Anasayfa / Kariyer ve İş / Şirketlere deneyimsel hediyeler sunuyor

Şirketlere deneyimsel hediyeler sunuyor

Şirketlere deneyimsel hediyeler sunuyor

Deneyim hediyeleri sunan Alman mydays, 2011 Haziran ayından beri Yadel Oskan ve Ahmet Pandır öncülüğünde Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Portföylerinde deneyimsel her türlü hediyenin yer aldığını söyleyen mydays Türkiye CMO’su Tuba Oskan, “Bunlar içinde; Ferrari kullanmak, Reina’da akşam yemeği, sevgilinize kısa film yaratmak, butik bir otelde hafta sonu tatili veya sushi kursu sayılabilir. Kurumsal ve bireysel müşterilerimiz için her zevke seslenecek alternatiflerimiz mevcut” diyor.

Mydays, 2003 yılında Almanya, Münih’te Fahrice Schmidt tarafından kurulmuş deneyim hediyeleri sunan bir şirket. Almanya, İsviçre, Avusturya, Hollanda, Ispanya, Fransa ve İtalya’da hizmet veren mydays, 2011 Haziran ayından itibaren Türkiye pazarına da giriş yaptı.

Yadel Oskan ve Ahmet Pandır öncülüğünde Türkiye’ye gelen mydays, Türkiye’de 20 kişilik ekibiyle faaliyet gösteriyor. Şirketin portföyünde Ferrari kullanmaktan Reina’da akşam yemeğine, sevgilinize kısa film yaratmaktan sushi kursuna kadar binin üzerinde seçenek bulunuyor. Ağırlıklı olarak kurumsal müşterilere hizmet veren şirketten çalışanları, müşterileri ve iş ortakları için hediye seçen kurumların sayısı her geçen gün artıyor.

Turizm sektöründen geliyorlar

Yadel Oskan ve Ahmet Pandır yurtdışmda turizm yatırımı yaptıktan sonra Türkiye’de mydays’i kurmaya karar vermiş. Kurumsal deneyim hediye pazarının 2 milyar Euro’yu geçtiğini gören iki ortak önce bu alana odaklanmış. Şirketlerin mevcut yapılarında farklı ödüllendirmeler yaptığını gören ve bunun Türkiye’de de dünyadaki gibi çeşit-lendirilebileceğini düşünen iki ortak kısa sürede birçok lider şirketle çalışmaya başlamış.

Türkiye’de 20 kişilik bir ekipten oluşan mydays, BMW, Sonim,Boehringer Ingelheim, Carglass,Finansbank, Ipsos KMG, Acıbadem Sigorta, YKM, Ernst & Young,British American Tobacco, Burger King gibi büyük markalarla iş birlikleri yapmış ve bu şirketlere özel çözümler üretmiş.

Portföylerinde deneyimsel denilecek her türlü hediyenin yer aldığını söyleyen mydays Türkiye CMO’su Tuba Oskan, 10 yıllık tecrübeyle global sistemde en çok rağbet gören kategorileri Türkiye’de sunduklarının altını çiziyor. Oskan, konaklama, keşif, sağlık ve yaşam, gurme, motor sporları, macera ve gökyüzü başlıkları altında binin üzerinde seçenek ile her bütçeye ve her zevke seslenecek alternatiflerin mevcut olduğunu belirtiyor.

Satışlardaki mevsimsellik

“Tek bir deneyim hediyesi satın almak da mümkün, bizim özel seçip hazırladığımız ve sunduğumuz hediye kutularından seçmek de” diye konuşan Oskan konuşmasını şöyle sürdürüyor:“Tematik olarak gruplara ayırdığımız hediye kutularımızın içinde 40-100 arasında hediye seçeneği var. Hediye kutusunun içinden çıkan katalogdan hediyeyi alan kişi istediği bir aktiviteyi seçiyor, kullanıyor ve mutlu oluyor.”

Deneyim satışları mevsimsel olarak değişiyor. Ama genelde en çok satan ürünlerin konaklama, akşam yemekleri, motor ve doğa sporlar ve sağlık & yaşam temalarından çıktığını söyleyen Oskan “Avrupa ile yakın bir çizgideyiz ancak orda bu sektörün uzun yıllardır var olması Türkiye’de hiç olmayan deneyimlerin oluşmasına sebep olmuş. Bizim beklentimiz Türkiye’nin de en kısa zamanda aynı evrimden geçmesi” diye ekliyor.

Çalışan motivasyonu için kullanılıyor

Kurumsal ve bireysel müşterilere hitap eden şirkete, en çok talep kurumsal taraftan gelmiş. Şirketlerin mevcut yapılarında farklı ödüllendirmeler yaptığını ve şirket olarak kurumsal pazarı ihtiyaçlara göre üç ayrı segmente böldüklerini anlatan Oskan konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Birincisi, iç ödüllendirme diye nitelendirdiğimiz çalışan ödüllendirme programlan. Şirketler çalışanlarını motive etmek, performans yükseltmek için ve prim olarak bizden hediye kullanıyorlar. Hızla gelişen dünyamızda çalışanların şirketlerden ödüllendirme konusunda beklentileri farklılaşıyor ve bu konuda deneyim hediyeleri çok büyük bir fayda sağlıyor. Şu anda Avrupa kurumsal deneyim hediyeleri pazarı iki milyar Euro’yu geçmiş durumda. Dünyada özellikle nakit ödüllendirmeler yerine sıkça kullanılan deneyim hediyeleri tüm global şirketlerde standart hale geldi. Motivasyon, sadakat ve performans arttırmak için kullanılan deneyim hediyeleri her geçen gün kendini ispatlıyor. Kurucu üyesi olduğumuz İMA (Incentive Marketing Association) tarafından yapılan araştırmalara göre, doğru kurgulanmış bir deneyimsel ödüllendirme programı, nakit ödüle kıyasla performansı daha çok arttırıyor.”

Sadakat yaratmada da etkili

İkincisini ise iş ortakları segmenti oluşturuyor. Yani, bayiler, tedarikçiler gibi şirketlerin işlerini yapabilmesi için destek aldığı üçüncü partiler. Bu konuda sıkça yapılan ödüllendirmelerde farklılaşmak ve sadakat yaratmak adına mydays hediyelerinin tercih edildiğini söyleyen Oskan şöyle devam ediyor:

“Çoğunlukla firmalar ürün dağıtım bacağında üçüncü parti dağıtım şirketleri kullanırlar veya bayi-i sistemleri vardır. Burada rekabet çetindir ve markalar adeta savaşır. İşte bu firmalarda performansı ve daha önemlisi sadakati arttırmak için indirim dışında ödüllendirme programlan kullanılıyor. mydays deneyim hediyeleri bu alanda etkin bir rol alıp tercih edilen hediyeler arasına yerleşiveriyor.”

Monako’da Grand Prix deneyimi

Müşteri ödüllendirme programları ise markalar arasında yoğunlaşan rekabetten oldukça etkili sonuçlar getiriyor. Kimi markalar müşterilerini uzaya kadar götürüyor. Çekilişli veya ‘anında kazan’ şeklinde organize edilen pazarlama kampanyalarında sürekli yer aldıklarının altını çizen Oskan, bu tarz entegre kampanyalarda çalışmak için geliştirilmiş bir teknolojik altyapıları olduğunu ifade ediyor. Aynı anda birçok ülkede dönen kampanyalar bile organize edebildiklerini vurgulayan Oskan konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

“mydays e-ticaret platformu her ay on milyonlarca kampanya kodu üretiyor. Bunun yanı sıra firmalar için özel çözümler sunuyoruz. On yıllık turizm deneyimimiz ve bulunduğumuz sekiz ülkeden elde ettiğimiz uluslararası deneyimlerle firmalara maksimum verimlilik sağlayacak programlar tasarlayıp tüm operasyonu yapıyoruz. Kimi firmalar müşterisine Monaco Grand Prix deneyimi hediye etmek istiyor, kimileri bir hediye kutusunda özel seçilmiş deneyimler hediye etmek istiyor. “

Fatoş Bozkuş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir