Anasayfa / Ekonomi-Finans / Şirket Gündemlerinde İnce Ayar Yöntemleri Var

Şirket Gündemlerinde İnce Ayar Yöntemleri VarDÜNYA ekonomisindeki kriz beşinci yılına girerken belirsizliğin sisi henüz ortadan kalkmadı ama bazı olgu ve eğilimler netleşti:

■ Avrupa ülkeleri ekonomilerindeki iyileşme beklendiğinden daha uzun sürecek. İyileşme süreci sonrasında da dünya ekonomisi hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak. Zamanla yeni ekonomik düzen ve mimarinin taşları yerine oturacak.

■ Dünya hammadde fiyatlarının başta ham petrol olmak üzere artması, ürün maliyetlerini yükseltmeye devam edecek. Arada bir fiyat indirimleri görülse de gelişen ülkelerin artan talebi nedeniyle fiyatların yönü yukarı doğru olacak.

■    Ayrışma ve çift vitesli büyüme süreci, eskisi kadar belirgin olmasa da etkisini sürdürecek. Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya vc Türkiye gibi ülkeler, zengin ülkelerden biraz daha yüksek hız ile büyüyecek.

■    Dünya pazarlarında fiyat, kalite ve teknoloji rekabeti daha da yoğunlaşacak.

■    Küreselleşme döneminde özellikle 1995 yılından sonra güç kazanan ve bu yüzyılda yaygınlaşan kâr marjlarının azalma eğilimini gelecek yıllarda da dikkate almak gerekecek.

Bu ortamda ekonomi yönetimleri, radikal kararlar almak yerine “ince ayar” yöntemleri ile dengeleri korumayı, mal ve hizmet üretimini mümkün olduğu ölçüde artırmayı hedefliyor. Gelecek yıllarda girişimcilerin ve şirket yöneticilerinin de “ince ayar” yöntemlerine öncelik vermeleri gerekiyor.

ZOR GÜNLERİN ÖNLEMLERİ

Şirket ortağı veya yöneticisi olarak aşağıdaki önlemleri gündeminize almanız yararlı olabilir:

■    Panik yok: Türkiye ekonomisi, geçmiş dönemlerde aniden patlayan krizler sırasında, bazı girişimcilerin paniğe kapılmaları nedeniyle çok şeyler kaybetti. Bu nedenle ortaya çıkan bir iç veya dış şokta ani kararlar almayın. Üretimin daraltılması ve yatırımlardan vazgeçilmesi gibi önlemlere ancak çalkantı kalıcı gibi göründüğünde başvurun.
■    Senaryo planlaması: Üç farklı ihtimale göre hazırlayacağınız senaryo planları gerçekleşmese de sizi, geleceğin risklerine karşı daha hazırlıklı kılabilir.

  Leasing; Ucuz Finasmanın Yolu

Kendi çapınıza göre bir erken uyarı sistemi kurduğunuzda ise şirketiniz konjonktürün dalgalarına karşı daha dayanıklı olabilir.

■    Yönetim kalitesi: Hammadde, enerji ve işçilik maliyetleri yükselirken fiyatları artırmanın zorlaştığı bu dönemde sürekli iyileştirmeyi amaçlayan yeni yönetim teknikleri, maliyetleri düşürebilir, verimliliği yükseltir. Likidite yönetimindeki dikkat ise sizi tatsız sürprizlerden kurtarır.

■    Stoklara dikkat: Sıkıntılara karşı şerbetli bir girişimci olarak ince ayar önlemlerine stoklardan başlamanız gerekebilir. Dünya piyasalarını çok yakından takip ettiğinizde hammadde ve ürün stoklarını optimal düzeylerde tutmanız kolaylaşır. Çünkü hammadde ve girdi fiyatları genelde yüksek düzeylerde seyretse de, dönem dönem iniş çıkışlar yaşanabilir. Girdilerinizi fiyatların istikrar veya düşüş dönemlerinde stoklarsanız, fiyatlar tekrar yükseldiğinde kazançlı çıkabilirsiniz. Ürün stoklarını ise minimum düzeyde tutmanızda fayda var.

■    Segmentiere yönelin: İç ve dış pazarları bir bütün olarak görmek yerine, koşullardan farklı şekilde etkilenen değişik tüketici segmentlerini hedef kitle olarak alın. Böylece zor günlerde de satışlarınızı artırma imkânını bulabilirsiniz.

■    Ürün farklılaştırması: Fiyatlardaki keskin rekabetin şirketinize verdiği hasarı azaltmak için ürünlerinizdeki farklılaştırma sürecini ara vermeden sürdürün.

■    Tutumluluk ve ihtiyat: iş dünyasının en eski ilkelerinden olan tutumluluk ve ihtiyat, bugünlerde de işinize yarayabilir. Savurganlığı azaltmak, dövizle borçlanmayı döviz gelirleri ölçüsünde yapmak, bankalarla faiz sözleşmeleri yaparken olağanüstü titiz ve uyanık davranmak da riskleri azaltabilir.

■    ileri teknoloji kullanımı: Üretimden pazarlamaya kadar her alanda yeni teknolojileri ve interneti kullandığınızda maliyetleri denetim altında tutabilirsiniz.

Enerji verimliliği konusunda atılacak her adım şirketinizin rekabet gücünü yükseltebilir.

İnce ayar yöntemleri, çalkantılı dönemlerde ayakta kalmanıza ve zor günlerden büyüyerek çıkmanıza imkân verebilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Noel baba rallisinden faydalanabilecek 43 hisse

Aralık ayı yaklaşınca nefesler Noel baba rallisi için tutuldu. Analistler gelinen seviyeler ve mevcut görünüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir