Anasayfa / Şirket Haberleri / Şimşek Bisküvi 2013’te 200 Milyon Paket Kruvasan Satmayı Hedefliyor

Şimşek Bisküvi 2013’te 200 Milyon Paket Kruvasan Satmayı Hedefliyor

Bien Kruvasan ürünüyle atıştırmalık pazarına yeni bir kategori kazandıran Şimşek Bisküvi, 2013’te cirosunu 350 milyon TLtye çıkarmayı hedefliyor. Şimşek Bisküvi Genel Müdürü Erol Şimşek, 2013’te paket bazında hedeflerinin 200 milyon adet kruvasan satmak olduğunu söylüyor.

Bien KruvasanŞimşek Bisküvi, Ömür Arpacfmn Kuru Haşan esprili reklam kampanyasıyla son dönemin en ses getiren reklam kampanyalarından birine imza atarken, pazarda da yeni bir kategorinin önünü açtı. Geçen yıl 250 milyon lira ciro yaptıklarına da değinen Şimşek Bisküvi Genel Müdürü Erol Şimşek, Bien Kruvasan’ın da desteğiyle 2013’te yüzde 30 büyümeyle 350 milyon lira ciro hedeflediklerini vurguluyor. 2012 yılında 250 milyon TL’lik ciro hedefine ulaşan şirket, bu rakamın yüzde 60’tan fazlasını ihraç etti. 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapan şirket, 2015’e kadar yüzde 50-50 dengesine gelmeyi hedefliyor. Son üç yılda 25 milyon euroluk yatırım yapan Şimşek Bisküvi, 2013’te ise 15 milyon euroluk yatırım planlıyor.

Simitle yarışıyorSon üç yılda yaptığı yatırımlarla üretim kapasitesini yüzde 40 oranında arttıran Şimşek Bisküvi, 2013 yılında piyasaya üç yeni ürün daha sürmeyi planlıyor. Ürettikleri ürünlerin yurt dışında bilinirliğinin çok fazla olduğunu ifade eden Şimşek Bisküvi Genel Müdürü Erol Şimşek, Türkiye pazarında üretici bazında yüzde 5 payları olduğunu söyüyor. Kruvasan üretmeden önce tüketici araştırması yaptırdıklarını ancak kruvasanın bilinirliğinin çok düşük olduğunu söyleyen Şimşek şöyle devam ediyor: “Üretim ve yapılan çalışmalar sonucunda bilinirlik yüzde 70’lere ulaştı. 2013’te paket bazında 200 milyon adet kruvasan satmayı istiyoruz. Kruvasan özellikle üniversitelerde büyük talep gördü. Çalışan kesime de yeni bir alternatif sunduk. Simit ve poğaça gibi açıkta satılan ürünlerle rekabet ettik” diyor.

Bien Kruvasan’ın vanilya kremalı, çikolatalı, karamelli, vişne marmelatlı ve sade çeşitleriyle pazarda yer aldığını anlatan Şimşek, tüm dünyada tüketimi çok yaygın olan paketli kruvasa-nın simit ve poğaçaya alternatif olduğuna dikkat çekiyor. Tekli kruvasan dışında 6’lı paketleri de bulunuyor.

Pazar yüzde 10 büyüyor

2 milyar TL büyüklüğe ulaşan kek ve bisküvi pazarı her yıl ortalama yüzde 10 büyüyor. Yerli yabancı pek çok oyuncunun bulunduğu pazarda agresif bir rekabet ortamı var. Pazarda ayakta kalmanın en önemli kurallarından biri yeni ürünler geliştirmek, şimşek Bisküvi bu rekabet ortamında Venezüella’dan Kanada’ya, Irak’tan Polonya’ya kadar 100’e yakın ülkeye ihracat yapıyor ve toplamda 300 farklı ürün üretiyor. Şimşek, 2013’te Türkiye’yi yeni ürünlerle tanıştırmak istediklerini söylüyor.

Şimşek’in büyümesi yabancı yatırımcıların da gözünden kaçmıyor. Yabancı ya da yerli çok sayıda ortaklık teklifi aldıklarını söyleyen Şimşek, şimdilik böyle bir planlarının olmadığını söylüyor. Erol Şimşek, 2015 gibi halka arz olabileceklerini söylüyor.

Hayvancılık işine girecek

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan Şimşek Bisküvi gıdanın farklı alanlarına da yatırım planlıyor. Süt hayvancılığı yatırımı için düğmeye basan şirket, 2 bin başlık bir tesis kurmayı planlıyor. 7 bin dönüm arazi üzerine kurulacak tesis için önümüzdeki dört yılda 50 milyon TL’lik yatırım yapılması planlanıyor.

Ayşegül Sakarya Pehlivan / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir