Anasayfa / Haberler / Sosyal Sorumluluk Projesi Yetenek Tohumları 200 Öğrenci Arıyor

Sosyal Sorumluluk Projesi Yetenek Tohumları 200 Öğrenci ArıyorGelişmek isteyen 200 öğrenci aranıyor!, Yetenek Tohumları, Profil International, Odgers Berndtson, çalışma fırsatı, staj yapma fırsatı, iş dünyası, sosyal sorumluluk projesi

Ayşe Öztuna Bozoklar

Profil International ve Odgers Berndtson’un sosyal sorumluluk projesi “Yetenek Tohumları” ile bugüne kadar yüzlerce yeni mezun ve öğrenci Türkiye’nin saygın şirketlerinde iş deneyimi kazandı. Proje, 2012’de de devam ediyor. Önümüzdeki dönemde 20 farklı üniversiteden 200 öğrenci seçilecek. Bu öğrencilerin kapsamlı bir değerlendirmeden geçeceklerini söyleyen Profil International Kurucu Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, “Kapsamlı değerlendirme sonucunda 40-50 öğrenci ve yeni mezun Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarında çalışma fırsatı elde edecek ” diye konuşuyor.

Yeni nesil liderleri doğru şekilde yetiştirmeyen kurumlar büyüme stratejilerini de riske atıyor. Bu nedenle kuramların yeteneği erken tespit etmesi her geçen gün daha da kritik önem kazanıyor. Bugün dünyada ve Türkiye’de yaşanan “yetenek eksikliği”nin temel sebeplerinden biri yeteneği erken teşhis etmeme olarak görülüyor.

İşte bu nedenle Profil International ve Odgers Berndtson, yeteneğin doğru ve erken teşhisi için harekete geçti. 4 yıl önce ‘Yetenek Tohumları” adını taşıyan bir sosyal sorumluluk projesi oluşturdu. Profil International Kurucu Ortağı Ayşe Öztıına Bozoklar, “Projeyle hem kuramların yeni yetenek ihtiyaçlarını daha yüksek bir başarı oranı ile karşılamayı hem öğrenci ve yeni mezunların kendilerine en uygun alanlarda kariyerlerine sağlıklı başlangıçlar yapmalarını amaçladık” diyor.

Projenin ilk ayağına 2007 yılında başladıklarını belirten Bozoklar, program sayesinde bugüne kadar yüzlerce genç yeteneğin saygın şirketlerde staj yapma imkanı bulduğunu söylüyor. “Kuramlardan ve gençlerden aldığımız geri bildirim doğrultusunda bu konuda daha bilinçli bir yaklaşımın benimsenmesine önemli katkımız olduğunu anlıyoruz. Üniversite iş dünyası işbirliğini de bizim objektif değerlendirmelerimiz ile farklı bir boyuta taşımayı başardığımızı görüyoruz” diye konuşuyor. İkinci etabı 2012’de tamamlanacak proje kapsamında önümüzdeki dönemde de 20 üniversiteden 200 öğrenci ve yeni mezuna gelişim ve farkındalık eğitimleri verilecek. Kapsamlı değerlen-dirme sonucunda 40-50 öğrenci ve eni mezun Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarında çalışma fırsatı elde edecek.

Profil International Kurucu Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, “Yetenek Tohumlan” projesi kapsamında neler yaptıklarını, bundan sonra neler yapmaya hazırlandıklarını Genç Capital’e şöyle anlattı:

Bu projeyi gerçekleştirmeye nasıl karar verdiniz? Hangi etkenler ve nedenlerle bu projeyi gerçekleştirdiniz ?

Yeteneğin doğru ve erken teşhisi, değerlendirilmesi ve doğru noktalarda performans göstermesini mümkün kılmak amacıyla bu projeye başladık. Bu stratejik yaklaşım kurumlann yetenekleri çok daha erken kazanması ve daha sağlıklı bir planlama yapabilmeleri için kritik önem taşıyor. Biz Profil International ve Odgers Berndtson olarak Türkiye’de 20 yıldır üst düzey yönetici seçme ve değerlendirme projelerinde kurumlara hizmet veriyoruz. Bu bakış açısı ile yarının üst düzey yöneticilerinin bugünden doğru gelişebilmesi, sahip olduğu “yeteneğin”, güçlü yönlerinin ve gelişim alanlarının farkında olması onların zamanı bilinçli bir şekilde değerlendirmelerine bağlı. Buna ek olarak genç profesyonellerin kendileri ile ilgili farkındalığa sahip olup kendilerinin güçlü yönleri ve gelişim alanlarına uygun bir görev tanımına karar vermesi, öncelikli mesleki ilgi alanlarını doğru saptaması ve bu bağlamda hedeflerini belirleyip odaklanması başarı için önemli.

Peki genç yetenekler farkındalık konusunda ne dununda?

Ne yazık ki genç profesyonellerde bu farkındalık düşük. Daha çok başkalarının fikirleri doğrultusunda yönlenen, öncelikli kazanca odaklanan ve sabırsızca hızla kariyer basamaklarını çıkma hedefiyle değerlendirmelerini yapan bu genç profesyoneller, bir süre sonra kendilerini üstün performans gösteremedikleri noktalarda buluyor. Bu durum hem profesyonel hem kurum için maddi ve manevi ciddi zararlara yol açıyor. Bunun olmaması ve genç profesyonellerin kendisini tanıması için staj doğru bir yöntem. Bilinçli değerlendirilen, bilinçli dersler çıkarılan her staj deneyimi kariyerin sonraki aşamalarına önemli artılar getirebiliyor, dolayısıyla gelişime hem kurum hem birey açısından ivme kazandı-rabiliyor. Yetenek Tohumlan programımızın ismini belirlerken Mev-lana’nın “Ağaç isteyen, tohum eker” sözünden feyz aldık. Özetle bu programla hem kuramların yeni yetenek ihtiyaçlarını daha yüksek bir başarı oranı ile karşılamayı, hem öğrenci ve yeni mezunların kendilerine en uygun alanlarda kariyerlerine sağlıklı başlangıçlar yapmalarını amaçladık.

Bu proje doğrultusunda özellikle hangi öğrenciler seçiliyor?

Bu programımız ile 2007’den beri yüzlerce genç profesyonel arzu ettikleri, kendilerine uygun olduğunu düşündükleri pozisyon ye fonksiyonlarda staj yapma fırsatı buldu. Farklı sektörlerde ve kuramlarda üst düzey yöneticiler de genç profesyonellerden ne beklediklerini ortaya koydu. Bu yılki programın odağını stratejik insan kaynaklan yönetimi olarak belirledik.

Profil International olarak, 20’nci yılımız olması nedeniyle, yeni nesil yeteneklerin zamanı en doğru şekilde değerlendirerek bir an önce en ivi performansı ortava kovabilecekleri görevlerde kritik deneyim kazanmalarına yardımcı olmak adına stratejik insan kavnaklan yönetimi odağını varatmak istedik. Bunun sebebi ise özellikle teknik konular bir şekilde bilgi ve tecrübe ile vönetilebilirken geleceğin yöneticilerinde en kritik başarı faktörü ve gelişim alanı olarak “insan vönetimi”ni belirlemiş olmamız.
İnsan kaynaklarında edinilecek bu ilk deneyimin genç profesyonellerin kendisine en uygun kariyer yolunu bulabilmesi için çok favdalı olacağına inanıyoruz. Bu vılki odağı “insan kaynakları yönetimi” alanındaki tam zamanlı staj fırsatları olan programa, üniversitelerin aday göstereceği ve insan kaynakları yönetimi alanında kendisini ve kariyerini geliştirmeye istekli ve kararlı öğrenci veya yeni mezunlar başvurabilecek.

Sizce gençlerin üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulamama problemlerinden biri de staj yapmamaları mı?

  Kıbrıs yapımcıların yatırım rotasına girdi

İş dünyasının çok dinamik ve rekabetçi olduğunu dikkate alırsak ne kadar erken iş hayatının içinde girerlerse o kadar hızlı ve bilinçli bir şekilde deneyim kazanırlar. Mutlaka pek çok kurum için kendisi ile ilgili farkındalığı-nı artırmış ve bilinçli adaylar fark yaratıyor. Dolayısıyla iş dünyasında kuramlarda yaşanan verimlilik ve üretkenlik problemlerine bıınıın önemli bir çözüm olacağına inanıyoruz. Kariyerleri ile ilgili erken yaşta sorumluluk almaya teşvik edilmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla gençlere staj yapmalarını kariyerlerini doğru geliştirebilmeleri için bir fırsat olarak değerlendirmelerini öneriyoruz.

Proje kapsamına Van ’ı da eklediniz. Oradaki seçimi nasıl gerçekleştireceksiniz? Van’dan kaç kişiyi projeye dalıil etmeyi planlıyorsunuz?

Yaşanan büyük felaketten etkilenen Van Yüzüncü Yıl Üniversite-si’ni de ayrıca davet ettik. Programa dahil olan tüm üniversiteler gibi en fazla 10 öğrenciyi kabul ediyor olacağız. Bu sayıyı, gelen başvuru adedine göre kurumlanıl taleplerini dikkate alarak tekrar gözden geçirme olasılığı olabilir. Programa başvuracak şirketler adaylarını kendi belirleyecekleri yöntemle seçecek. Yani diğer üniversiteler için uygulayacağımız yöntemi uygulayacağız.

Yetenek Tohumları kapsamında bugüne kadar neler yaptınız? En önemli projeleri ve sonuçlarını anlatır mısınız?

Program sayesinde bugüne kadar yüzlerce genç yetenek Akkök Holding, Arkas Holding, Doğuş Tüketici Finansmanı, Fox TV, Genpa, Global Bilgi, Kale Kilit, Garanti Emeklilik, Vestel Pazarlama, Yapı Kredi Emeklilik gibi yerli ve JTI, Louis Vııitton, Sony Eurasia, Bel Karper, DHL, Fritolay, Gefco, Johnson Diversey, ING Bank, Sanofı Aventis, Shaya, Volksvvagen gibi uluslararası birçok saygın şirkette staj yapma imkanı buldu. Kurumlardan ve gençlerden aldığımız geri bildirim doğrultusunda bu konuda daha bilinçli bir yaklaşımın benimsenmesine önemli katkımız olduğunu anlıyoruz. Üniversite iş dünyası işbirliğini de bizim objektif değerlendirmelerimiz ile farklı bir boyuta taşımayı başardığımızı görüyoruz. Çalışmaya niyeti olan ve zamanını daha iyi değerlendirme bilinci ile hareket eden gençlere yol açmış oluyoruz. Bunun olumlu sonuçlarını da değerlendirerek her yıl projeyi geliştirmeyi hedefliyoruz.

Yetenek Tohumlan projelerinde gençleri hangi kriterlere göre değerlendiriyorsunuz ?

Yetenek Tohumları projesiyle kurum-öğrenci eşleştirmelerinde, öğrenci ve yeni mezunların özgeçmişlerinin ötesinde, özellikle profillerinin bütünsel yaklaşımla öncelikli performansa etki eden boyutlarda değerlendirmesini gerçekleştiriyoruz. Zihinsel yetkinlikleri, davranışsal eğilimleri ve öncelikli mesleki ilgi alanlarının en ince ayarda tanımlanmasını sağlayacak bir süreç izliyoruz. Dolayısıyla yetenek yönetimi alanındaki gereksinimlerini karşılarken, kuramların gelecek öngörüleri doğrultusunda, yeteneklerle doğru zamanda buluşmalarını ve onları en doğru şekilde değerlendirebilmelerini hedefliyoruz.

“YETENEĞİ ERKEN TEŞHİS EDİYORLAR”

Şirketler bu yeni yeteneklerden nasıl faydalanıyor? Şirkete kattığı önemli avantajlar neler?

ÜSTÜN PERFORMANS Şirketler doğru motivasyonlara, mesleki ilgi alanlarına, davranışsal eğilimler ve zihinsel yetkinliklere sahip genç profesyonellerin doğru koltuklarda oturduğundan emin olarak üstün performans elde ediyor. Mesleki ilgi alanları ile örtüşen yapılarda, görevlerde bulunan profesyonelleri “tutmak” da mümkün olabiliyor.

EN ÖNEMLİ AVANTAJ Bıı anlamda her kurum kendisi için doğru “yeteneği” erkenden teşhis etmiş, doğra görevlerde değerlendirmiş ve gelecek nesil yönetici ekibinin tohumlarını bugünden atmış oluyor. Kurumun en önemli avantajı bu konuyu stratejik olarak yönetebilmesi.

DOĞRU NOKTA Kurumlar ve gençler arasında biz objektif, tarafsız ve bilimsel çalışmalarımızla tarafların en doğru noktada buluşmalarına yardımcı oluyoruz. Programımız hem bütün paydaşlar için önemli ekonomik faydalar sağlanmasını mümkün kılarken hem sorumluluk boyutunda yeni nesle net bir yol haritası veriyor.

“İNSAN KAYNAĞINA ODAKLANDIK’

Proje ne kadar sürecek? Kimleri kapsıyor?

STAJ YAPMA İMKANI Projenin ilk ayağına 2007 yılında başladık. Programın bu yıl başlayacak kısmı ise 2012’de tamamlanacak. Bu yıla kadar öğrencilerin çok farklı sektörde ve fonksiyonda staj yapma imkanları oldu, bu yıl ise “insan kaynaklarına” odaklandık.

20 ÜNİVERSİTEDEN ÖĞRENCİ Proje kapsamında bu yıl Yükseköğretim Kurulu’nun başarı kriterleri doğrultusunda Türkiye’nin önde gelen 20 üniversitesinden insan kaynakları yönetimi alanında önemli bir deneyim kazanarak kendisini ve kariyerini öncelikle bu alanda geliştirmeye istekli 200 öğrenci ya da yeni mezuna gelişim ve farkındalık eğitimleri verilecek.

NEREDE ÇALIŞACAKLAR? Profıl’in danışman kadrosu tarafından yürütülecek sürecin ve kapsamlı değerlendirme çalışmalarının sonucunda ise seçilecek 40 -50 kadar öğrenci ya da yeni mezunun, Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarındaki yarı/tam zamanlı staj pozisyonlarında çalışma fırsatı elde edeceğini tahmin ediyoruz.

‘ARANAN KRİTER İSTEKLİ VE KARARLI OLMALARI’

Öğrencilerin özelliklerinden bahseder misiniz? Nasıl bir seçim kriteri olacak?

ÖN DEĞERLENDİRME Başvuru aşamasında adaylardan öncelikle kariyer beklenti ve hedeflerine ilişkin bazı soruları yanıtlamaları istenecek. Bu bilgiler ve özgeçmişleri ışığında yapılacak ön değerlendirme sonucunda olumlu değerlendirilen adaylar, kapsamlı ve çok yönlü bir değerlendirme sürecine katılacak.

FARKINDALIK ARTIRMAK İÇİN Bu süreçten geçerken bir yandan, daha önceki yıllarda da olduğu gibi, kişisel yetkinlik ve mesleki ilgi alanlarına ilişkin farkındalıklarının artmasını sağlayacak seminer, iş simıılasyonu gibi faaliyetlerden oluşan bir çalışmaya katılacaklar.

YÜKSEK UYUM Yapılacak değerlendirmeler sonucu kurumlar açısından öncelikli kriterlere en yüksek uyuma sahip 40-50 öğrenci ve yeni mezun bu yılki Yetenek Tohumları programına ve dolayısıyla 2012’de gerçekleşecek eşleştirme sürecine katılmaya hak kazanacak. Tüm bölümlerden başvurulara açık olmakla birlikte yapılacak kapsamlı değerlendirmelerde aranılan en öncelikli kriterlerden biri, adayların IK alanında staj ve kariyer yapmaya gerçekten istekli ve kararlı olmaları.

Hande Yavuz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir