Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Şindi Alışveriş Zamanı

Şindi Alışveriş ZamanıTürkiye, alışveriş turizminde önemli bir destinasyon oldu. Perakendeciler piyasaları daha fazla canlandırmak için festivaller ve özel pazarlama faaliyetleriyle yabancı müşteri çekebilir. Çünkü Türkiye şu an dünyanın en ucuz ülkelerinden…

TÜRKİYE’DE ekonomiye dinamizm kazandıran iki sektörden turizm ve perakendenin bir süredir tadı tuzu yok. Örneğin, geçen yıl sadece İstanbul’a gelen turist sayısı 2015 yılına göre yüzde 25.9 düşüşle 9 milyon 203 bin 987 oldu. Bu son 16 yıldaki ilk düşüş… Türkiye genelindeki turist sayısındaki düşüş de çok farklı değil. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’ye gelen yabancı sayısı yüzde 30.05 azalarak 25 milyon 352 bin oldu. Bu kayıptan etkilenen sadece turistik işletmeler değil; perakendeciler ve yeme içme sektörü de payım aldı. Bu nedenle şimdilerde “shopping” de denilen alışveriş turizminin artırılması çok önem taşıyor.

Kurlardaki yükseliş ve aynı zamanda büyük indirim kampanyası nedeniyle bu yıl alışveriş turizminin artırılması için uygun bir iklim doğmuş görünüyor. Sezon başmda yabancı para birimi üzerinden ithal edilen markalı ürünleri perakendeciler TL etiketle satıyorlar. Kurlardaki yükseliş nedeniyle perakendecinin sezon ortasında zaten etiketleri değiştirme olanağı yok. Bir de şu günlerde indirim sezonuna girildiği düşünüldüğünde markalı ürünler Avrupa ve Amerika’ya göre oldukça uygun fiyatlarla satılıyor.

Vitrinlerde yaptığımız gözleme göre, TL fiyatları yabancı para birimine çevirdiğimizde 30 euro’ya Adidas, New Balans ayakkabı var. Yine indirimde 30 euro’ya markalı kaban bulabiliyorsunuz. Hatta Türkiye’de 50 euro’ya gerçek pırlanta tek taş yüzük satılıyor. Listeyi uzatabiliriz. 10 euro’ya gömlek, 2 euro’ya iç çamaşırı… Bunların hepsi de markalı… Peki, bunu hedef pazarlarımızdaki turistlere anlatabiliyor muyuz? Neden topyekun bir reklam ve tanıtım kampanyası yapmıyoruz? Bu soruları perakende ve turizm sektörü temsilcilerine sorduk…

İSF’NİN GERİ DÖNÜŞLERİ
Aslında uzun yıllardır perakendenin ve turizm sektörünün paydaşları alışveriş turizminin canlandırılması için çaba sarf ediyor. Bunlardan en bilineni Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Valiliğinin desteği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası işbirliği ile 2016’da altmcısı düzenlenen İstanbul Shopping Fest (ISF)… Geçen yıl 1-16 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ama son anda darbe girişiminin olumsuz etkilediği etkinliğin geri dönüş rakamları bilinmiyor ama son yıllarda ISF kapsamında yabancı müşterilerin alışveriş sepetinin de zenginleştiği biliniyor.

  Altın Yorumları 2012

2012’de ortalama 2.8 değişik ürün veya hizmet satın alan yabancı müşteriler, 2013’de 3.5, 2014 ve 2015’te 4.2 parça alışveriş yaptı. Turistler arasında ISF’yi İstanbul’a gelmeden önce’ duyma oram 2014 yılında yüzde 9.4 iken bu oran 2015’te yüzde 15.4’e ulaştı. Turistlerin yoğun ziyaret ettiği îstinyePark, Kanyon, İstanbul Cevahir, Zorlu Çenter gibi AVM’lerin de katıldığı festival kapsamında büyük indirim günlerinin yanı sıra özel çekilişlerle avantajlı bir dönem geçirmeleri sağlanıyor.

HAYATINA SAHİP ÇIK!

Bu yıl da İstanbul Shopping Fest için hazırlıklar sürüyor ama tam tarih netleşmedi. Ancak temmuza kadar ekonominin bekleyecek tahammülü yok. Hem STK’lar hem de markalar Türkiye’de avantajlı ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşanabileceğini anlatmaya çalışıyor. Bunu da ilk etapta bu yılbaşında başlatılan “Hayatına Sahip Çık” sivil toplum hareketini yurtdışmda da bugünlerde daha fazla duyurarak yapmak istiyorlar.

Yaşanan bir takım olaylar nedeniyle morali bozulan tüketicilere ünlü isimler yapılan reklam filmleriyle “Eve kapanma, hayatına sahip çık” diye seslenmişlerdi. Mesajlarla Türk halkı evden çıkıp, alışverişe, gezmeye, restorana, yemek yemeye, sinemaya gitmeye davet edilmişti. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Kategori Mağazacılığı Demeği (KMD), Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURY1D) ve Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği’nin (TÜRES) desteğiyle düzenlenen “Hayatına Sahip Çık” kampanyasının şimdi yurtdışındaki dergiler ve blogger’lar tarafından yazılması için harekete geçilmiş durumda.

ÖRNEK LALELİ BÖLGESİ

Yabancı alıcının ve turistin Türk markalarıyla buluştuğu bölgelerden biri de İstanbul Laleli… Geçen yıl darbe girişimine rağmen hemen ardından düzenleyeceği geleneksel alışveriş festivaline ara vermeyen Laleli bu yıl da bu etkinliğe altıncı kez ev sahipliği yapacak. Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği Başkam (LASİAD) Gıya-settin Eyyüpkoca, Laleli Fashion Shopping Fest’i bu yıl da düzenlemeyi planladıklarını söylüyor. Alım heyetleri ağırlamayı yıl boyunca sürdürdüklerini belirten Eyyüpkoca sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Laleli’de işler geçen seneye göre yüzde 15-20 daha iyi gidiyor.

Alışveriş festivalimizin bu yıl altıncı- eıvasettm smı düzenleyeceğiz.

Biz bu festivallerden aldığımız sonuçlardan memnunuz. Böylesi bir festival için en az 1 milyon TL’lik bütçe gerekir; ama yaptığımıza değiyor. Tüm bölgelerimizin bu tür akti-viteler içinde olmasını öneriyoruz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir