Kariyer ve İşSağlık Haberleri

Solunum Terapisti Ne İş Yapar?

Sağlık sektöründe kritik ve zor bulunan bir pozisyon. Ancak Türkiye’de meslek olarak tanınması yeni sayılır. İşte solunum terapistinin yaşamsal görevi ve çalışma şartları…

Günlük yaşantı sırasında soluk alıp vermenin önemini, bunun yaşamsal bir değer olduğunu çoğu zaman unutuyoruz. Solunum işlevini sağlayan akciğerlerdeki herhangi bir sorun bu yaşamsal organların fonksiyonlarında bozulma veya aksamaya neden olur.Solunum terapisti hastayla birebir çalışır. Örneğin; kronik akciğer hastalıkları olan hastalar, ameliyat sonrası (özellikle akciğer ve kalp ameliyatları) dönemdeki  hastalar, yapay solunum aletinden henüz ayrılmamış, ayrılmaya yakın olan veya ayrılamayacak ve evde de mutlaka desteğin devam etmesi gerekli olan hastalar vb. solunum terapisine ihtiyaç duyarlar.

Solunum terapisi ile solunum kas güçlenmesi, sekresyonların rahat atılması, daha etkin nefes alınması, kapalı akciğer alanlarının açılıp işlev yapar hale gelmesi sağlanır; böylece hastaların kaliteli yaşam süreleri uzar, hastane maliyetleri azalır ve daha az problemle yaşamlarını sürdürebilirler. Bu işi yapan kişilere de solunum terapisti denir.

Bu kişiler ölçme ve değerlendirme metotlarını kullanarak değerlendirme yapar ve gerekli gördüğü takdirde solunum terapisi programını ilgili branş hekimini bilgilendirerek değiştirir, inisiyatif kullanabilir.

Nasıl uzmanlaşılır?

Bu konuda yüksek lisans programları ile eğitim görülebilir. Gelişmiş ülkelerde solunum terapisti yetiştiren okullar var ancak Türkiye’de lisans düzeyinde bir okul yok. Bununla bağlantılı olarak kurumdan kuruma değişen bir anlayışla solunum terapistinden farklı beklentilerin olması, başvurulacak kaynakların yetersiz oluşu mesleğin zorlu yanlarından. Solunum terapisi uygulamalarının Türkiye’de belirlenmiş standartları da henüz yok. Uzmanlaşmak isteyenler, AARC (American Association for Respiratory Care) tarafından belirlenmiş ve yayınlanmış standartlardan yararlanabilir.

Bir hastaneye bağlı olmadan da yapılabilir mi?

Yapılabilir. Bu şekilde çalışan birçok kişi var. Evde takibi yapılan kronik hastaların sayısı da oldukça fazla. Kronik hasta, solunum terapisi ile akciğer enfeksiyonundan ne kadar çok korunabilirse yaşama süresi de o kadar artar.

Bu mesleği seçeceklere öneriler

Bu işin teorik bilgisini ne kadar iyi bilirseniz o kadar başarılı olursunuz. Bilgilerinizi birleştirerek solunum terapisine yeni uygulama yolları ekleyebilirsiniz.
Solunum terapistleri olarak, mesleğin ülkemizde daha iyi tanınması için; verilen solunum terapisi hizmetinin eğitim ve yönetmelikler yoluyla standardizasyonunun sağlanmasına destek olmamız, bilimsel aktivitelere katılarak solunum terapisi alanındaki gelişmeleri takip etmemiz ve evde solunum terapisi hizmetinde hizmet stratejilerinin oluşturulmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmamız öncelikli yapacağımız işlerin başında geliyor.

Ne kadar kazanılıyor

Solunum terapisinin öneminin anlaşılması ve son yıllarda artan hastanelerle birlikte solunum terapistlerine ihtiyaç arttı. Maddi tatmin çalıştığınız kurumdan kuruma farklılık gösterir. Ancak Avrupa Birliği süreci ve yaşanan gelişmelerle bu mesleğin yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de maddi ve manevi tatmininin artması bekleniyor.Bir Yorum

  1. Solunum fizyoterapisi gayet yiksek ÖSS puanlarıyla girilen fizik tedavi ve rehabilitasyon fakültelerinde müfredat dahilinde olup, mezun olan “fizyoterapistler” bu işi hakkıyla yerine getirmektedir. Daha sonra bu alanda yikseklisans da yapabilmektedir fizyoterapistler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu