Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Şırnak’a Madencilik Yatırımları Yapılabilir

Şırnak’a Madencilik Yatırımları Yapılabilir

ŞIRNAK CEVHER YERALTINDA
YATIRIM İÇİN EN CAZİP SEKTÖRLER
MADENCİLİK • LOJİSTİK – PETRO KİMYA – TEKSTİL YENİLENEBİLİR ENERJİ – SERACILIK – TURİZM

sirnak yatirimŞımak’ta, Irak pazarına yönelik inşaat ve yapı kimyasalları, madencilik, lojistik, turizm, kimya, petrokimya ürünleri, yenilebilir enerji yatırımları, tekstil öne çıkıyor. Kentte özellikle madencilik yatırımcılar açısından önemli bir potansiyel taşıyor.Şırnak’ta 82 milyon ton asfaltit rezervi bulunuyor. Yapılan hesaplamalara göre bu rezervin 400 megavvatlık (MW) 3 santrali 100 yıl boyunca beslemesi mümkün. Kent, sahip olduğu güneş radyasyonu (ışınımı), rüzgar ve jeotermal enerji kaynakları ile geleceğin yenilenebilir enerji noktalarından biri olma potansiyeline sahip.

Şırnak’ın önümüzdeki dönemde stratejik önemini artıracak adımlarda biri de ulaşım projeleri. Şımak’a yakın zamanda tren hattı gelecek ve havaalanı açılacak. Bölgede özellikle organik tarım ve seracılık için elverişli. Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Tabip Gülbay, sera yatırımlarının son dönemde arttığını söylüyor.

Şırnak OSB konusunda da avantajlı bir il. Şırnak ve Cizre’de iki ayrı OSB var. Şırnak OSB’de 54 parsel bulunuyor, bunlardan dört tanesi yatırım için tahsis edilmiş durumda. Cizre OSB’de ise toplam 54 parsel var altyapısı tamamlanan 27 parsel tahsis edilmiş ve iki parselde üretim tesisi çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Habur Sınır Kapısı’nın bulunduğu Silopi ilçesinde bir OSB’nin kurulması planlanıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir