Anasayfa / Kariyer ve İş / Şirketler Doğru Yeteneği Bulmakta Zorlanıyor

Şirketler Doğru Yeteneği Bulmakta ZorlanıyorŞirketler Doğru Yeteneği Bulmakta Zorlanıyor

Danışmanlık şirketi Towers Watson ve Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından yapılan araştırmaya Türkiye’de faaliyet gösteren kendi sektöründe lider şirketlerden 160’ın üzerinde İK profesyoneli katıldı. Araştırma, katılımcıların yüzde 83’ünün işe alım ve seçimde zorluklar yaşadığını ve yüzde 81’inin ise doğru yeteneği bulmak konusunda zorluk yaşadığını gösterdi.

Yerel işgücündeki beceri eksikliği (yüzde 63), yedekleme yönetimi planlanmasındaki zorluklar (yüzde 53) ve teşvik ve ücretler üzerindeki yukarı yönlü baskı (yüzde 51), İK profesyonelleri için diğer zorlayıcı alanlar arasında yer alıyor.
Araştırmayı yorumlayan Towers Watson Türkiye Genel Müdürü Süha Alıcı, “Bu zorluklar, dünyanın her yerinde gelişmekte olan ekonomilerde karşılaşılan zorluklar. Çok uluslu şirketler büyük ve dokunulmamış piyasalara ilgilerini artırdığında, yerel işgücünün gerekli olan yeni, uzmanlık becerileri geliştirilene kadar kaçınılmaz bir gecikme yaşanacak. Türkiye’nin vereceği sınav, iş dünyasının talepleri ile çalışan becerileri arasındaki bu açığın, kritik becerilere sahip yetenekler bağlamında ücret enflasyonundan sakınmak ve bu becerilere sahip çalışanları diğer ülkelerden getirmek zorunda kalınmamasını sağlamak amacıyla mümkün olduğunca çabuk ve özgün bir şekilde kapatılması” diyor.

Geleceğin liderlerinin yedekleme planlamasını ve gelişimini tartışırken, araştırma katılımcılarının yüzde 94’ü bu iki konunun şirketleri için hayati önem taşıdığını görüşünde. Bununla beraber, katılımcıların yüzde 71’i mevcut yeteneklerin liderlik pozisyonları için geliştirilmesiyle ilgili zorluklardan endişe duyduklarını belirtirken, yüzde 58’i liderlik yeteneği olan kişileri dışarıdan çekmekte ve yüzde 40’ı ise yeteneklerin liderlik amacıyla elde tutulmasındaki zorluklardan endişe duyduklarını belirtmiş.

  Hazırlanmanız Gereken 100 Mülakat SorusuYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir yorum

  1. 20 yıllık alcı boya ustasıyım ,italyan boyalarınıda biliyorum tl 05301443955

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir