Anasayfa / Ekonomi-Finans / SPK menkul kıymet ihraçlarını kayda aldı!

SPK menkul kıymet ihraçlarını kayda aldı!
SPK, başta Erdemir ve Limak Yatırım olmak üzere bazı şirketlerin menkul kıymet ihracını kayda aldı

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş. ödenmiş sermaye tavanını, 1 milyar 600 milyon liradan, 2 milyar 150 milyon liraya çıkarırken, Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş. kayıtlı sermaye tavanı sistemine geçti.

SPK’nın haftalık bültenine göre Kurul, Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş’nin 550 milyon lira tutarında, bedelsiz ve iç kaynaklardan karşılanmak üzere hisse senedi ihracını kayda aldı.

Kurul ayrıca, Metemtur Otelcilik ve Turizm İşletmeleri A.Ş’nin 8 milyon lira olan ödenmiş veya çıkarılmış sermayesinin 18 milyon liraya çıkarılmasıyla, 5 milyon 329 bin 219,51 lirası bedelli, 4 milyon 670 bin 780,49 lirası iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz hisse senedi ihracını da kayda aldı. Karaman Yem ve Un Gıda Sanayi Ticaret A.Ş‘nin 1 milyar 456 bin 875 lira olan eski ödenmiş, çıkarılmış sermayesi 2 milyar 150 milyon liraya yükseltilirken, Kurul, şirketin 1 milyar 168 bin 125 lirası bedelsiz olarak iç kaynaklardan karşılanmak üzere hisse senedi ihracını kaydetti.

Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş. 2 milyar lira, Vanet Gıda Sanayi İç ve Dış Ticaret A.Ş. 100 milyon lira, Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. 50 milyon lira, Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayii A.Ş. de 300 milyon lira ile kayıtlı sermaye sistemine geçti.Kapital Factoring Hizmetleri A.Ş. 24 ay vadeli, 50 milyon lira tutarında tahvili halka arz yöntemiyle halka açacak. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.’nin 2 bin lira nominal değerli 200 bin adet varantı ihracı talebi Kurul kaydına alındı.

Bu arada, Gözde Finansal Hizmetleri A.Ş. 98 milyon 944 bin 462 lirası bedelli, Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. 77 milyon 700 bin lirası halka açılma, Bayındır Madencilik ve Ticaret A.Ş. 55 milyon 966 bin 71 lirası bedelli olmak üzere menkul kıymet ihracı için SPK’ya başvuruda bulundu.

Bimeks Bilgi İşlem ve Dış ticaret A.Ş. ile Saray Matbaacılık Kayıtçılık Kırtasiyecilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. kayıtlı sermaye tavanına geçmek, tavan yükseltmek amacıyla SPK’ya başvuruda bulundu.

Aktif Yatırım Bankası A.Ş. B tipi likit Fon 200 milyon lira tutarında, 20 milyar adet katılma belgesiyle yatırım fonu katılma payı ihracı için SPK’ya başvurdu.

Mey İçki Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘nin 15 Şubat 2011 tarihinde 18 milyon 750 bin lirası bedelsiz olmak üzere halka açılma yöntemiyle SPK’ya yaptığı menkul kıymet ihracı başvurusunu ise Kurul işlemden kaldırdı.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir