Anasayfa / Kariyer ve İş / Stajyerdi yönetim kurulu üyesi oldu

Stajyerdi yönetim kurulu üyesi olduKişisel bakımdan kırtasiye ürünlerine, sağlıktan otomotive pek çok sektör için çözümler geliştiren 3M Türkiye’nin insan kaynakları direktörlüğüne ve yönetim kurulu üyeliğine Öznur Başaran atandı. Bundan 12 yıl önce şirkete stajyer olarak giren Başaran, nasıl yükseldiğini anlattı.

Öznur Başaran (33) 1996 – 2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde okuduğu sırada 3M şirketi ile tanışmış. Öğrenciyken hocasının yönlendirmesi ile bir yerel otel zincirinin merkez satış pazarlama ofisinde çalışmaya başlayan Başaran, okulda aldığı insan kaynakları dersinden dolayı kendini bu alanda da denemek, tecrübe edinmek istemiş. Başaran, 3M’de stajyer olarak başlamasının hikayesini şöyle anlatıyor: “Tesadüfen üniversitedeki profesörüm İş Etiği (Business Ethics) dersine 3M’in bu konuda repütasyonu çok kuvvetli olduğu için 3M insan kaynaklarından bir yöneticiyi davet etmişti. Ders çıkışında kendisi ile birebir sohbet etme şansım oldu ve böylece insan kaynakları departmanına bir stajyer aradıklarını öğrenmiş oldum ve bir hafta sonra 3M İnsan Kaynakları Departmanı’nda staja başlamıştım. 3M Türkiye merkezinin Boğaziçi Üniversitesi’ne yakın olan Akmerkez’de oluşu okul ile birlikte stajı birlikte yürütmem için de fırsat oldu.”
Öznür Başaran, 3M’de ilk üç aylık staj sürecinde daha çok işe alım sürecinde çalışmış. Okuldan mezun olduktan kısa bir süre sonra kadroya geçmiş ve tüm İK süreçlerini öğrenmeye başlamış.
Başaran, stajyerlerin bile yönetim kuruluna sunum yapabildiği 3M Türkiye’de her sene bir öncekinden daha farklı işler yaparak ve öğrenerek çalışma hayatına devam ettiğini söylüyor. Geçen süreçte ücretlendirme, yan haklar, bordro, İş Kanunu ve yasal süreçler, işe alım, performans ve yetenek yönetimi, kariyer planlama gibi insan kaynaklarının farklı alanlarında sorumluluk alan Başaran, 2010 yılında İK departmanını yeniden şekillendirdiklerini ve iş ortağı yapısına gitmeleriyle birlikte fabrika ve 4 satış pazarlama departmanının İK iş ortağı (HR Business Partner) sorumluluğunu aldığını söylüyor: “Bu pozisyon tüm insan kaynakları süreçlerini çok iyi bilmeyi ama aynı zamanda işi, pazarı, müşteriyi, rakibi, departmanın önceliklerini bilmeyi gerektiren ve şirketin büyümesine birebir katkınızı görebildiğiniz bir sorumluluk. Bence beni İK Direktörlüğü pozisyonuna hazırlayan da bir sorumluluk oldu. Çünkü bir departmanın İK iş ortağı olduğunuzda o departmanın İK Direktörü gibi çalışıyorsunuz.”

  İzmir Tersanesi Komutanlığı Özürlü Personel Alımı

İç terfi oranı yüzde 90
Şu anda 3M Türkiye Ülke İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapan ve yönetim kurulu üyesi olan Öznur Başaran, yeni görevi ile birlikte 3M Türkiye’nin hem satış pazarlama hem de üretim ile ilgili büyüme planlarını destekleyecek insan kaynakları stratejilerinin oluşturulması ve uygulanmasından sorumlu olacak.

Şirkette içeriden terfi oranının yüzde 90 olduğunu söyleyen Başaran, 12 sene önce stajyer olarak başlayan ve yönetim kurulu üyeliğine çıkan süreci şöyle anlatıyor: “Stajyer olarak girdiğim şirkette şimdi yönetim kurulunun bir parçası olmaktan duyduğum mutluluk ve gururu tam olarak anlatmam mümkün değil. Profesyonel hayatınıza başladığınız şirkette inisiyatif verilmesi, hata yapmanıza izin verilmesi, bazen üstesinden gelebileceğinizin de üstünde sorumlukluklar verilerek (strecth assignment) gelişiminizin hızlandırılması büyük önem taşıyor. 3M Türkiye bünyesinde hem birebir bağlı çalıştığım yöneticilerden hem de yönetim kurulundaki yöneticilerden liderlik anlamında çok şey öğrendim. Örnek aldığım, ilham verici iş arkadaşlarım oldu.”

Hürriyet İK – Burcu ÖZÇELİK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir