arasında.

Yüzde 12’si dolu olan Siirt Organize Sanayi Bölgesi ile bağlantıyı sağlayan yeni çevre yolu yapım aşamasında. Kurtalan demiryolu hattının Siirt’e ulaşması projesiyle beraber OSB’nin ana ulaşım hatlarıyla entegrasyonu sağlanacak.

Siirt’e heyecan getirecek proje ise Çinli elektrikli otobüs firması Zonda’nın yatırım planı. Siirt OSB’de araştırma yapan Zonda’nın gelmesi durumunda OSB yüzde 75’lik doluluk oranına ulaşacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir