Anasayfa / Şirket Haberleri / Şişecam 75 Yılda Küresel Güç Haline Geldi

Şişecam 75 Yılda Küresel Güç Haline GeldiTürkiye İş Bankası tarafından 1935 yılında kurulan Şişecam, 75. kuruluş yılında 2,5 milyar dolar düzeyine ulaşacak toplam satışları, 3,5 milyon ton seviyelerinde gerçekleşecek cam üretim hacmi, 8 ülkede 91 tesisi ve 18 bin çalışanı ile küresel bir güç olarak dünya cam sanayiine yön vermeye devam ediyor. Şişecam’ın kuruluşunun 75. yılı vesilesiyle Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Prof. Dr. Ahmet Kırman yaptığı değerlendirmede, Şişecam’ın 75 yılda hem üretim hem ihracat hem de yarattığı istihdam ile Türkiye ekonomisinin en önemli oyuncularından biri olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü vurguladı.

Prof. Dr. Kırman: ‘Doğru bildiğimiz işi yaptık, cama odaklandık’
Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın temellerinin Atatürk’ün talimatıyla, Türkiye İş Bankası tarafından 29 Kasım 1935’te Paşabahçe’deki tek bir tesis ile atıldığını belirterek, şunları söyledi: ‘Şişecam 75 yıllık faaliyet sürecinde her zaman daha iyiye giden bir yolda, dünyadaki gelişmeleri takip ederek kendini geliştirmiş, yenilemiştir. Uzmanlaşma ve doğru bilinen işi yapma ilkesinden hareket eden Şişecam için hiç değişmeyecek bir gerçek vardır ki; o da Topluluğun başarısının arkasında yatan en önemli unsurlardan biri olan ‘cama’ odaklanmışlıktır.’

‘1935’te tek tesis ve 400 çalışanla yola çıktık, bugün 91 tesis ve 18 bin çalışanımızla yolumuza devam ediyoruz’
Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın 75 yıllık serüveninin bugün 8 ülkede 91 tesisle dünya insanının refahı için üretim yapan bir devin başarısı olarak sürdüğünü ifade etti ve 1935 yılında 400 kişi olan Şişecam’ın çalışan sayısının bugün 5.250’si yurtdışında olmak üzere toplam 18 bin kişiye ulaştığını dile getirdi.

‘Şişecam, ihracat ve bölgesel yatırımlarla gerçek bir güç odağı haline geldi’
Prof.Dr. Kırman, ‘Cam sanayii, diğer birçok sanayiden çok daha önce dünya ekonomisine başarıyla entegre olarak, önce ihracatıyla sonra da bölgesel yatırımlarıyla gerçek bir güç odağı haline dönüşmüştür. Rekabet gücü yüksek faaliyet birimleri oluşturulabilmiş, katma değerli ürünler hayata geçirilebilmiş, ülke ihtiyacını karşılamanın yanı sıra bölge ve dünya çapında ekonomik ölçeklere ulaşılabilmiştir. Tamamen ülke kaynaklarının değerlendirilmesi suretiyle üretime dayalı yapılan ihracatın tutarı ise 1960 yılında ABD’ye yapılan ilk ihracatla 34 milyon $ ile başlamış olup, bugün 750 milyon $ seviyelerindedir’ dedi.
Kırman, bugün cam üretiminin üçte birini yurtdışında gerçekleştirmeye devam eden Şişecam‘ın 2,5 milyar $ düzeyindeki toplam satışlarının %47’sinin uluslararası satışların oluşturduğunu da sözlerine ekleyerek, dünya cam üretiminde diğer büyük oyuncularla oluşturulan birlikteliklerle de başa güreşme iddiasını sürdürdüklerini belirtti.

  Nestlé Türkiye Çikolata ve Şekerleme Sektöründe Yeni Bir Ortaklığa İmza Atıyor

‘Kendi hammaddesini üreten Şişecam’ın, yılsonu üretim rakamı 4,2 milyon ton olarak gerçekleşecek’
Prof. Dr. Ahmet Kırman, büyük bölümü camın ana girdisi olan hammaddelerin üretimini de yapan Şişecam’ın, dünya soda üretiminin yaklaşık %3,5’ni gerçekleştirdiklerini ve yılsonu itibariyle kum, soda, krom, feldspat, kaolin üretimlerinin toplam 4,2 milyon ton olarak gerçekleşeceğini vurguladı.

‘4 ana grubumuzla dünya devleriyle yarışıyoruz, dünya cam üretiminin yaklaşık yüzde 3’ünü gerçekleştiriyoruz’

Çalışmalarına Ulu Önder’den aldıkları güç ve güven ile devam ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Kırman, Şişecam’ın bugün her biri kendi sektöründe dünya devleriyle yarışan Düzcam, Cam Ev Eşyası, Cam Ambalaj ve Kimyasallar olmak üzere dört ana grupta faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Kırman, şöyle devam etti: ‘Faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz Düzcam üretiminde Avrupa’da 4’üncü, dünyada 7’inci konumdayız. Cam Ev Eşyasında Avrupa’da 2’inci, dünyada 3’üncü; Cam Ambalajda Avrupa’da 4’üncü dünyada 5’inci sıradayız. Kimyasallar bağlamında Soda üretiminde Avrupa’da 4’üncü dünyada 9’uncu, Krom Bileşikleri üretiminde ise dünyada 1’inci sırada yer alıyoruz.’ dedi.

‘Türkiye’nin rekabet yeteneğinin dünyada kabul görmesinde rol oynuyoruz’
Türk cam sanayiinin temellerini atan Şişecam’ın bugün daha geniş bir coğrafyada ’lider cam üreticisi olma’ vizyonu doğrultusunda ilerlediğini belirten Kırman, ‘Faaliyetlerimizi ülke dışına taşıyarak Rusya, Bulgaristan, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, İtalya ve Bosna-Hersek ve Türkiye dahil olmak üzere, 8 ayrı ülkede üretim yapıyoruz. Böylesine bir kuruluşun parçası olmaktan öte Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik gücünün ve rekabet yeteneğinin dünyada kabul görmesinde rol oynamanın gururunu yaşıyoruz’ dedi.

‘Mevcut performansımızı kısa sürede ikiye katlamayı hedefliyoruz’
Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ı bugünlere taşıyan değerleri; misyon ve vizyon, yönetim ve sanayicilik ilkeleri, yüksek kurumsallaşma düzeyi, pazara ve Ar-Ge’ye odaklılık olarak sıraladı. Kırman, ‘İçinde yaşadığımız topluma karşı sorumluluğumuzu çevre, eğitim, spor, tarih ve kültür projelerimizle yerine getirme anlayışımız geleceğin daha güçlü Şişecam’ının ana dayanaklarını oluşturmaktadır. Bugün, tarihini ortaklaşa yarattığımız ve kültür değerlerini özenle oluşturduğumuz coğrafya öncelikli olmak üzere; cam konusunda bir asra yaklaşan deneyim ve bilgi birikimimizi taşıma konusunda attığımız adımları sürdürüyoruz. Uzmanlaştığımız sektörde faaliyetlerimizi derinleştirerek daha geniş coğrafyalara yayıyoruz. Kısa sürede mevcut performansımızı ikiye katlamak hedefini taşımaktayız’ dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Pizzabulls’un Yurt Dışındaki İlk Şubesi Londra’da Açıldı

BİR DÜNYA MARKASI OLMA HEDEFİYLE YOLA ÇIKAN YEREL PİZZA ZİNCİRLERİNDEN PIZZABULLS, 12 YILDA 46 ŞUBEYE …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir