Ekonomi Haberleri

Şimdi dipten hisse toplama zamanı

Borsa 90 bine dayandı, Uzmanlar orta ve uzun vadeli düşünenler için dipten hisse toplamak için uygun bir zaman olduğu konusunda fikir birliği içinde. Bu kapsamda dibine yakın 28 hisseye dikkat çekiyorlar…

BORSADA yükseliş trendi devam ediyor.

Endeks 90 bin sınırını zorlarken uzmanlar orta ve uzun vadeli düşünenler için dipten hisse toplanabileceğine dikkat çekiyor.


Dibine en yakm hisse, seçilen belli bir periyod içerisinde gördüğü en düşük fiyata yakın olduğu anlamına geliyor. Ancak dibine en yakın her hissenin alınamayacağını, dibine yaklaşmasının nedenlerinin araştırılması gerektiğini belirten uzmanlar, hissenin olumlu bir hikayesinin olmasının çok önemli olduğunu hatırlatıyor.

Dibine en yakm hisse seçiminde temel kıstasın hissenin dip seviyelerinde seyrediyor olmasından ziyade, mali yapısı güçlü, operasyonel açıdan karlılığı yüksek, döviz pozisyonlarını hedge eden şirketlerin, fiyatı da ucuzsa orta ve uzun vadede portföylerde değerlendirilebileceğini söylüyor. Bu kapsamda dibine yakın 28 hisseye dikkat çekiyor.

“DİBİN NEDENLERİ ARAŞTIRILMALI”

İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, genellikle dibine en yakm olmak dendiğinde hissenin fiyatının son bir yıl içerisinde gördüğü en düşük değerine olan uzaklığının anlaşıldığını, ancak bu yaklaşımın sakıncalı sonuçlarının olabileceğini söylüyor. Buna ek olarak son bir yıl içerisinde BIST-100 endeksine göre rölatif olarak geride kalmış olma durumuna da bakmak gerektiğini belirten Turşucu, “Bunun gibi ikili yaklaşım ile riskler azaltılabilir. Bir hisse dibine çok yaklaşmışsa bunun nedenleri araştırılmalı. Eğer şirketin sürekliliğini tehdit edici bir neden varsa, bundan uzak durulmalı. Buna karşın sektörde yaşanan konjonktürel ve geçici bir neden söz konusu ise şirket faaliyetleri devam ediyorsa, bu olumsuz süreç sona erdiğinde uzun vadede iyi fırsatlar yakalanabilir. Kötümser beklentilerin yeteri kadar fiyatlarmış olması da çok önemlidir” diyor.

Turşucu’ya göre, düşüşün nedeninin iyi araştırılmasında fayda olabileceği gibi, seçimi BIST-100 hisseleri içerisinde sınırlı tutmak da daha sağlıklı seçimlere götürebilir. Turşucu, Tümosan, Türk Hava Yolları, Çelebi Hava Servisi, Tav Havalimanlan, Pegasus, Ege Endüstri, Aksa Akrilik, Vestel Beyaz Eşya, Arçelik, Koç Holding, Tüpraş, Bizim Toptan, BÎM, Türk Traktör ve Aksa Eneıji’nin bu kapsamda ön plana çıktığını belirtiyor.

“DİP SEVİYEDEKİ HER HİSSE ALINMAZ”

Dibine en yakın hissenin seçilen belli bir periyod içerisinde gördüğü en düşük fiyata yakm olduğu anlamına geldiğini belirten Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan da, “Mesela hisse fiyatının son bir yıl içerisindeki dip seviyesi, fiyatının son bir yıl içerisinde gördüğü en düşük değerdir.Dolayısıyla bu hissenin bir yıllık olası yukarı yönlü bir hareketi daha fazla potansiyel taşır” diyor. Dibine yakın hisselerin olası bir yükselişte, daha fazla yukarı hareket potansiyeli taşıdığını, aynı şekilde zirveden uzak olan hisselerin de, yukarı doğru tepki potansiyelinin daha fazla olduğuna dikkat çeken Erkan şu yorumu yapıyor:

“Tam tersi bir şekilde zirvesine yakm olan hisseler yukarı yönlü az potansiyel sundukları gibi, olası gerileme açısmdan da daha fazla düşüş potansiyeli taşırlar.

Bunlar tabii sadece fiyatı ve dip/zirve uzaklığını göz önüne alarak yaptığımız tanımlardır. Bu hisselerin dipten daha fazla veya zirveden daha az potansiyel sunmaları; ağırlıklı olarak temel şartlara ve hissenin hikayesine bağlıdır. Yani her dipte olan hisse prim potansiyeli taşıyor diyemeyiz.”

“OLUMLU HİKKAYE ÖNEMLİ”

Dibine en yakm hisse seçiminde temel kıstasın hissenin dip seviyelerinde seyrediyor olmasından ziyade, hisseye ilişkin olumlu beklenti yaratabilecek bir hikayenin olup olmaması durumunun altını çizen Erkan, “Öncelikli olarak o hissenin prim yapmasını engelleyen faktörler olup olmadığı analiz edilmeli. Dip seviyesinde olan her hisse alınmaz.

Özellikle yüksek finansal borç taşıyan, operasyonel kar üretemeyen ve güncel konjonktür içerisinde döviz hareketine duyarlılığı yüksek olan şirketlerde alım yapmaktan kaçınılmalı. Ancak mali yapısı güçlü, operasyonel açıdan karlılığı yüksek, döviz pozisyonlarım hedge eden şirketler fiyatı da ucuzsa orta ve uzun vadede portföylerde değerlendirilebilir” diyor.

Erkan bu kapsamda Türk Telekom, Türk Traktör, îş GYO, Vestel Elektronik, Gözde Girişim Sermayesi, Çelebi Hava Servisi, Akiş GYO, Kardemir (A), îş Finansal Karalama, Bursa Çimento, Ege Seramik, Özak GYO, Datagate Bilgisayar, Tukaş Gıda ve Sanko Pazarlama hisselerinin değerlendirilebileceğini söylüyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu