Anasayfa / Şirket Haberleri / Star TV, 327 Milyon Dolara Doğuş Grubu’na Satıldı

Star TV, 327 Milyon Dolara Doğuş Grubu’na SatıldıStar TV, 327 Milyon Dolara Doğuş Grubu’na Satıldı

Doğuş Grubu ile Doğan Grubu arasında Star TV’nin satışı konusunda bir süredir devam eden görüşmeler dün geç saatte tamamlandı. Doğan Yayın Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir açıklama gönderilerek anlaşma ilan edildi. KAP’a yapılan açıklamada, Işıl Televizyon Yayıncılık A.Ş. Hisse Senetlerinin satışı ve devri duyuruldu. Bu açıklamayla Doğan Yayın Holding, Star TV’yi 327 milyon dolara Doğuş Grubu’na sattığı kamuoyuna bildirildi.

KAP’ta yer alan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
Bünyesinde Star TV’ye ait tüm hakları, yayın lisans ve ruhsatlarını, marka (Star TV, Eurostar vb.) ve isim hakları ile İnternet Sitesi alan adlarını vb. barındıran dolaylı bağlı ortaklığımız Işıl Televizyon Yayıncılık A.Ş.’nin tamamı ödenmiş 391.500.000,-TL olan sermayesinin %99,99’unu temsil eden hisse senetlerinin satışı ve devri konusunda Doğuş Yayın Grubu ile anlaşma sağlanmıştır.

SATIŞ BEDELİ: 327 MİLYON DOLAR
Işıl Televizyon Yayıncılık A.Ş.’nin 391.500.000,-TL olan ödenmiş sermayesinin %99,99’unu temsil eden beheri 1,-TL nominal değerli 391.500.000 adet hisse senetlerinin 327.000.000,-ABD Doları bedel üzerinden Doğuş Yayın Grubu’na satışı ve devri konusunda, Grubumuz ile Doğuş Yayın Grubu arasında “Hisse Alım ve Satım Esaslarına İlişkin Sözleşme”si (“Sözleşme”), bu akşam saat 19:00 itibariyle imzalanmıştır.
Söz konusu satış bedelinin 151.000.000,-ABD Dolarlık kısmı, gerekli yasal izinlerin alınmasını takiben, hisse senetlerinin satış ve devir işleminin kapanışının yapıldığı tarihte nakden ve peşin olarak; kalanı (176.000.000,-ABD Doları) ise 2 yıl vadeli ödenecektir.

RTÜK ONAYI GEREKİYOR
Hisse senedi satış ve devir işleminin sonuçlanması Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ve Rekabet Kurumu izinlerine tabidir.

Şirketimiz “Sözleşme”ye, Satıcıların Sözleşme tahtındaki tazmin de dahil tüm sorumluluklardan Satıcılarla birlikte mesul olmak amacıyla Müşterek Müteselsil Kefil ve Garantör sıfatıyla taraf olmuştur.

  Gereko.com İhtiyaç sahipleriyle hizmet verenlerin buluştuğu adres

Işıl Televizyon Yayıncılık A.Ş.’nin “Ön Mali Kapanış” tarihine (31.10.2011) kadar elde edeceği her türlü gelir ve gider Doğan Grubu’na ait olacaktır. Diğer taraftan, “Ön Mali Kapanış” tarihi itibariyle, Işıl Televizyon Yayıncılık A.Ş.’nin alacak ve borçlarının mümkün olduğunca eşitlenmesi sağlanacaktır. Bunun mümkün olamaması durumunda taraflar, alacaklardan karşılanamayan borç tutarlarının hisse senedi devir bedelinden tenzilini veya alacakların borçlardan daha fazla olması halinde ise, alacaklar ile borçlar arasında bakiye tutarının satış bedeline ilave edilmesini kabul ve taahhüt etmişlerdir. Satış bedeli bu çerçevede revize edilebilecektir.

Işıl Televizyon Yayıncılık A.Ş. hisse senetlerinin devri sonrasında, ilgili bağlı ortaklığımızın yasal kayıtlarında, “kapanış” tarihindeki döviz kuruna bağlı olarak belirlenen ilk satış hasılatına göre yaklaşık 215.000.000,-TL tutarında “iştirak hissesi satış karı” (%75 Kurumlar Vergisi istisnasına tabidir) oluşacağı hesaplanmakta olup; hisse senedi satış ve devir işleminin SPK düzenlemeleri doğrultusunda UFRS’ye uygun olarak hazırlanan konsolide finansal tablolarımıza etkisi ise “kapanışı takiben” kamuya açıklanacak ilk finansal tablolarımızda yer alacaktır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir