Güncel Ekonomi Haberleri

Şirketlerde Satın Almalar ve Birleşmeler Raporu

Gelişen piyasalarda en çok satınalma & birleşme (S&B) işlemi yapılan ülkelerden biri de genç nüfusu, büyüme hikayesi ve bölgesel lider pozisyonuyla Türkiye. Bu yılın dokuz ayında yurtiçinde yaşanan siyasi gelişmelere, bölgesel risklere ve küresel piyasalardaki dalgalanmalara rağmen 188 işlemde tahminen 14 milyar dolarlık büyüklük oldu. Haziran 2015’teki genel seçim öncesinde ise S&B işlemlerinin daha da hızlanması bekleniyor. Bu dönemde gerçekleşmesi muhtemel 18 işlemle ilgili beklentileri topladık. Migros, Finansbank, Bank Asya ve iştirakleri, Şeker Piliç, Denizli Çimento, Halk Sigorta ve Halk Emeklilik burada öne çıkıyor. Kamu tarafında ise termik santral ihaleleri piyasaların gündeminde olacak.

satin almalar

Türkiye, küresel ekonomide yaşanan sorunlara rağmen daha iyi temel ekonomik göstergeleri, büyüyen genç nüfusu ve bölgesel konumuyla gelişmekte olan piyasalar içinde yatırımcıların ilgisini çeken bir pazar. Ülkemiz sadece para ve sermaye piyasaları açısından değil, stratejik yatırımcıların ve girişim sermayesi şirketlerinin satın alma ve birleşme (S&B) işlemleri açısından da ilgi çekiyor.Bu işlemler 2005 yılından itibaren büyük ölçeklere ulaşmış durumda. Bu dokuz yıllık süreçte bazen küresel veya iç faktörler nedeniyle bu işlemlerde yavaşlama oldu ama Türkiye pazarına olan ilgi devam etti. 2014’ün son çeyreğinde ve Haziran 2015’teki genel seçime kadar olan dönemde Türkiye S&B piyasasının daha da hareketlenmesi bekleniyor.

ÖNEMLİ İŞLEMLER OLDU

2014’ün ilk dokuz ayında küresel ve siyasi faktörlerle geçmiş yıllara göre S&B işlemlerinde yavaşlama olduğunu gördük. Ancak bu süreçte de hem özelleştirmeler hem de özel sektör tarafında çarpıcı işlemler oldu. Dalaman ve Milas havalimanlarının ihalesi, Kalamış Marina, Kemerköy ve Yatağan termik santralleri, Derince Limanı ihalelerinde 6,9 milyar dolarlık büyüklük oluştu. Önemli özel sektör işlemlerinde Dosu Maya, Günaydın Et, Ayakkabı Dünyası, Tekstilbank, Petlim Limanı, Un-Ro-Ro, Sabiha Gökçen dikkat çekti.

Bu yıl dokuz ayda 118 yerli ve 70 yabancı işlem gerçekleşti. Değeri açıklanan 70 yerli işleminde 10,3 milyar dolar, değeri açıklanan 13 yabancı işleminde 1,5 milyar dolar işlem büyüklüğü oldu. Toplamda değeri açıklanan 83 işlemde 11,8 milyar dolar büyüklük ortaya çıktı. Değeri açıklanmayan 105 yerli ve yabancı işlemiyle birlikte toplamda 188 işlemde 14-15 milyar dolar arasında bir işlem büyüklüğü olduğu tahmin ediliyor. Bu işlemlerin detaylarını haberimizin tablolarında görebilirsiniz.

HIZ KAZANABİLİR

Siyasi ve küresel faktörler ve yaz rehaveti nedeniyle yavaş seyreden S&B işlemlerinin, küresel tarafta büyük bir dalgalanma olmazsa, 2015 genel seçimleri öncesine kadar hızlı bir şekilde devam etmesi bekleniyor.Buradan yola çıkarak önümüzdeki süreçte gerçekleşmesi beklenen veya olabilecek işlemleri derledik. Bu şekilde 18 olası işleme ilişkin bilgilere ulaştık. Buna göre önümüzdeki süreçte Migros, Finansbank, Denizli Çimento, Halkbank’m sigorta iştirakleri, Bank Asya ve iştirakleri, özelleştirme tarafında termik santral ihaleleri yakından izlenecek. Bu işlemlerin halka açık şirketlerde piyasa değeri üzerinden olası satış fiyatlarını ortaya koymaya çalıştık. Bunun yanında S&B işlemleriyle ilgili uzmanların beklentilerini de araştırdık.

SON ÇEYREK BEKLENTİLERİ

Yılın son çeyreğinde özel sektör tarafında enerji alanında önemli bazı varlıkların satışının gerçekleşmesini bekleyen îş Yatırım Birleşme ve Devralmalar Müdürü Efsane Çam, tüketim ürünleri sektöründe de Türk alıcı ve satıcılar arasında işlemlerin gerçekleşebileceğini söylüyor. Yabancı yatırımcıların ilgisinin de yeniden arttığını kaydeden Çam, ancak eylül ayında başlayan hareketlilikte yıl sonuna kadar işlemlerin tamamlanmasının zaman açısından yeterli olmayacağını ifade ediyor.

Özelleştirme tarafında da son çeyrekte tamamlanması beklenen önemli projelerin olduğunu söyleyen Çam, şöyle konuşuyor: “Yapılması beklenen üç adet büyük termik santral ihalesi var. Orhaneli, Soma B ve Tuncbilek santralleri. Bu ihalelerin aralık ayının ilk yarısında tamamlanması, şu anki açıklanan takvime göre bekleniyor. Ancak zamanlamada değişiklik olabilir. Yıl sonunda bu işlemlerin açıklanmasına bağlı olarak toplam işlem hacmi 20 milyar doları aşabilir.”

Son çeyrekte satın alma işlemlerinin hareket kazanmasını bekleyen Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Yeşilgün, özel sermaye fonlarının yatırım yapmak üzere fırsatları değerlendirdiğini kaydediyor. Özellikle perakende sektörüne ilginin devam ettiğine değinen Yeşilgün, “Önümüzdeki aylarda perakende, gıda, eğitim ve sağlık (sağlık hizmetleri ve gereçleri de dahil) sektörlerinde yeni projeler duyacağımızı düşünüyoruz” diyor.

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu