Anasayfa / Kariyer ve İş / Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Seçersiniz?

Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Seçersiniz?Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Seçersiniz?, Slikon Vadisi Ne Yapıyor?

Ajans ayaklarında sosyal medya yönetici ünvanları bolca var artık. Eh, şirketler de yavaş yavaş yeni trende ayak uyduruyor ve bu mecra neymiş ne değilmiş diye anlamak için ekiplerinde bir sosyal medya yöneticisi bulundurmaya başlıyor. Bunlar güzel gelişmeler, çünkü dijital ve sosyal mecraların hak ettiği önemi kazanmaya başladığına işaret. Nasıl kazanmasın değil mi? Baksanıza 2014 yılında mobil internet kullanıcılarının desktop üzerinden internetı kullananları geçmesi bekleniyor. Haberleri önce TV’den yada gazeteden değil de twitter’dan öğreniyorsak, belki bu mecralara önem vermenin zamanı geldi de geçiyordur bile.

Fatmanur Erdoğan

Peki, sosyal mecralarla ilgii stratejilerinize ve çalışmalarınıza yön verecek bu kişileri seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Bana kalırsa bunun tek bir önemli kriteri var. O da seçtiğiniz kişinin sosya mecralarda “etkin” bir kimlik olmasıdır.

Sosyal mecraları “etkin” kullanmayan bir sosyal medya yöneticisine sahipseniz, değiştirmenizin zamanı geldi demektir. Hatta sosya mecralarda varla yok arasında olanları dikkate dahi almamakta fayda var. Bu işin özü bu mecraları anlayabilmekten geçiyor ve aktif kullanmıyorsanız, bu mecraları anlamanız mümkün değil.
Kurumunuzda sosyal mecraların başında ki kişinin bu platformlardaki görünürlüğü düşük ve etkisi yoksa, bu kişileri dikkate almak çok zor olacaktır. İş görüşmesinde yada yapılan projelerde konuya hakimiyet aranır. Konuya hakimiyetinizi göstermek için de önce kendinizin bu mecraları nasıl kullandığınıza bakmanız gerekir. Yoksa, hala birçok şirketin ve yöneticinin yaptığı gibi tonlarca mikro site açıp kampanya yönetmeye devam eder, statik web siteleri tasarlar, hatta iki gün hatırlanıp kaybolacak 50 kelimelik URL’lere evet deyip durursunuz.

Bu mecraları “etkin” kullanmayanların buradaki dinamikleri hissetmesinin zor olduğuna inanıyorum. Yani, bu iş sadece istatistikleri okuyabilme becerisinin ve rakamlar doğrultusunda hareket edebilmenin, strateji yaratmaktan anlamanın çok ötesinde bir durum.

  Sözleşmeli Personel Atamaları Nasıl Olacak Kimler Yararlanacak

Sosyal ve dijital mecralarla haşır neşir olmayan birinin bu mecralarda yaşayanların, duygularını, düşüncelerini, tercihlerini, davranış biçimlerini, psikolojilerini anlaması ve yönlendirmesi oldukça güç. Yön verebilmek “içinde etkin olabilmek” demektir. Takipçilerle çalışmayı tercih eden bir şirket tanıyor musunuz siz? Öyleyse, bu alanda bir kariyer arıyorsanız, bugün hemen sosyal mecralara akın ve etkinliğinizi kuvvetlendirmeye bakın.

Daha farklı kriterler neler olabilir diyorsanız, buraya bir göz atın.

Slikon Vadisi ne yapıyor?

Geçen gün Yüce Zerey’le sohbet ediyorduk ve bana dedi ki “Fatmanur biliyor musun Silikon Vadisinde Klout skoru 60’ın altında olanlar iş görüşmesine çağrılmıyor.” Bana kalırsa harika bir yöntem. Size de tavsiye ederim. Bu arada arasaydım, iş görüşmesini haydi haydi kapmış olurmuşum. Ya siz?

Geç kalmayın.

Yazan : Fatmanur Erdogan Kariyeryolculuğu
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir