Anasayfa / Kariyer ve İş / Şirketler Hızlı Karar Alabilen Elemanlar İstiyor

Şirketler Hızlı Karar Alabilen Elemanlar İstiyorŞirketler Hızlı Karar Alabilen Elemanlar İstiyor

Booz&Company’s tarafından dünya çapında 2500 şirket incelenerek ortaya konan araştırma 4 farklı CEO tipine dikkat çekiyor. Holding yöneten CEO’lar yatırımlara öncelik vererek sonuç odaklı çalışıyor. Stratejik yönetimüstlenen CEO’lar ise tümekibi içine alan planlarla neler yapılabileceği üzerinde duruyor. Ekipler arasındaki iletişime önemveriyor ve titiz çalışıyor. Aktif yönetim tarzını benimseyen CEO’lar yapılan işin yöntemi konusunda hassas davranıyor. Önceden planlanan stratejilerle tüm ekiplerin koordineli çalışmasını istiyor. Operasyonel yönetim tarzını kullanan CEO’lar da işi tümüyle üstleniyor, kontrolü seviyor ve çalışanlardan geri bildirimistiyor. Türk CEO’lar ise dinamik yaratıcılık ve esnek strateji, kriz yönetimi ve problemçözmede pratik uygulamalar gibi konularda başarılı olmalarıyla biliniyor. Türkiye’deki CEO’ların dünya genelindeki birçok yöneticiye kıyasla daha çalışkan oldukları yönünde bir kanı bulunuyor.

TÜRKİYE’DE DÖNÜŞÜMCÜ LİDERLİK ÖN PLANDA
Stanton Chase Türkiye Yönetici Ortağı Çağrı Alkaya, yurtdışındaki yöneticilerde daha ziyade sistem, etkinlik, süreçler, uzun vade ön planda iken Türkiye’de çoğunlukla hız ve sonuç ön planda olduğunu vurguluyor: “Bu durumun iş yapış şekline yansıması ise Türk CEO’ların işe ve operasyona daha fazla dahil olması, operasyonel karar alma süreçlerinin hatta uygulamalarının içinde olması şeklinde ortaya çıkıyor. Bir başka deyişle Türk CEO’lar daha çok girişimci ve dönüşümcü liderlik özelliklerini sergiliyor.”
HILL International Türkiye Müdürü Hazar Candan Wilson, “2005’ten bu yana Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz seçme yerleştirme ve yetkinlik analizi çalışmaları esnasında bugüne dek binden fazla üst düzey Türk yöneticiye “HILL Yetkinlik Analizi” uyguladık. Bizim yöneticilerimiz genellikle yönetim tekniklerini çok iyi öğreniyorlar, büyüme ve gelişme odaklı yaklaşımı esas alıyorlar. Aldıkları eğitimlerle veya deneyimleriyle bu yaklaşımı doğru kabul ediyorlar ancak iş yönetim stiline geldiğinde kişiden kişiye birçok farklılaşmalar oluyor” diyor.

KURUM YAPISI CEO’YU ETKİLİYOR
Sektörlere, yönettikleri şirketlerin global-yerel olmalarına göre değiştiğini söyleyen Wilson, “Bir şirketin global ve yerel şirket olması o şirketteki kurum kültürünü etkiliyor. Bu durum hemliderlerin tarzının değişmesine hemde liderlerden beklenen yönetimin farklılaşmasına neden oluyor. Biz, uzak duran, tatlı-sert, talepkâr ama babacan, ihtiyaç duyduğumuzda koruyup kollayan lider tipine alışığız” diyor. “Y ve Z kuşağı çok çabuk vazgeçebilen, bu nedenle en az CEO’lar kadar hızlı karar alabilen özelliklere sahip” diyen Alkaya, şöyle devamediyor: “Y ve Z kuşağı, bireysel kariyer planlaması konusunda daha hassas davrandığından, bu fırsatları kendilerine sunabilen CEO arayışındalar. Bununla birlikte, duygusal anlamda daha fazla ilgi görmek istiyor. Bunu karşılayabilecek, iletişimi yüksek CEO’larla çalışmak istiyor. Z kuşağı işbirliğine sahip olduğundan, CEO’ların duygusal özellikleri üzerinde daha çok duruyor.”

  Turizmde transfer sezonu açıldı

KİMİ UZMANA GÖRE TÜRKLER DAHA CİDDİ
Kariyer.net İş Ortaklığı Yöneticisi Eylem Gürgenç, testin yorumlarını şöyle aktarıyor: Ciddi yöneticiler saygı bekliyor. Yönetici olarak astlarıyla mesafeli bir ilişki kurar. İşler olması gerektiği gibi gitmiyorsa zaman zaman astlarına karşı agresif olabilir.

DOMİNANT YÖNETİCİLER OTORİTE SEVİYOR
Bu kişi stres ve baskı altında dahi rahat karar alan bir yöneticidir. Hızlı karar verir, detaylarla arası iyi değildir. Otoritesine saygı gösterilmesini bekler, çevresindekilere pozisyon ve mevkilerini önemsemeden agresif tavırlar gösterebilir. Sorun ve problem meydan okuyamayacağı bir şey bulamazsa motivasyonunu kaybedebilir. Yönetici olarak astlarıyla ilişkisi sıcak, samimi, motive edicidir. Herkes tarafından beğenilmek ister. İyimserdir. Yeni insanlarla tanışmak, yeni bağlantılar kurmak en büyük hedefidir. Tartışmalarda ani çıkışlarda bulunabilir. Toplum önünde konuşmaktan keyif alır, kalabalığı etkiler. Yönetici olarak astlarıyla samimi duygusal bir ilişki kurar. Ancak zaman zaman toleransı suiistimal edilebilir. Patlama noktasına geldiğinde çok sert bir şekilde agresifleşebilir. Karşısındakinin duygularına önem verir. Duygusaldır, olaylara pozitif bakar.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir