Anasayfa / Kariyer ve İş / Şirketlerin İşe Alım Yöntemleri

Şirketlerin İşe Alım Yöntemleri

İşe alımlarda gençlerin ilgisini çekecek yöntemler kullanan şirketler

Yeni kuşağın yeteneklilerini kazanmak isteyen şirketler, farklı hazırlansa da sadece CV ile yetinmiyor. Son derece değişik yöntemlerle yetenek avına çıkıyorlar.

Bazı şirketler bilgisayar oyunundaki yetenekleriyle sınama yaparken, bazıları çocuk boyama kitaplarını boyatıyor. Ellerine bir tuvalet kağıdı rulosu tutuşturulup bir uçak yapıp sonraa bize nasıl satacağını anlatır mısın?” diyen bile var.

Yetenekli ve yaratıcı kişilerle çalışmak tüm şirketlerin hedefi. Ancak bu yeteneklere ulaşmak ve onları elde tutmak kolay değil. Bu biraz şanstan, biraz da seçimi iyi yapmaktan geçiyor. Pek çok şirket iyi seçim yapabilmek için işe alım yöntemlerinde farklılaşmanın yolunu arıyor. Kimi gençlerin jargonunu kullanarak iş ilanı hazırlıyor, kimi sosyal medya ve internet genelini hedef alıyor, mesajlarını yeteneklere ulaştırmak ve doğru yetenekleri cezbetmek için kullanıyor.

İngiltere’nin siber çağda saldırılara ve siber casusluk faaliyetlerine karşı hazırlıklı olması ve savuşturması amacıyla kurduğu İngiltere Gizli İletişim Merkezi nin (GCHQ) Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarına sunduğu şifre kırma yarışma oyunuyla işe alım yapması örneği artık hiçbirimizi şaşırtmıyor. Zira bu tarz uygulamalar Türkiye’de de oldukça arttı.

YENİ YÖNTEMLER
Çetin bir yetenek savaşı yaşandığını ve doğru yeteneğe ulaşmak, onları ikna etmek için mecraların kullanımını optimize etmeye ihtiyaç olduğunu söyleyen Monster Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı Ebru Çapa, sosyal medyada kişiye özel iletişim kurmanın da en çok kullanılan yöntemler arasında yer aldığını belirtiyor.

İşe alımlarda gençlerin ilgisini çekecek yöntemler kullanan şirketlerin ağırlıklı olarak eğlence, reklamcılık, çağrı merkezi gibi ağırlıklı olarak gençlerin çalıştığı alanlar olduğunu söyleyen Yenibiriş.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz ise bu ilginç yöntemleri daha çok global firmaların tercih ettiğini belirtiyor. Yılmaz başvurular yöntemleri ise şöyle anlatıyor:

“Başvurulan yöntemler arasında ilk akla gelenler yaratıcı projeler gerektiren yarışmalar düzenlemek, gençlerin jargonunu kullanarak iş ilanı hazırlamak, adaylara oyun oynatmak. Şehir dışında bir iki günlük kamp düzenleyerek oyunlar ve yarışmalarla adayı tanımak, seçmek ve aynı zamanda firmayı adaya tanıtmak isteyen şirketler de oluyor. Parlak bulduğu üniversite öğrencilerini şirkete getirip onlara firmayı ve sektörü anlatmak ve gençlerin firmaya başvuru yapmasını sağlamak da bir başka yöntem. İş hayatında daha fazla Y Kuşağı üyesi yer aldıkça yöntemler de artacak ve farklılaşacaktır.” www.fikiravcisi.com

TUVALET KAĞIDINDAN UÇAK
Her yıl birçok büyük firmanın özellikle sosyal medya üzerinden marka yanşmalan düzenleyip dereceye giren kişileri şirketlerinde istihdam ettiğini söyleyen HRM Danışmanlık Projeler Sorumlusu Elif Ejdar Özel, görüşme esnasında farklı teknikler kullanıp adayların yaratıcılık ve iletişim becerilerini ölçen şirketlerin de bulunduğunun altını çiziyor.Örneğin tuvalet kağıdı, bant ve karton gibi malzemelerle adayın uzay aracı yapmasını isteyen şirketler de var. Hatta sonrasında bu ürün hakkında sunum hazırlayıp satışının gerçekleştirilmesini de bekliyorlar.

Artık yetkinlik bazlı mülakat soruları adaylann önceden çalışıp, uydurduğu hikayelerle çok rahat tahmin edilebilir ve manipüle edilebilir duruma geldiğini söyleyen Özel, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Bu nedenle farklı iş simülasyonları kişinin işe ne kadar uyum sağlayıp sağlayamayacağını, benzer durumlarla karşılaşırsa nasıl aksiyon alacağını ve davranış modellerini gözlemlemeye yardımcı oluyor. Ayrıca kişinin işten bağımız kurum kültürüne uyumunu anlayabilmeyi de sağlıyor.”

OYUNDA BAŞARI

Peki Türkiye’de farklı uygulamalar yapan şirketler hangileri? Online oyun sektöründe faaliyet gösteren Joygame, kendi oyunları içerisinde başarılı olan, derece yapan, oyun gruplarına önderlik eden, eleştiriler yapıp ve öneriler sunup oyunlara ve yönetime katkıda bulunan oyunculara kariyer imkanı sunuyor.

Genellikle bu tarz oyuncuları hem onore etmek, hem de tanışmak için ofise davet ettiklerini belirten SUR Grup Pazarlama Direktörü Ozan Aydemir, bu buluşmaların onlara belli edilmese bile ön bir iş görüşmesi niteliğinde olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Oyun sektörüne gerçekten gönül vermiş istekli oyuncularımızı mutlaka değerlendirmeye alıyoruz. Oyuncumuzu çalışan olarak bünyemize katmaya karar verdiğimizde onunla birebir ilgilenip hem kişisel gelişimine hem de kariyer gelişimine A dan Z’ye destek veriyoruz.”

CV YETMİYOR

Oyun içinden çalışan olarak 2.5 yılda 13 kişiyi işe aldıklarını belirten Aydemir, “İşe aldığımız bu arkadaşlarımızdan üçü öyle bir gelişim gösterdi ki şu anda biri ‘Community Manager’, diğer ikisi ise ‘Assistant Producer’ olarak görevlerine devam ediyor” şeklinde konuştu.

Bir başka oyun şirketi daha, Riot Games de işe alım yöntemlerinde farklılığa giden şirketler arasında. Şirket insanları kariyerlerine göre değil, oyunlara karşı duydukları ilgi ve sahip oldukları bilgi seviyesine göre işe alıyor. îşe başvuranlardan normal CV’nin yanında mutlaka adayın oyun oynama geçmişini yansıtan bir belge istediklerini söyleyen Riot Games Ülke Müdürü Haşan Çolakoğlu “Yaptığımız iş oyun işi olduğu için çalışanlarımızın oyun kültürünü tamamen benimsemiş olmasını istiyoruz. Zira birisi satmak ya da pazarlamak istediği ürünü çok iyi tanımalı ve bu nedenle de söz konusu olan oyunlar olduğunda oyun kültürünü hazmetmiş olması çok önemli” diye konuşuyor.

İş görüşmeleri sırasında adaylara çeşitli yetkinlik ve kişilik testleri uygulayan Hasbro ise kişileri tanımak için onlara kendi oyunlanndan oynatıyor. Örneğin şirket pazarlama departmanı için inisiyatif alan ve çabuk adapte olabilen bir çalışan arayışında olan şirket, grup mülakatında ortaya yeni çıkmış bir kart oyunu bırakmış, içlerinden biri kutuyu hemen eline alıp kuralları okumuş ve kartlan dağıtıp oyuna başlamış. Tahmin edileceği gibi işe kabul edilen de o olmuş.

Dünyadaki İlginç Örnekler

■ Dünyanın en büyük otel zincirlerinden Marriott’ın da dünya genelinde işe alacağı kişileri bilgisayar oyunu üzerinden yaptığı biliniyor. Marriott markasının Facebook üzerindeki Fanpage sayfasından ulaşılabilen oyunda, oyuncular bir otelin yönetimini, işleyişini ve özelliklerini oynayarak öğreniyorlar. Oyuncular, otelin değişik departmanlarında disiplinli ve ciddiyetle çalışarak, örneğin yüzlerce odanın bir günde en verimli şekilde nasıl temizlendiğini öğrenerek, puan topluyor ve puanları arttıkça otelin diğer departmanlarına geçiş hakkı kazanıyorlar.

■ Ikea gençlerin takıldığı mekanların tuvaletlerine el yazısıyla başvuru formları ve iş ilanları astı. Şirketin sözcüsü Jimmy Ostholm, ilanı verdikleri dört günün sonunda 60 başvuru aldıklarını bunun da verdikleri bir gazete ilanından gelen geri dönüşün dört katı olduğunu belirtti.

■ Uygun fiyatlı uçuşlarıyla ünlü Amerikan havayolları şirketi Southvvest Airlines ise görüşmeye gelen kişilere renkli kalemlerle beraber çocuk boyama kitaplarından bir sayfa veriyor ve kişiden sayfayı istediği gibi boyaması isteniyor. Eğer kişi boyaları itinayla çizgileri hiç taşırmadan ve her havyanı bitkiyi veya objeyi olması gereken renge boyarsa bu kişiyi şirketten almaktan kaçınılıyor. Zira çizginin dışına çıkan, kendinden bir şeyler katan, farklı renkler ve teknikler kullanan kişileri tercih ediyor şirket.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir