Anasayfa / Şirket Haberleri / Solunum cihazında ithalat tekelini kırdılar

Solunum cihazında ithalat tekelini kırdılarMedicraft Medikal Sistemler, ithal ürünlerin hakim olduğu solunum cihazları pazarında yüzde 17 pazar payına ulaştı. Geçen yıl kuruluşunu takip eden 4 ayda 2 bin 500 cihaz satan şirket, 2012 sonunda pazar liderliğini hedefliyor…

MEDİCRAFT Medikal Sistemler Ar-Ge Üretim Ticaret, piyasada mevcut ithal ürünleri kopyalamak yerine onlara bile örnek olacak solunum destek cihazı geliştirerek patentini aldı. https://www.myfikirler.org Solunum destek cihazını tamamen kendi ürettiği yazılımla geliştiren şirket, böylece halen dünya çapında sadece 5 firmada olan teknolojiyle üretim yapabilir konuma geldi.

KAPASİTE 25 BİNE ÇIKACAK

Medicraft Medikal Sistemler’in kurucularından Gökhan Gülte-kin, 2001’de İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra ITÜ Arı Tekno-kent’te bir firmada çalışmaya başlamış. Burada hem endüstriyel hem medikal cihaz geliştirme üzerine çalışmış. Yaklaşık 8 yıl boyunca çok sayıda Ar-Ge projesinde görev almış. Ardından da bu birikimi kendi ürününü geliş-tirmede kullanmaya karar vermiş ve Haşan Balcı’yla birlikte ^ Medicraft Medikal Sistemler Ar-Ge Üretim Ticaret’i kurmuşlar.

Aralık 2010’da kurulan Medicraft Medikal 1 Sistemler, tamamen yerli üretim solunum destek cihazlarını Eylül 2011’de piyasaya sunmuş. Yıl sonuna kadarki 4 ayda 2 bin 500 solunum destek cihazı satmış. 2011’i 570 bin TL ciroyla kapatan şirket, 2012’in ilk 6 ayında ise 5 milyon TL’ye ulaşmış. Halen yıllık üretim kapasitesi 5 bin adet. Gültekin, yeni yatırımlarla üretim kapasitesini 25 bine çıkaracaklarını söylüyor.
KOSGEB’DEN DESTEK ALDI

Medicraft Medikal Sistemler’in kurucu ortağı Gökhan Gültekin, bu işe evde bakım amacıyla kullanılan solunum destek cihazları geliştirerek başlamış. Cihazın fikir halinden gerçeğe dönüşmesi 8 yıl sürmüş. Gültekin, bu süreçte kendini yavaşlatan tek faktörün finans problemi olduğunu vurguluyor. Bu yüzden firmayı sermayesiz, bilgi birikimiyle kurmak zorunda kalmışlar. Tabii bu kadar detaylı ve yatırım gerektiren bir işin üstesinden gelmek o kadar kolay olmamış. Ancak Gültekin, neredeyse tüm aşamalarda finansal olarak KOS-GEB tarafından desteklendiklerini vurguluyor. Bu konuda da özellikle KOSGEB’in Ar-Ge inovasyon desteğinin önemine dikkat çekiyor. Medicraft Medikal Sistemler, halen 5 farklı solunum destek cihazı modeli üretiyor.

  Garanti ve TOSYÖV’den girişimcilere eğitim

“BU YIL LİDER OLURUZ”

Aslında bu cihazlarda asıl önemli olan yazılım. Bu yazılıma da dünyada çok az sayıda şirket sahip. Cihazların mekanik bölümü tamamen bu yazılım üzerine kurulmuş durumda.

Solunum cihazları pazarında dünya devleriyle rekabet ettiklerini hatırlatan Gültekin, “En az 30 yıllık Ar-Ge deneyimi olan ve dev bütçelerle pazarlama yapan bu firmalar arasında yaklaşık 6 ay gibi kısa bir sürede yüzde 17 pazar payına ulaştık. 2012 sonuna kadar da pazar lideri olmayı he defliyoruz” diyor.

İHRACAT 2013’E ERTELENDİ

Yerli solunum destek cihazları, birkaç iş ortağı tesisle birlikte Medicraft Medikal Sistemler’in İstanbul’daki fabrikasında üretiliyor. Diğer yerlerde üretilen parçalar da Ümraniye’deki bu tesiste toplanıyor ve son haline getiriliyor. Montaj, ka-librasyon, yazılım ve testlerin ardından paketleme işlemine geçilerek satış ağı-1 na ulaştırılıyor.

<i Aslında Medicraft Medikal Sistemler Haziran 2012’de ihracat yapmaya hazırlanıyormuş. Ancak yurtiçindeki yoğun talep nedeniyle yurtdışı satışlar 2013’e ertelenmiş.

Ersan Çıplak
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir