Anasayfa / Şirket Haberleri / Şırnak Yatırımları İçin Kürtçe Öğrenen Yönetici

Şırnak Yatırımları İçin Kürtçe Öğrenen YöneticiŞırnak Yatırımları İçin Kürtçe Öğrenen Ceo

2012 yılında Energaz’daki hisselerini satarak evlere dağıtım işinden çıkan Global Holding, enerjide kendine yeni bir yol haritası çizdi. Şirket, artık naturel gaz tedariği ve Şırnak’taki termik santrale yoğunlaşacak. Yaklaşık dört ay önce 6 milyar dolar gelirli Britislı GasBusiness’ın başkanlığını bırakıp Global Enerji’nin başına geçen Kanat Emiroğlu, “İlk işim Şırnak projemiz için Kürtçe öğrenmek oldu” diyor.

kanat emirogluGlobal Holding için 2012 enerji alanında önemli kararların alındığı bir yıl oldu dersek yanlış olmaz. Energaz’daki hisselerini STFA’ya devrettikten sonra, yeni stratejisini natıııel gaz alanında büyümek ve orta ölçekli işletmelere enerji dağıtmak olarak belirleyen Global Holding, bu yeni dönem için enerjinin başına İngiltere’den bir başkan da atadı.

Yaklaşık dört ay önce 6 milyar dolar gelirli Britislı GasBusiness’ın başkanlığını yürüten Kanat Emiroğlu’nu transfer eden Global Holding, böylece birçok yeni girişimin de sinyalini vermiş oldu. İngiltere’de hem kamu sektörü, hem de özel sektör için gaz, elektrik ve eneıji hizmetlerinin ardından Türkiye’de de büyük işlere imza atmaya hazırlanan Kanat Emiroğ-lu’nun öncelikli gündemlerinden biri Şırnak’taki 750 milyon TL’lik yatırım oldu.

İŞE KÜRTÇE İLE BAŞLADI

Emiroğlu işe Kürtçe öğrenerek başladı. Şımak’a yapacağı seyahatlerde oradaki halka doğru iletişim kurabilmek adına Kürtçe öğrendiğini ifade eden Emiroğlu, bu yatırımın kendisini çok heyecanlandırdığını söylüyor. Emiroğlu, “Şırnak’a gitmeden önce Kültçe öğrenmeye dikkat ettim. Oraya gittiğimde insanlarla kendi dillerinde birkaç cümle de olsa iletişim kurmak istedim ve bu oradaki insanların çok hoşuna gitti” diyor.

Bu yatırımın bir yerde sosyal bir içeriği olduğunu anlatan Emiroğlu, burada bin 100 kişiye istihdam sağlanacağını dile getiriyor. Şırnak’a dair güvenlik sorununu çok büyütmediklerini ve buraya tarihinin en büyük yatırımını yapmaktan gurur duyduklarını belirten Emiroğlu, bu iş için ortak arayışlarının da sonuca yaklaştığını belirtiyor. Şırnak yatınmının ayrıntılarına gelmeden önce aslında Kanat Emiroğlu’nun kariyerinden biraz söz etmek gerekiyor.

Eğitim hayatına Robert Kolej’de başlayan Emiroğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndc (OTTÜ) lisans eğitimine devam ederken, yurt dışına gidişin önünü açan testlerden birine girer ve birinci olur. Bu sınavda sağladığı üstün başarının ardından kendini mülakat için Hüsnü Özyeğin’in karşısında bulan Emiroğlu, bu görüşmenin ardından Özyeğin’den burs alır.
Bu süreçte MBA eğitimini Fransa INSEAD okulunda tamamlayan Emiroğlu, yaz aylarında geldiği Türkiye’de Hüsnü Özyeğin’i de görme imkanı bulur. Yılda birkaç saat yaptıkları görüşmelerde kariyer planı yaptıklarını söyleyen Emiroğlu, “1990’lar Hüsnü Bey’in de yükseldiği bir süreçti. Hüsnü Bey, kariyerim anlamında bana çok faydalı bilgiler verdi. Yaptığımız o konuşmaların ardından benim kariyer yolum belirlendi, o anlamda şanslıyım. Ama Hüsnü Bey çok akıllı bir iş adamı tabii. Bana burs olarak sağladığı imkan aslında faizsiz kredi idi. Ben işe girdiğimde yeni öğrencilere burs imkanı için bu parayı taksit halinde geri yatırdım” diyor.

Girişimleriyle adından söz ettiren Hüsnü Özyeğin’in de desteğiyle yürüdüğü kariyer yolunda Ingiltere’nin enerji alanında en önemli isimlerinden biri olmayı başaran Kanat Emiroğlu, aynı zamanda Boston Consulting Groııp’un enerji konusunda Amerika, Avaıpa ve Asya için kıdemli danışmanı ve İngiliz Hükümeti’nin BCC Altyapı Komisyonu üyesi olarak görev alıyor.

  Bir taksi hikayesi Big Yellow Taxi

SANTRALE ORTAK ARANIYOR!

Enerji alanında kendine yeni stratejiler çizen Global Holding’in patronu Mehmet Kutman da Emiroğlu’nun bu başarısını görerek enerji alanındaki yatırımları kendisine bırakmış. Global Enerji’nin önümüzdeki dönem hedeflerini anlatan Kanat Emiroğlu, öncelikli hedefinin Şırnak’taki yatırım olduğunu söylüyor.

Bunun için kendisinin Ingiltere’deki bağlantıları ve Türkiye’den yerli bir yatırımcıyla ortaklık görüşmeleri yaptıklarını kaydeden Emiroğlu, böyle büyük bir işin maliyetini tek başına üstlenmek istemediklerini kaydediyor. Toplam 750 milyon TL’lik yatının yapılacak Şırnak Termik Santra-li’nin inşaatına 2013 yılının ilk yarısında başlamayı planladıklarını ve Çinli bir grupla santralin inşası konusunda anlaştıklannı bel’rten Kanat Emiroğlu, Şırnak’ta ki yatırımın kendisini çok heyecanlandırdığını söylüyor.

ŞIRNAK’TA BİR İLK

Şırnak’ta daha önce bu büyüklükte bir yatırımın yapılmadığını belirten Emiroğlu, bu santralin inşaat sürecinin yaklaşık 30 ay sürmesini ve yıllık ortalama 2 milyar kWh elektrik üretmesini öngördüklerini dile getiriyor. Emiroğlu, şu bilgileri veriyor:

”Portföyümüzde bulunan Şırnak Termik Santrali yatırımını, yerli kaynaklarla verimli enerji üretimi açısından Türkiye’nin örnek projeleri arasında gösterebiliriz. Şırnak Termik Santrali projesi kapsamında 4-5 tane benzer büyüklükte santrali besleyecek olan asfaltit madeninin işletilmesi söz konusu. Bu hem Türkiye’nin elektrik gücüne artı bir değer hem de Türkiye’nin en az gelişmiş illerinden biri olan Şırnak’a şimdiye kadar yapılmış en büyük özel sektör yatırımının 15-20 kat büyüklüğünde bir yatırım.”

Emiroğlu, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde enerji yoğun endüstrilere katkı sağlayacak ve bölgenin büyük asfaltit yataklarını kullanacak diğer yatınmcılara örnek olacak Şırnak Termik Santrali nin faaliyete geçtiği zaman Irak ve Suriye’ye acil durumlarda elektrik satabileceklerini de belirtiyor.

HEDEF KOBİ’LER

Global Enerji, üretiminin yanı sıra enerji alanındaki önceliğini orta ölçekli işletmelere yönelik enerji verimliliğini ön plana çıkaran projelere de yönlendirmiş. Şirket bu doğrultuda, 2013 yılında bir taraftan perakende doğalgaz ve elektrik üretimi alanındaki mevcut yatırımlarına devam ederken, diğer yandan enerji verimliliğine yönelik trigenerasyon ve orta ölçekli yenilenebilir kaynaklara dayalı enerji üretimi alanlarında da yatırım yapmayı planlıyor.

Önümüzdeki üç yıllık süreçte orta ölçekli sanayicilere odaklanarak onlara yönelik enerji artı hizmet çözümlerini büyütmeyi planladıklarını söyleyen Kanat Emiroğlu, sıkıştırılmış doğalgaz alanında büyüyeceklerini belirtiyor.

Yakın bir geçmişte hane halklarına yönelik gaz dağıtımı işinden çıkma kararı aldıklarını ifade eden Emiroğlu, Türkiye’deki ekonomik büyümenin en önemli kısmını gerçekleştiren orta ölçekli sanayicilere enerji çözümleri üretmek üzere çalışmalar yaptığını anlatıyor. Bu bağlamda Türk sanayicilerine sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) satışını ve pazarlamasını sağlayan Naturelgaz şirketi ile hizmet verdiklerini aktaran Emiroğlu, Türkiye’de CNG pazarında tek oyuncu olduklarını belirtiyor.

Sibel Atik / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir