Şirket Haberleri

Solotrans 2013 Yılında Niş Alanlara Yatırım Yapmaya Hazırlanır

Solotrans rotayı Afrika’ya çevirdi

Ekonomik krizin patlak verdiği 2008 yılının son çeyreğinde kadın girişimci Aylin Özgiray tarafından kurulan Solotrans, 2012 yılında birçok rakibinin aksine büyümeye devam etti. Taşımacılık alanının yanında müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda danışmanlık hizmeti sunan şirket, 2013 yılında niş alanlara yatırım yapmaya hazırlanırken, Doğu Afrika pazarına ve Türk Cumhuriyetleri’ne transit taşımacılık alanında önemli atılımlar yapmak için kolları sıvadı.

SolotransErkek egemen bir yapısı olduğu bilinen nakliye sektöründe kadın girişimci Aylin Özgiray tarafından kurulan Solotrans, müşterilerine butik çözümler sunan bir nakliye şirketi olarak sektöründe ayrışmasıyla dikkat çekiyor. Ekonomik krizin en yoğun olarak hissedildiği 2008 son çeyreğinde kurulan şirket, 2012’de büyümesine devam ederken, 2013 yılında da Doğu Afrika pazarına ve Türk Cumhuriyetleri’ne transit taşımacılık alanında yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Kara, hava ve ağırlıklı olarak deniz taşımacılığı alanlarında ve transit ticaret yapan şirketler için multimodel taşımacılık konularında faaliyet gösterdiklerini belirten Solotrans Kurucusu Aylin Özgiray, pazarlama stratejilerinin sürekli yeni müşteri bulmak yerine var olan müşterilerine sağladıkları kaliteli servisi sürdürmek olduğunu belirtiyor.

Krizde kuruldu

Geçmişte uluslararası taşımacılık yapan şirketlerde profesyonel yönetici olarak çalıştığını belirten Solotrans’ın kurucusu Aylin Özgiray, 2008’in son çeyreğinde başlayan global ekonomik krizinin bir sonucu olarak nakliye sektöründeki daralma, birleşme ve satın almaların olduğu bir ortamda Solotrans’ı kurduğunu belirtiyor. Hem nakliye tecrübelerinden yararlanan hem de ‘her kriz bir fırsattır’ düşüncesiyle yola çıkan Aylin Özgiray, 2009 yılında kurduğu Solotrans’la uluslararası alanda kara, deniz ve hava taşımacılığı yanında müşterilerimizin lojistik ihtiyaçlarına bağlı olarak proje ve multimodel taşımacılık organizasyonları gerçekleştirdiklerini dile getiriyor.

2012’de büyüdü

Geçtiğimiz yıl nakliye pazarı az da olsa daralma yaşadı ve kâr marjları nispeten düşük geldi. Solotrans Kurucusu Aylin Özgiray, şirket olarak zamanında aldıkları tedbirlerle bu daralmadan fazla etkilenmediklerini belirtiyor: “Solotrans olarak butik tarzda bir nakliyat gerçekleştiriyoruz. 2012 yılında pazarda bir miktar daralma olsa bile aldığımız tedbirlerle geçmiş yıllara oranla az da olsa bir miktar büyüme bile gösterdik” diyen Özgiray, geçen yıl 1 milyon dolara yakın bir ciro rakamı elde ettiklerini belirtiyor.Niş bir alanda hizmet veren şirket, 2013 yılında mevcut iş hacmini artırıcı girişimlerde bulunmaya da hazırlanıyor. “Yurt dışı ve yurt içi bağlantılarımız sayesinde Afrika pazarı gibi potansiyel bir pazarda büyümeyi hedefliyoruz. Yine Dubai ve İran üzerinden transit aktarma organizasyonumuzla Türk Cumhuriyetleri’ne olan taşımalarımızı çeşitlendireceğiz” diyen Aylin Özgiray, böylelikle bu yıl da pazar paylarını artıracaklarının altını çiziyor.

Arap Baharı’ndan etkilenmedi

Suriye olayları ve Arap Baharfnın bazı nakliyat şirketlerinin işlerini negatif anlamda etkilediği bilinen bir gerçek. Özgiray ise kendi işlerinin daha çok Uzakdoğu ve Türk Cumhuriyetleri coğrafyasında yoğunlaştığı için bu krizden etkilenmediklerini söylüyor.
Solotrans olarak sınırlı kaynaklarını yazılım ve insan kaynakları için kullandıklarını, bunun yanında yurt dışından ortak yatırım veya yabancı yatırımları yönetim teklifleri aldıklarını belirten Aylin Özgiray, bu tekliflerden bazılarını kârlı bulmadıkları için geri çevirdiklerini kaydediyor. “Güney Afrika veya Kenya, Tanzanya üzerinden Doğu Afrika pazarına ve Dubai bağlantılı İran üzerinden Türk Cumhuriyetleri’ne transit taşımacılık gibi niş pazarlara yatırım yapmayı planlıyoruz” diyen Özgiray, var olan çekirdek kadro ile de yollarını devam edeceklerini belirtiyor. Şirketin 2013’te yeni istihdam girişimleri ise proje bazında veya dış kaynak (out sourcing) olarak kendini gösterecek.

Butik tanda nakliyat

Nakliyat sektörünün yoğun olarak erkek egemen bir yapıya sahip olduğu bilinir. Bu alanda bir kadın girişimci olarak herhangi bir zorlukla karşılaşmadığını kaydeden Özgiray, işlerinin iletişim üzerine kurulu olduğunu hatırlatıyor. “Müşteri ile kurduğunuz iletişim sizin bir yerde kurumsal kimliğinizi belirliyor. Onlarla kurduğunuz iletişim sonucunda bu şirketlerin sizi yönlendirdiği ya da sizi önerdiği başka şirketler de oluyor. O yüzden kadın ya da erkek olarak değil, iyi bir İletişimci olarak sektörde devamlılığımızın olacağını düşünüyorum” diyen Özgiray, Solotrans olarak bu yapıyı kurduklarını belirtiyor.

Solotrans’ı sektörde farklı bir yere koyan nokta ise herhangi bir yan kuruluş ya da ana çatı altında yer almaması… “Büyük montanlı nakliye şirketleri gibi değiliz. Yani herhangi bir üst çatımız yok ve butik bir yapıya sahibiz. Dolayısıyla bu da bizi sektörde farklılaştırıyor” diyen Özgiray, kendilerini müşterilerinin iş ortağı olarak konumlandırdığını anlatıyor.

Kaliteli hizmet anlayışı

Solotrans olarak kara, hava ve ağırlıklı olarak deniz taşımacılığı alanlarında veya transit ticaret yapan müşteriler için multimodel taşımacılık konularında faaliyet gösteriyor. Ancak aynı zamanda müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda danışmanlık hizmeti de sunan şirket, burada kendisini müşterinin gerçek ihtiyacını belirlemek ve sunduğu hizmetin devamlılığından ve kalitesinden ödün vermemek noktasına konumluyor.

Şirket pazarlama stratejisini ise sürekli yeni müşteri bulmak değil, var olan portföyüne sağladıkları kaliteli servisi sürdürürken referans yoluyla ve direk bizim servisimizi tercih edecek müşterilere odaklanmak olarak belirlerken, 2013 yılında da geçen yıl olduğu gibi bu doğrultuda yol almaya hazırlanıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu